لزوم کنترل مصرف آنتی بیوتیک های دام و طیور در واحدهای تولیدی

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی :
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
image_pdfimage_print

معاون تشخیص و مدیریت درمان سازمان دامپزشکی کشور گفت: برای کاهش مصرف آنتی بیوتیک در واحدهای تولیدی باید پس از خرید نهاده از تولیدکننده مورد تایید و تامین شیرخام صنایع لبنی از دامداران باصلاحیت، سازمان دامپزشکی بر این روند نظارت کند.
«مسعود هاشم زاده» در دومین سمپوزیوم هشدار مصرف آنتی بیوتیک ها که در اداره دامپزشکی استان تهران برگزار شد، افزود: تولید هر نوع آنتی بیوتیک نزدیک به ۱۵ سال زمان می برد، درحالی که ممکن است در سه تا چهار سال مقاومت آنتی بیوتیکی به وجود بیاید و تولیدکنندگان ناچار به تولید آنتی بیوتیک های نسل جدید شوند.
وی تاکید کرد مصرف بی اندازه آنتی بیوتیک مقاومت دارویی در دام ایجاد می کند و گفت: باید با دقت بیشتری مصرف آنتی بیوتیک ها و داروها در دام و طیور کنترل شود.
هاشم زاده اصلاح ساختار خدمات دامپزشکی، توسعه فرهنگ استفاده منطقی از آنتی بیوتیک، اصلاح ساختار تولید و زیرساخت ها را در این زمینه مهم برشمرد.
به گفته وی، آنتی بیوتیک باید در مواقع خاص و به صورت کنترل شده بر اساس آزمایش های آنتی بیوگرام استفاده شود و بر این اساس، مصرف آنتی بیوتیک باید به کمترین میزان ممکن برسد.
معاون تشخیص و مدیریت درمان سازمان دامپزشکی کشور بر ارایه آموزش های لازم به دامپزشکان، دامداران و تولیدکنندگان درباره موضوع ها و فرآورده های نوین مانند پروبیوتیک ها تاکید کرد و این امر را بر کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها موثر دانست.
وی اضافه کرد: توسعه آزمایشگاه ها، استانداردسازی تجهیزات و استفاده از مواد اولیه باکیفیت و روش های نوین در کارخانه های تولید دارو از موارد مهمی است که در کنار نظارت های دولتی می تواند در کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها موثر باشد.

لزوم فرهنگ سازی برای استفاده از مرغ با وزن پایین

معاون تشخیص و مدیریت درمان سازمان دامپزشکی کشور تاکید کرد مردم باید فرهنگ استفاده از مرغ با وزن پایین را فرابگیرند.
هاشم زاده اضافه کرد: فرهنگ استفاده از مرغ با وزن کمتر از ۱.۵ کیلوگرم می تواند در کاهش مصرف داروها تاثیرگذار باشد، زیرا به همان اندازه که وزن مرغ زیاد می شود به دلیل بروز بیماری ها، پرورش دهندگان چاره ای بجز مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها ندارند.
وی ادامه داد: توسعه مصرف مرغ با وزن کم هم از نظر سلامت به سود مصرف کنندگان است هم از لحاظ اقتصادی به نفع صنعت.
معاون تشخیص و مدیریت درمان سازمان دامپزشکی کشور تاکید کرد در این بخش به همکاری اتحادیه ها و تعاونی ها نیازمندیم تا این فرهنگ به تدریج در سطح جامعه توسعه پیدا کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
آماده کردن سالن پرورش جوجه گوشتی نژادهای مختلف مرغ و خصوصیات ظاهری آن ها - بررسی کامل لیست قیمت انواع جوجه 23-3-1400 شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده