انتقاد شدید از نحوه مدیریت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

انتقاد شدید از نحوه مدیریت بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

 

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران ضمن انتقاد شدید از عملکرد دولت در کنترل آنفلوانزای پرندگان عدم مدیریت یکپارچه سبب شده تبعات ناشی از این بیماری در جامعه افزایش پیدا کند.

ناصر نبی‌پور در گفتگو با  با بیان اینکه همچنان کشور با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان درگیر است، اظهارداشت: تا  زمانی که پرندگان مهاجر در کشور ما حضور دارند، سازمان محیط زیست مانع شکار غیرمجاز آنها نشود و نظارت صحیحی در این زمینه وجود نداشته باشد ما با این بیماری درگیر خواهیم بود.

وی ضمن انتقاد شدید از عدم مدیریت یکپارچه این بیماری توسط دستگاه‌های مسئول، تصریح کرد: متاسفانه هیچ برخوردی با کسانی که اقدام به شکار مرغابی و غازهای مهاجر که احتمال آلودگی آنها بسیار زیاد است نمی‌شود درحالی‌که این افراد به نوعی شکارچی جان انسان‌ها محسوب می‌شوند چراکه باعث گسترش شیوع بیماری در کشور خواهند شد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه طی دو روز اخیر بیماری آنفلوانزای پرندگان مجددا در استان قم گزارش شده است، افزود: تولیدکنندگان شرایط خوبی ندارند، دولت پول ندارد غرامت آنان را پرداخت کند و بیمه نیز تنها ۵۰ درصد خسارت مرغدارانی را که بیمه هستند، پرداخت می‌کند که این اقدام نیز چند ماهی طول می‌کشد.

نبی‌پور با اشاره به اینکه در همه جای دنیا، در چنین مواقعی ستاد بحران تشکیل شده و به حل بحران به‌وجود آمده کمک می‌کند، تاکید کرد: در کشور ما نیز ستاد بحران باید برای حل این موضوع وارد میدان شود متاسفانه درحال حاضر دامپزشکی پول ندارد که به‌منظور معدوم کردن مرغ‌های آلوده گونی بخرد، لودر اجاره کند و کارگر بگیرد.

*احتمال شیوع بیماری در کشورهای آسیای جنوب شرقی به دلیل خوردن خون اردک!

وی در اظهارنظری جداگانه افزود: تاکنون موردی از انتقال این بیماری به انسان گزارش نشده اما این احتمال وجود دارد که وقتی فردی به آنفلوانزای انسانی مبتلا باشد و در معرض ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نیز قرار بگیرد دو ویروس با هم ترکیب شوند و ویروس جدیدی را ایجاد کنند، ترس دنیا نیز از همین مساله است که ویروس جدیدی در این میان شکل بگیرد.

نبی‌پور اضافه کرد: به همین دلیل کسانی که قرار است اقدام به معدوم سازی پرندگان آلوده کنند قبل از این کار، واکسینه می‌شوند تا ویروسی در بدن‌شان وجود نداشته باشد.

وی با بیان اینکه مساله انتقال این بیماری به انسان در کشور ما بزرگنمایی شده است، افزود: در کشورهایی مانند آسیای جنوب شرقی به دلیل اینکه خون اردک یکی از مواد غذایی مورد علاقه مردم است، احتمال شیوع چنین بیماری‌هایی بین انسان‌ها زیاد می‌شود.

نبی‌پور تاکید کرد: بهرحال افراد باید بهداشت فردی را در این زمینه در نظر بگیرند و اینکه تاکنون موردی از آلودگی انسان به این بیماری در دنیا گزارش نشده دلیل نمی‌شود که افراد بهداشت فردی را در این زمینه رعایت نکنند و مراقب نباشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + شانزده =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ قیمت جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار پرورش قوغاز پلت چی هست اصلا!!! درصورت گیر کردن تخم در مقعد مرغ تخمگذار باید چه کرد مرغ تخمگذار صنعتی آشنایی با شترمرغ آشنایی با مرغ آشنایی با پرورش بلدرچین و سود دهی آن آشنایی با پرورش کبک خلاصه یی از مزایای پرورش بوقلمون جایگزین آنتی بیوتیک در طیور