شترمرغ، گوشت قرن آینده

مطالعه آلمان، فرانسه و زیمبابوه برای سرمایه‌گذاری در ایران
شترمرغ به‌عنوان گوشت جایگزین قرن آینده که می‌تواند دارای ارزش غذایی بالاتر نسبت به گوشت گوسفند و گاو و همچنین پوست و پر باشد، یکی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران است که باید در رایزنی با هیأت‌های تجاری مورد تأکید قرار گیرد.
استاد دانشگاه و محقق حوزه کشاورزی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: توسعه حوزه کشاورزی در گرو تمرکز بر تولیدات با صرف اقتصادی و با هزینه‌های کمتر است و بخش کشاورزی اکنون یکی از بهترین محمل‌های افزایش سرمایه‌گذاری‌های داخلی و مشترک به‌شمار می‌رود که ورود هیأت‌های تجاری در ماه‌های اخیر به‌ویژه وزرای کشاورزی کشورها، مؤید همین مسئله است.
پیمان شیرازی‌پور افزود: توجه به منابع تغذیه‌ای به‌عنوان یکی از اولویت‌های سازمان‌های جهانی به‌شمار می‌رود و تلاش می‌کند تا منابع تغذیه را با کمترین هزینه‌های ممکن را جایگزین کنند؛ چنانکه گوشت شترمرغ به‌عنوان یکی از منابع تغذیه‌ای تأمین پروتئین در قرن آینده به‌طور قطع جایگزین گوشت گاو و گوسفند خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد یک کیلوگرم گوشت شترمرغ که اکنون به قیمت ۴۰ هزار تومان به‌صورت نرمه و بدون زواید به فروش می‌رسد، در حالی که هر کیلوگرم گوسفند به قیمت ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان با استخوان و زواید و دارای ارزش غذایی کمتر به فروش می‌رسد.
شیرازی‌پور ادامه داد: گوشت گوسفند که می‌تواند حاوی انگل و جنون گاوی باشد و بعد از پخت ۳۰ درصد از حجم خود را از دست می‌دهد، در حالی که گوشت شترمرغ پس از پخته شدن نیز وزن اولیه خود را از دست نداده و حجم خود را حفظ می‌کند؛ لذا به‌نظر می‌رسد از آنجا که یک کیلوگرم گوشت گوسفند تا زمانی که در سبد غذایی قرار می‌گیرد، نیازمند ۷۰ کیلوگرم ماده خشک است، گوشت گاو نیازمند ۴۶ کیلوگرم، اما گوشت شترمرغ به تنها ۱۴ کیلوگرم ماده خشک نیاز دارد، گوشت اقتصادی قرن آینده لقب بگیرد.
وی تصریح کرد: از یک شترمرغ سالم طی سال می‌توان با داشتن مدیریتی صحیح بیش از ۲۰ جوجه سالم گرفت، این در حالی است که گاو و گوسفند به سختی می‌توانند دچار یک نوزاد تا پایان یک سال شوند.
این استاد دانشگاه یادآور شد: از سوی دیگر جوجه شترمرغ تنها جوجه‌ای است که هنگام تولد وزن آن حدود یک کیلوگرم است و در آستانه یک سالگی به ۱۰۰ کیلوگرم می‌رسد که به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود.
شیرازی‌پور تأکید کرد: جوجه‌های شترمرغ را اکنون در سنین سه تا چهار ماهگی برای پرورش می‌فروشند، اما آنها را تا یک سالگی و کمی بیشتر به‌منظور صادرات محصولاتی چون گوشت و پوست نگهداری می‌کنند. در این سن، این پرنده ۱,۶۸ تا ۲.۲۰ مترمربع پوست قابل استفاده دارد که از نظر کیفیت و دوام، سه برابر پوست گاو است و البته پرهای شترمرغ نیز در صنعت و وسایل لوکس استفاده زیادی دارد.
ی اظهار داشت: شترمرغ یکی از پرندگان بزرگ جهان شناخته شده است که در یک چراگاه به وسعت نیم هکتاری قابل نگهداری است و هر تریو (دو ماده و یک نر را تریو می‌نامند) می‌تواند ۱۲۰ تا ۲۰۰ تخم در سال تولید کند که با یک مدیریت تا ۸۰ درصد آن قابلیت جوجه‌آوری دارد.
شیرازی‌پور همچنین گفت: بازار گوشت شترمرغ در جهان رو به گسترش است و انتظار می‌رود تا به‌زودی جانشین مصرف سایر گوشت‌های شترمرغ در جهان شود؛ اکنون آفریقای جنوبی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گوشت شترمرغ و رژیم اشغالگر قدس و همچنین آلمان و فرانسه نیز از پرورش‌دهندگان شترمرغ در دنیا به‌شمار می‌روند.
وی در پایان افزود: پرورش شترمرغ در کشورهای توسعه‌یافته نظیر آلمان، سوئد، ایتالیا، چین و کانادا آغاز شده، اما اقتصاد پر از کشش این پرنده، می‌تواند به‌عنوان یکی از محمل‌های تزریق سرمایه در ایران قلمداد شود.
گفتنی است، آلمان، زیمبابوه و فرانسه پرورش شترمرغ در ایران را به‌عنوان یکی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری مورد بررسی قرار دادند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 8 =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ قیمت جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار پرورش قوغاز پلت چی هست اصلا!!! درصورت گیر کردن تخم در مقعد مرغ تخمگذار باید چه کرد مرغ تخمگذار صنعتی آشنایی با شترمرغ آشنایی با مرغ آشنایی با پرورش بلدرچین و سود دهی آن آشنایی با پرورش کبک خلاصه یی از مزایای پرورش بوقلمون جایگزین آنتی بیوتیک در طیور