آشنایی با مرغ

آشنایی با مرغ

 

مرغ (Gallus gallus domesticus) ، زیرگونه مرغ جنگلی قرمز ، نوعی مرغ اهلی است. مرغ ها یکی از متداول ترین و گسترده ترین حیوانات اهلی هستند ، با جمعیت کل ۲۳.۷ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۸ ، در حالی که بیش از ۱۹ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۱ بودند. تعداد مرغها در دنیا بیش از هر پرنده دیگری است. انسان ها مرغ ها را در درجه اول به عنوان منبع غذایی (هم گوشت و تخم مرغ خود را مصرف می کنند) و هم کمتر به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می کنند. در اصل برای جنگ خروس یا برای مراسم خاص پرورش داده می شد ، جوجه ها تا دوره هلنیسم (قرن های ۴ تا ۲ قبل از میلاد) برای غذا نگهداری نمی شدند.

 

مطالعات ژنتیکی به ریشه های متعدد مادران در آسیای جنوبی ، آسیای جنوب شرقی و آسیای شرقی اشاره داشته است  ، اما کلادی که در قاره های آمریکا ، اروپا ، خاورمیانه و آفریقا یافت می شود از شبه قاره هند نشأت گرفته است. از هند باستان ، مرغ تا قرن ۵ قبل از میلاد به لیدیا در غرب آسیای صغیر و به یونان گسترش یافت. مرغ از اواسط قرن پانزدهم قبل از میلاد در مصر شناخته شده است.

 

آشنایی با مرغ – زیست شناسی و زیستگاه عمومی

 

 آناتومی مرغ

 

در بیشتر نژادها خروس بزرگسال را می توان با شانه بزرگتر از مرغ تشخیص داد

مرغها همه چیزخوار هستند. در طبیعت ، آنها اغلب در خاک می گردند تا دانه ها ، حشرات و حتی حیواناتی به اندازه مارمولک ها ، مارهای کوچک ،  یا موش های جوان را جستجو کنند.

مرغ متوسط ​​بسته به نژاد ممکن است پنج تا ده سال زنده بماند.

بر اساس رکوردهای جهانی گینس ، قدیمی ترین مرغ شناخته شده جهان مرغی بود که در ۱۶ سالگی بر اثر نارسایی قلبی مرد.

خروسها را معمولاً می توان با پرهای قابل توجه دم دراز و پرهای براق و نوک تیز بر روی گردنشان (حلزون) و پشت (زین) که از رنگهای روشن تر و جسورتر از ماده های یک نژاد دارند ، از مرغ ها متمایز کرد.

با این حال ، در برخی از نژادها مانند مرغ Sebright ، خروس فقط دارای پرهای گردن کمی نوک تیز ، همرنگ با مرغ است.

شناسایی را می توان با مشاهده شانه یا سرانجام از رشد خار در پاهای نر انجام داد (در چند نژاد و در هیبریدهای خاص ، ممکن است جوجه های ماده و ماده از نظر رنگ متفاوت باشند).

مرغهای بالغ تاجی گوشتی بر روی سر خود دارند که شانه یا خروس شانه نامیده می شود و در زیر منقار خود از طرف منقار به صورت واتل آویزان است.

در مجموع به این برجستگی های گوشتی دیگر در سر و گلو ، کارونکل گفته می شود.

هر دو ماده نر و ماده بالغ دارای واتل و شانه هستند ، اما در اکثر نژادها این موارد در نرها برجسته تر است.

موف یا ریش جهشی است که در چندین نژاد مرغ یافت می شود و باعث ایجاد پرهای اضافی در زیر صورت مرغ می شود و ظاهر ریش ایجاد می کند.

مرغ های خانگی توانایی پرواز در مسافت طولانی را ندارند ، اگرچه مرغ های سبک تر به طور کلی قادر به پرواز در مسافت های کوتاه ، مانند عبور از حصارها یا داخل درختان (جایی که به طور طبیعی سر و صدا می کنند) هستند.

ممکن است مرغ ها گاهی اوقات برای کاوش در محیط اطراف خود کوتاه پرواز کنند ، اما به طور کلی این کار را فقط برای فرار از خطر می کنند.

 

آشنایی با مرغ – رفتار

 

آشنایی با مرغ –  رفتار اجتماعی

 

مرغ با جوجه و در گله ها با هم زندگی می کنند. آنها رویکرد مشترکی در جوجه کشی تخم و پرورش و پرورش جوان دارند. جوجه های غالب برای دسترسی به غذا و مکان های لانه سازی اولویت دارند.

برداشتن مرغ ها یا خروس ها از گله باعث ایجاد اختلال موقتی در این نظم اجتماعی می شود.

افزودن مرغ ، به ویژه پرندگان جوان تر ، به گله موجود می تواند منجر به جنگ و آسیب شود.

وقتی یک خروس غذا پیدا کرد ، ممکن است ابتدا مرغ های دیگر را به خوردن غذا فراخواند. او این کار را با چسبیدن به زمین بالا و همچنین برداشتن و انداختن غذا انجام می دهد. این رفتار همچنین ممکن است در مرغ مادر مشاهده شود تا جوجه های خود را صدا زده و آنها را به خوردن ترغیب کند

صدای خروس یک صدای بلند و گاهی خنده دار است و سیگنال ارضی را به خروس های دیگر می فرستد. با این حال ، خروس ها نیز ممکن است در پاسخ به اغتشاشات ناگهانی در محیط اطراف خود ، قوقولی قوقو کنند.

مرغها پس از تخمگذاری با صدای بلند آواز می خوانند و همچنین جوجه های خود را صدا می کنند.

مرغ ها همچنین هنگامی که احساس می کنند شکارچی از هوا یا زمین نزدیک می شود ، هشدارهای متفاوتی می دهند.

 

آشنایی با مرغ – جفت گیری

 

برای شروع جفت گیری ، برخی از خروس ها ممکن است به صورت دایره ای در اطراف یا نزدیک مرغ برقصند (“یک رقص دایره ای”)

اغلب بال نزدیک ترین مرغ را پایین می آورند.

این رقص پاسخی در مرغ ایجاد می کند و هنگامی که او به “ندای” او پاسخ می دهد ، خروس ممکن است مرغ را سوار کند و جفت گیری را ادامه دهد

 

رفتار لانه سازی و تخمگذاری

رنگ تخم مرغ بسته به نژاد مرغ متفاوت است ، و گاهی اوقات ،  به طور معمول از سفید روشن گرفته تا سایه های قهوه ای و حتی آبی ، سبز ، صورتی روشن و بنفش اخیراً گزارش شده (در جنوب آسیا یافت می شود)

گله به جای داشتن لانه متفاوت برای هر پرنده ، فقط از چند مکان ترجیحی استفاده خواهد کرد. مرغ ها اغلب ترجیح می دهند در همان مکان بخوابند.

برای دو (یا بیشتر) مرغ ناشناخته نیست که سعی کنند همزمان لانه مشترکی داشته باشند.

اگر لانه کوچک باشد ممکن است منجر به تلاش مرغ ها برای خوابیدن روی هم شود.

این رفتار فقط تا زمان کامل شدن کلاچ ادامه دارد، و سپس آنها تمام تخمها را جوجه کشی می کنند.(یک کلاچ کامل معمولاً حدود ۱۲ تخم است).

مرغی که روی تخم ها می نشیند در صورت ایجاد مزاحمت یا برداشته شدن به دفاع اعتراض می کند یا نوک می زند و به ندرت لانه را برای خوردن ، نوشیدن یا شستشوی غبار ترک می کند.

هنگام جوجه ریزی ، مرغ لانه را در دما و رطوبت ثابت حفظ می کند ، و همچنین تخمها را در قسمت اول انکوباسیون به طور منظم چرخانده است. برای تحریک پرورش جنین، صاحبان آن ممکن است چندین تخم مصنوعی را در لانه قرار دهند.

 

جوجه ریزی و زندگی اولیه

تخم مرغ های بارور در پایان دوره جوجه کشی ، حدود ۲۱ روز ، تخم می شوند.

رشد جوجه فقط با شروع جوجه کشی شروع می شود ، بنابراین همه جوجه ها در عرض یک یا دو روز از یکدیگر بیرون می آیند ، با وجود اینکه ممکن است در طی مدت دو هفته یا همین حدود تخم هایشان گذاشته شوند.

بیرون آمدن جوجه با “مضراب زدن” شروع می شود. سوراخ تنفسی را با دندان تخم مرغ خود به سمت انتهای صاف تخمک ، معمولاً در قسمت فوقانی ، سوراخ می کند. جوجه سپس چند ساعت استراحت می کند ، زرده تخم مرغ باقیمانده را جذب کرده و خونرسانی را از غشای زیر پوسته خارج می کند (که قبلاً برای تنفس از پوسته استفاده می شد). جوجه سپس سوراخ را بزرگتر می کند و به تدریج با چرخش دور می چرخد ​​و در نهایت انتهای ناخوش پوسته را کاملاً جدا می کند تا درب آن ایجاد شود. جوجه از پوسته باقیمانده خارج می شود و بدن مرطوب آن در گرمای لانه خشک می شود.

مرغ ها پس از اولین جوجه ریزی جوجه ها تقریباً دو روز در لانه می مانند و در این مدت جوجه های تازه از تخم بیرون آمده با جذب کیسه زرده داخلی تغذیه می کنند.

بعضی از نژادها گاهی شروع به خوردن تخمهای ترک خورده می کنند که این امر می تواند به صورت عادی درآید.

مرغ ها به شدت از جوجه های خود محافظت می کنند و در صورت لزوم آنها را پرورش می دهند تا گرم شوند ، در ابتدا اغلب شب ها به لانه برمی گردند. او آنها را به سمت غذا و آب سوق می دهد و آنها را به سمت مواد خوراکی فرا می خواند ، اما به ندرت آنها را مستقیماً تغذیه می کند. او مراقبت از آنها را تا چند هفتگی ادامه می دهد.

 

رفتار دفاعی

ممکن است مرغ ها گاهی اوقات با یک شکارچی ضعیف یا کم تجربه مواجه شوند. حداقل یک گزارش معتبر از یک روباه جوان کشته شده توسط مرغ ها وجود دارد.  و یا حمله گروهی مرغ ها به شاهینی که وارد کارخانه آنها شده ثبت شده است.

پرورش مرغ

سالانه بیش از ۵۰ میلیارد مرغ به عنوان منبع گوشت و تخم مرغ پرورش می یابند. 

فقط در ایالات متحده بیش از ۸ میلیارد مرغ سالانه برای گوشت ذبح می شود ، و بیش از ۳۰۰ میلیون مرغ برای تولید تخم مرغ پرورش می یابند. 

اکثر قریب به اتفاق طیور در مزارع کارخانه پرورش می یابند. براساس موسسه Worldwatch ، ۷۴ درصد گوشت طیور جهان و ۶۸ درصد تخم مرغ از این طریق تولید می شود. 

یک گزینه جایگزین برای پرورش مرغ فشرده ، پرورش آزاد است. اصطکاک بین این دو روش اصلی منجر به موضوعات طولانی مدت مصرف گرایی اخلاقی شده است. مخالفان کشاورزی فشرده معتقدند که این امر به محیط زیست آسیب می رساند ، خطرات بهداشتی برای انسان ایجاد می کند و غیرانسانی است. 

مدافعان کشاورزی صنعتی می گویند که سیستم های بسیار کارآمد آنها به دلیل افزایش بهره وری موجب صرفه جویی در منابع زمین و مواد غذایی می شود و از حیوانات در مراکز پیشرفته و تحت کنترل محیط زیست مراقبت می شود.

جوجه ها به طور طبیعی شش سال یا بیشتر زنده خواهند ماند ، اما نژادهای گوشتی معمولاً کمتر از شش هفته طول می کشد تا به اندازه کشتار برسند.

مرغهایی که در درجه اول برای تخم مرغ پرورش داده می شوند مرغ های تخمگذار نامیده می شوند.برخی از نژادهای مرغ می توانند بیش از ۳۰۰ تخم در سال تولید کنند

نگهداری از مرغ به عنوان حیوانات اهلی

نگهداری از مرغ به عنوان حیوانات اهلی در دهه ۲۰۰۰  در بین ساکنان شهرها و حومه شهرت بیشتری پیدا کرد.

بسیاری از مردم برای تولید تخم مرغ خود مرغ تهیه می کنند اما اغلب آنها را نام گذاری می کنند و مانند هر حیوان خانگی دیگر با آنها رفتار می کنند. مرغ ها از نظر اینکه همنشینی می کنند و دارای شخصیت فردی هستند دقیقاً مانند هر حیوان خانگی دیگر هستند. در حالی که بسیاری از آنها زیاد ناز نمی کنند ، آنها از دست یک نفر غذا می خورند ، به صاحب خود پاسخ می دهند و از آنها پیروی می کنند و همچنین محبت نشان می دهند.

مرغ ها پرندگان اجتماعی ، کنجکاو ، باهوشی  هستند و بسیاری رفتار آنها را سرگرم کننده می دانند.  نژادهای خاص ، مانند Silkies و بسیاری از انواع bantam ، معمولاً مطیع هستند و اغلب به عنوان حیوانات اهلی خوب در اطراف کودکان دارای معلولیت توصیه می شوند.  بسیاری از افراد مرغ ها را با ضایعات غذایی آشپزخانه تغذیه می کنند.

پرورش مرغ بومی در ایران

پرورش مرغ های بومی سرمایه کمتری نسبت به پرورش مرغ های صنعتی یا پولت نیازد دارد. خوراک کمتری مصرف می کنند و حتی درم قابل بیماری ها مقاومت دارند. مرغ بومی مجموعا ۲۵۰ تخم در یک دوره می گذارد.

هرچند این نژاد نسبت به تمیزی و بهداشت حساس می باشند.

یکی از اهداف پرورش مرغ بومی تولید تخم مرغ محلی می باشد که جذابیت خاص خود را در بازار ایران دارا می باشد.

سرانه تولید گوشت مرغ در ایران بیش از ۲ میلیون تن می باشد و مصرف سالانه گوشت مرغ در کشور ما نسبت به متوسط جهانی بالاتر می باشد.

 

 

 

فروش جوجه شترمرغ

فروش جوجه بوقلمون

فروش جوجه مرغ بومی گلپایگانی

فروش جوجه اردک پکنی

فروش جوجه کبک

فروش جوجه بلدرچین

فروش تخم مرغ

فروش خوراک طیور

تماس با پشتیبانی فروش

۰۹۱۲۳۹۶۸۶۷۱

۰۹۱۲۱۹۸۶۶۵۱

۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹

۰۹۱۲۶۴۵۰۶۸۴

۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶

فروش بذر پیاز

فروش بذر چغندر

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − نه =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ قیمت جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار پرورش قوغاز پلت چی هست اصلا!!! درصورت گیر کردن تخم در مقعد مرغ تخمگذار باید چه کرد مرغ تخمگذار صنعتی آشنایی با شترمرغ آشنایی با مرغ آشنایی با پرورش بلدرچین و سود دهی آن آشنایی با پرورش کبک خلاصه یی از مزایای پرورش بوقلمون جایگزین آنتی بیوتیک در طیور