سه راه برای بهبود هزینه های خوراک

image_pdfimage_print

چندین مطالعه ای که اخیرا انجام شده ثابت کرده است که مکمل های فیتوژنیک خوراک، سلامت روده پرنده ها را بهبود می بخشند و به همین دلیل مکمل غذایی خوبی در نظر گرفته می شود. تولید کنندگان طیور می توانند این موثر بودن خوراک را مدیریت کنند و بدین ترتیب با توجه به اهدافشان هزینه های خوراک و عملکرد گله طیور را بهبود ببخشند.
این روزها حفظ عمکرد خوب روده ها برای تولید کنندگان طیور بسیار مهم شده است. محافظت از روده و مدولاسیون ریزاندامگان همزیست (microbiota) روده در اولویت قرار گرفته است؛ این در حالی است که نیاز به جایگزین برای آنتی بیوتیک ها نیز افزایش یافته است. فیتوژنیک ها ترکیباتی با پایه گیاهی هستند که طیف وسیعی از فعالیت های بیولوژیکی از جمله تاثیرات ضد میکروبی، ضد التهاب و ضد قارچ را در بر می گیرند. مکمل های غذایی فیتوژنیک در کنار تاثیر مثبتی که بر دستگاه گوارش دارند، برای بهبود عملکرد رشد و افزایش ترکیبات لاشه نیز موثر می باشند.

۱- یافته های جدید در مورد سلامت روده
مطالعات جدید نشان می دهد که مکمل فیتوژنیک خوراک  سلامت روده طیور را بهبود می بخشد. یافته های یکی از پژوهش ها نشان می دهد که با کاهش باکتری های کلی فرم، کاهش تعداد کلستریدیوم و افزایش لاکتوباسیلوس‌ها، ریزاندامگان همزیست مفید روده افزایش چشمگیری یافته اند؛ لازم به ذکر است که لاکتوباسیلوس‌ باکتری مفید روده است. فیتوژنیک ها می توانند ترشحات هاضمه، مثل بزاق یا اسید صفرا، و فعالیت آنزیم های هضم  را تحریک کنند. بنابراین، چندین مطالعه در زمینه طیور، قابلیت هضم بهتر امینواسیدها توسط روده دراز و در نتیجه استفاده بهتر از مواد مغذی را تایید کرده اند(شکل ۱). افزایش قابلیت هضم موجب بهبود کلی شاخص مصرف می شود. هضم بیشتر پروتئین موجب بهبود وزن مرغ های گوشتی می شود. در پی بهبود قابلیت هضم غذا، به دلیل استفاده بهتر پرنده از پروتئین خوراک، تصاعد آمونیاک نیز کاهش یافته است.

۲-ذخیره انرژی برای رشد
التهاب، پاسخ طبیعی و حفاظتی به آسیب های فیزیکی و شیمیایی بدن یا به حمله عفونت ها و سموم غذایی به بدن است. التهاب طولانی مدتی که به صورت بالینی در طیور قابل تشخیص نباشد، به علت کاهش خوراک ورودی و صرف دوباره انرژی برای مکانیسم های دفاعی سلول موجب کاهش عملکرد طیور می شود. برخی از مطالعات تاثیرات ضدالتهابی ترکیبات فیتوژنیک را اثبات کرده اند. نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد که مکمل فیتوژنیک خوراک  پاسخ التهابی را کاهش داده است و از محافظت سلول های روده را نیز پشتیبانی کرده است.
۳-بهبود خوراک
مکمل فیتوژنیک خوراک می تواند از عملکرد روده پشتیبانی کند و شاخص مصرف خوراک را به طور متوسط یک تا سه درجه بهبود ببخشد. تولیدکنندگان طیور که به دنبال به دست آوردن بهترین بازدهی از طیورشان هستند می توانند با توجه به بودجه و اهداف عملکردشان از این تاثیرات مثبت به دست آمده استفاده کنند. استفاده از یک مکمل فیتوژنیک خوراک می تواند هزینه های خوراک را کاهش دهد و یا با توجه به تنظیم فرمولاسیون خوراک، عملکرد گله طیور را بهبود بخشد. ۴ نتیجه اصلی در شکل ۳ نشان داده شده است. فرضیه ۱، کنترل و اقدامات را به عنوان خط مبنا نشان می دهد، مثلا خوراک استاندارد با عملکرد نرمال و بدون مکمل غذایی..
فرضیه ۲ (عملکرد بالا) شامل اضافه کردن مکمل فیتوژنیک خوراک است که موجب افزایش هزینه های خوراک و در پی آن افزایش عملکرد می شود. فرضیه ۳ (حفظ هزینه ها همراه با حفظ عملکرد) بر اساس تاثیر اقتصادی مواد مغذی ساخته شده است؛ این سناریو به تولیدکنندگان این امکان را می دهد تا با استفاده اقتصادی از ترکیبات، هزینه های خوراک را کاهش دهند و با اضافه کردن مکمل فیتوژنیک خوراک  به عملکرد معمولی دست یابند. در فرضیه ۴ (بالا بردن عملکرد با هزینه ثابت) تولیدکنندگان می توانند مکمل فیتوژنیک خوراک  را اضافه کنند و با استفاده از ترکیبات ارزان تر، رژیم های غذایی را دوباره فرمول بندی کنند و به این ترتیب هزینه های خوراک را حفظ کنند تا به عملکرد بالاتری از طیور خود دست پیدا کنند.

نتیجه گیری
کلید سودمندی در تولید دام و طیور بستگی به بهینه سازی عملکرد طیور دارد. برای رسیدن به عملکردی که از لحاظ ژنتیکی موفقیت آمیز است، علاوه بر در نظر گیری پارامترهای عملکرد، وضعیت التهاب و همچنین عملکرد روده طیور نیز باید حتما در نظر گرفته شود. پژوهش های اخیر نشان داده است که مکمل فیتوژنیک خوراک  وضعیت سلامت روده های طیور را بهبود می بخشد. کاهش التهاب و فرایند التهابی بدون علائم بالینی با ورودی بیشتر خوراک، عملکرد طیور را بهبود می بخشد. انرژی غذا و مواد مغذی به جای آن که در مکانیسم های دفاعی صرف شوند، بیشتر برای رشد استفاده می شوند. تغییر خوراک افزایش یافته ای که از طریق مکمل فیتوژنیک خوراک  در بدن انتقال یافته است  به تولیدکنندگان اجازه می دهد تا بر اساس اهداف تولید و موثر بودن خود هزینه های خوراک و عملکرد طیور را تنظیم نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفده =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار