رویکرد جهادکشاورزی به صنعت بوقلمون ملی و دور از انحصار است

image_pdfimage_print

در چند سال گذشته صنعت بوقلمون کشور برای تامین جوجه و تخم نطفه دار به سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس وابسته بوده است. با درگیری این کشورها به بیماری آنفلوآنزا حاد پرندگان صنعت بوقلمون در تامین این نهاده های اساسی با مشکل مواجه شده است.
پیشنهادات ارائه شده از سوی شرکت تعاونی پرورش دهندگان بوقلمون کشور به سازمان دامپزشکی، در خصوص رفع مشکلات به وجود آمده، معرفی کشور جایگزین برای واردات جوجه یکروزه و تخم نطفه دار و لغو ممنوعیت واردات جوجه یکروزه از کشور از آلمان بوده است.
همچنین تولیدکنندگان صنعت بوقلمون معتقد هستند با وجود اینکه رویکرد جدید وزارت جهاد کشاورزی و دفتر طیور معاونت امور دام جلوگیری از هر گونه انحصار می باشد اما با شرایطی که اکنون به دلیل شیوع بیماری در کشورهای تامین کننده جوجه یکروزه و تخم نطفه دار به وجود آمده صنعت را ناخواسته به سمت انحصار سوق داده است.
دکتر فرشاد زین العابدین طهرانی –  مدیر کل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری های طیور و زنبور عسل و کرم ابریشم –در گفتگو با خبرنگار ITPNews، در پاسخ به مسائل و مشکلات مطرح شده از سوی تولیدکنندگان صنعت بوقلمون، بیان داشت: در حال حاضر صنعت بوقلمون کشور بیش از ۲۰ هزار تن گوشت تولید می کند و با همین مقدار تولید نیز جایگاه خود را در صنعت طیور پیدا کرده است.
وی ادامه داد: جوجه یکروزه و تخم نطفه دار این صنعت از سه کشور انگلستان، آلمان و فرانسه تامین می شد که به دلیل شیوع بیماری در اروپا هم اکنون فقط از کشور انگلستان وارد می شود.
طهرانی افزود: به دلیل آلودگی محدود کشور آلمان، سازمان دامپزشکی اجازه واردات تخم نطفه دار از این کشور را داده است اما این کشور صادر کننده اصرار به صدور جوجه یکروزه به ایران دارد که با توجه به شرایط آلودگی، این امر به صلاح صنعت طیور نیست.
مدیر کل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری های طیور بیان داشت: شرایط پیش آمده دوره کوتاه و گذرا می باشد تا کشورهای صادر کننده به ایران از آلودگی پاک شده و این پاکی به تائید سازمان های بهداشت جهانی برسد.
طهرانی مشکل اصلی صنعت بوقلمون کشور را ضعف مدیریتی دانست و گفت: مشکل اصلی این صنعت در مدیریت آن می باش
د که موجب می شود صنعت بوقلمون با کوچکترین معضل دچار تنش شده و تولید آن به خطر بیفتد، این مشکل باید ریشه ای حل شود.

وی در پاسخ به این سوال که؛ چرا کشور جایگزینی برای مواقع بحران مشخص نمی شود؟ بیان داشت: هم اکنون مراحل اداری این کار در حال انجام است تا کشور اسلواکی را به عنوان جایگزین در شرایط بحران در نظر داشته باشیم اما این اتفاق نیازمند بازدید های میدانی می باشد که دارای روند زمان بر است.
طهرانی تصریح کرد: سیاست و هدف اصلی سازمان دامپزشکی فعال نمودن مزارع بوقلمون مادر در کشور می باشد و درهمین راستا تاکنون ۴ مزرعه در خراسان، گیلان و اصفهان آماده آغاز به فعالیت می باشند همچنین مزرعه گیلان در اسفند ماه جوجه ریزی خواهد داشت.
وی ادعای وجود هرگونه انحصار در صنعت بوقلمون را رد کرد و گفت: هر ادعایی باید با ارائه مستندات باشد در غیر این صورت آنچه مطرح می شود نوعی مخالفت با تولیدکنندگان دیگر و با غرض شخصی برداشت خواهد شد.
به گفته مدیر کل دفتر بهداشت و مبارزه با بیماری های طیور نگاه سازمان دامپزشکی ملی است و تفاوتی بین صنعت بوقلمون و سایر ماکیان وجود ندارد و آنچه اهمیت دارد این است که هر محصولی که از سایر کشورها وارد می شود از سطح و کلاس بالای بهداشتی برخوردار باشد.
وی اظهار داشت: تصمیم برای واردات نهاده ها فردی نیست برای این امرستادی وجود دارد که متشکل از نمایندگان موسسه رازی، دانشکده دامپزشکی، تشکل ها و سازمان دامپزشکی می باشد که با طرح موضوع به بررسی وضعیت متناسب با نیاز و نوع کالا و شرایط بهداشتی کشور مبدا پرداخته و تصمیم گیری می شود و سپس دفتر طیور آن را اجرا می کند.
طهرانی تاکید کرد: با راه اندازی این چهار مزرعه بوقلمون مادر در کشورعملا نیازی به واردات جوجه یکروزه و تخم نطفه دار تا یکسال آینده نخواهیم داشت و اضافه نمودن کشورهای صادر کننده ممکن است باعث ایجاد خطر و هزینه های زیاد برای تولیدکننده گان همراه باشد.

فروش جوجه شترمرغ

فروش جوجه بوقلمون

فروش جوجه مرغ بومی گلپایگانی

فروش جوجه اردک پکنی

فروش جوجه کبک

فروش جوجه بلدرچین

فروش تخم مرغ

فروش خوراک طیور

تماس با پشتیبانی فروش

۰۹۱۲۳۹۶۸۶۷۱

۰۹۱۲۱۹۸۶۶۵۱

۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹

۰۹۱۲۶۴۵۰۶۸۴

۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶

فروش بذر پیاز

فروش بذر چغندر

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + شانزده =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار