نکتهء مهم در مدیریت موفق تهویهء طولی سالن‌های مرغداری

نکتهء مهم در مدیریت موفق تهویهء طولی سالن‌های مرغداری

از روش تهویهء طولی تنها هنگامی استفاده کنید که هدف تقلیل دمای بدنِ طیور است

استفاده از روش تهویهء طولی در صورتی که هوا به حد کافی گرم نباشد و یا پرندگانِ ما کوچک باشند منجر به سرماخوردن و نقصانِ بازده می‌گردد. یکی از اشتباهاتِ فاحش ادامهء تهویهء هوا به این روش به هنگام غروب و تاریک شدن هواست.

همیشه براساس سن طیور تعداد مناسبی از فن‌ها را روشن کنید

جریانِ هوای شدیدتر ، برودتِ بیشتر و جریانِ هوای کم‌تر ، دمای بیشتر(گرم‌تر)را به همراه دارند . باید جریان شدیدتر را به پرندگان کوچک‌تر و جریان کند‌تر را به پرندگان بالغ‌ اختصاص داد. همچنین میزان دمای موثر نیز باید تخمین زده شود. قوانینِ کاربردیِ و روش محاسبهء عملیِ توانایی افزایش برودت هوا با استفاده از یک فنِ ۴۸inch (۱۲۲-cm) در ذیل آورده شده است: برای جوجه‌ها – تعداد هفته سنِ جوجه‌ها به علاوهء عدد یک برابر است با تعداد فن‌هایی ( منظور فن ۴۸inch است ) که قادرند ۱۰ F(۵.۵ C) برودتِ بادیِ موردِ نیاز را تولید کنند. مثال: جوجه‌های ۳ هفتهای ۴= ۱+۳ تعداد ۴ فن می‌تواند ۱۰ F(۵.۵ C) برودت بادیِ موردِ نیاز را تولید کنند. مرغ‌های بزرگ‌تر واجدِ پوششِ کاملِ پر- با استفاده از هر فنِ ۴۸ inch(۱۲۲-cm) می‌توان ۱ تا ۱.۵ F (۰.۵ C) برودت تولید کرد( یعنی هرچه طیور بزرگ‌تر باشند باید از تعدادِ کمتری فن استفاده کرد).

برای اطمینان از عملکردِ صحیحتان تنها به دیدنِ دماسنج‌ها اکتفا نکنید، بلکه رفتار پرنده‌ها را نیز مد نظر قرار دهید. دمایی که پرنده‌ها احساس می‌کنند همیشه همان دمایی نیست که دماسنج‌ها نشان می‌دهند لذا باید علاوه بر نظارت بر دماسنج‌ها رفتار پرنده‌ها را نیز همواره مد نظر قرار دهید در صورتی که مر‌غ‌ها رفتاری ثابت و کند داشته و اکثریت آن‌ها به‌روی زمین افتاده باشند احتمالا دلیلِ بر جریانِ بیش از حد هوا است( البته افتادگی مرغ‌ها به خاطر شدتِ گرما نیز می‌تواند باشد). تنفس شدید و بلند کردنِ بال‌ها بعلاوه کاهش اشتها از علائم وجود گرمای شدید است. تفاوت رفتاری در طول سالن نیز موید جریان ناکافی هوا است.

در صورتی که علاقه مند هستید حتما از روش تهویهء طولی استفاده کنید هرگز بیش از نصف تعدادِ فن‌های نصب شده را خاموش نکنید. استفاده از کمتر از ۵۰% از ظرفیت فن‌ها در روش تهویهء طولی باعث افزایش دما در طولِ سالن به میزانِ ۱۰ F (۵.۵ C) خواهد شد. لذا اگر می‌خواهید گرمای سالن را با نصف ظرفیت هواکش‌های خود تخلیه کنید، به طور موقتی گرما را از طریقِ دریچه‌های دیوارهای جانبی و سقف خارج کنید.

مهمترین فاکتور در هوای گرم میزان جریان هوا است ،پس همیشه کانون توجه‌ها باید معطوف به آن باشد. دریچه‌های ورودی هوا ، واقع در انتهای سالن، باید همیشه کاملا باز باشند.باید دانست بستنِ قسمتی از دریچه‌ها هرگز شدت باد را زیاد نمی‌کند بلکه تنها به جریان باد لطمه می‌زند. همواره فن‌ها و پوششِ توری آن‌ها راتمیز نگه‌دارید ، مراقب شل شدن تسمه‌ها باشید و تمام درها ، روزنه‌ها و سوراخ‌ها را بپوشانید تا هوا تنها از طریق دریچه‌های انتهای سالن وارد شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دوازده =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ قیمت جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار پرورش قوغاز پلت چی هست اصلا!!! درصورت گیر کردن تخم در مقعد مرغ تخمگذار باید چه کرد مرغ تخمگذار صنعتی آشنایی با شترمرغ آشنایی با مرغ آشنایی با پرورش بلدرچین و سود دهی آن آشنایی با پرورش کبک خلاصه یی از مزایای پرورش بوقلمون جایگزین آنتی بیوتیک در طیور