ضعف پا دارای علل عضلانی- اسکلتی و عصبی است

ضعف پا در طیور

ضعف پا دارای علل عضلانی- اسکلتی و عصبی است:

علل عضلانی مثل کمبود ویتامین E که منجر به تحلیل عضلانی می‌شود و خونریزی عضلانی مثلاً در گامبورو

علل عصبی مثل کمبود ویتامین B یا فلج پا و گردن و بال در نیوکاسل یا فلج شدن (فلاسید) در بوتولیسم که باعث فلج گردن، پا و پلک سوم می‌شود.

علل اسکلتی خود شامل علل استخوانی و علل غضروفی (مفصلی) می‌گردد.

جوجه‌های گوشتی سریع‌الرشد به علت آسیب صفحه رشد دچار دفرماسیون استخوان و اختلال رشد می‌شوند. مادران گوشتی هم بهلت رشد روزافزون دچار اختلالات دژنراتیو مفاصل و جراحات استئوکندروتیک در مفصل اپی‌‌فیز می‌شوند.

مرغان تخم‌گذار هم ممکن است به شکنندگی استخوان و استئوپروز به علل متابولیک شوند.

اما اختلالات رشد استخوانی در مرغان گوشتی می‌تواند عفونی یا غیرعفونی باشد. علل عفونی باعث استئومیلیت و آرتریت می‌شوند ولی علل غیرعفونی باعث دفرماسیون استخوان‌ها- دیسکندروپلاری و ریکتز- استئوکندروزیس و کندرودیستروفی می‌شوند.

استئوکندروزیس همان استخوانی نشدن غضروف‌ها با منشأ نامعلوم است که گاهی ناشی از انسداد و ترمبوز عروقی است. در این عارضه شکاف‌های کوچک و کانونی در غضروف‌های صفحه رشد و مفاصل دیده می‌شود.

دیسکندروپلاری هم رشد نامنظم و نابجای غضروف‌های اپی‌فیز و متافیز است در جوجه‌گوشتی به شکل یک برجستگی هرمی غضروفی است که به داخل متافیز هم حرکت می‌کند که یکی از علل آن انسداد عروق و علت دوم اسیدوز متابولیک ناشی از افزودن کلرید و فسفات به جیره بدون افزایش همزمان K و Na است. علت سوم هم نیروهای بیومکانیکی مثل افزایش وزن و فشار به صفحه رشد است. علت چهارم هم سموم قارچی (مایکوتوکسین‌ها) است که با تجویز مس و روی با آن می‌توان مقابله نمود. در مرغ گوشتی و بوقلمون به خصوص خروس‌ها معمولاً قسمت فوقانی درشت‌نی تغییر شکل می‌یابد غضروف اضافی پیدا می‌کند و سر آن به طرف عقب خم می‌شود. غضروف اضافی در رأس استخوان ران نفوذ می‌کند.

ریکتز به علت کمبود D3، Ca و P و عدم تعادل آنها منجر به استخوانی نشدن استخوان‌ها و لنگش می‌شود این عارضه معمولاً در ۲ هفتگی رخ می‌دهد که خود می‌تواند به دیسکندروپلاری در سن ۴ هفتگی منجر شود.

کندرودیستروفی کوتاه شدن استخوان‌های طویل به علت کمبود و ویتامین B و E است.

نکروز استخوان سر ران (نکروز کندیل) در ۶۵- ۳۰ روزگی اتفاق می‌افتد که گردن استخوان ران شکننده و غضروف آن قهوه‌ای رنگ و دارای خلل و فرج می‌باشد. گاهی این عارضه ناشی از آرتریت یا استئومیلیت عفونی است که همراه است با درگیری بافت‌های اطراف. تکثیر باکتریهایی مثل استاف، ای‌کولای و سالمونلا در عروق غضروف ایجاد ترمبوز می‌کنند.

واروس انحنای جانبی پا در ناحیه مفصل خرگوشی به طرف داخل و والگوس این انحنا به خارج است.

عوامل تغذیه‌ای اختلالات اسکلتی:

افزایش تانن باعث آرتریت در مفصل خرگوشی و انحنای استخوان درشت‌نئی- مچ پایی می‌شود.

کاهش پروتئین و اسیدآمینه‌های گوگرد دار این اختلالات را کاهش می‌‌دهد.

افزایش ویتامین A به علت اتتاگونیسم با ویتامین D موجب جراحات راشی‌تیسمی می‌شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ قیمت جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار پرورش قوغاز پلت چی هست اصلا!!! درصورت گیر کردن تخم در مقعد مرغ تخمگذار باید چه کرد مرغ تخمگذار صنعتی آشنایی با شترمرغ آشنایی با مرغ آشنایی با پرورش بلدرچین و سود دهی آن آشنایی با پرورش کبک خلاصه یی از مزایای پرورش بوقلمون جایگزین آنتی بیوتیک در طیور