نژادهای مختلف مرغ و خصوصیات ظاهری آن ها – بررسی کامل

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی :
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
image_pdfimage_print

نژادهای مختلف مرغ و خصوصیات ظاهری آن ها – بررسی کامل

 

قسمت های ظاهری بدن مرغ

 

تاج  – چشم –  نوک  – غبغب یا ریشک  – پره گوش – یال پشت  – گردن  – دم – سینه – بال – تنه – ران – ساق یا قلم – سیخک

پنجه

این قسمت ها در نژاد های مختلف ظاهر متفاوتی داشته و به نوعی می توان از روی شکل ظاهری مرغ، (یا هر پرنده دیگر) نژاد آن را تشخیص داد.

نژاد چیست؟

 

به مجموعه ای از حیوانات یک گونه که صفات ظاهری ، نیروی حیات و تولید مثل مشابه هستند، نژاد گفته می شود. که این خصوصیات در نسل های مختلف هر نژاد مشابه و تقریبا ثابت می باشد.

نژادهای مختلف مرغ و خصوصیات ظاهری آن ها

 

 

شناخت خصوصیات ظاهری و نژادهای مختلف مرغ گوشتی

 

بعنوان مثال میزان تولید گوشت و تخم مرغ، در همه نژاد های مرغ یکسان نبوده و بعضی نژاد ها استعداد خوبی در وزن گیری داشته و بدنی عضلانی و چاق دارند که به این نژاد ها «تیپ گوشتی» می گویند. مرغ گوشتی به گونه ای مرغ گفته می شود که جثه ای درشت تر داشته و در مدت کوتاه افزایش وزن بیشتری دارد. دیرتر بالغ شده و قدرت تخمگذاری کمی دارد. بدنی جمع و جور، ران های کوتاه و فربه، گردنی کلفت از دیگر مشخصات این نژاد می باشد. شایان ذکر است که کیفت گوشت این نژاد نیز بهتر از مرغ تخمگذار می باشد.

مرغ گوشتی دو نژاد مرغ انگلیسی و آسیایی دارد که نژاد انگلیسی آن معروفت تر و شناخته شده تر می باشد. مانند نژادهای ساکس و کورنیش

اما مرغ آسیایی از نظر اقتصادی اهمیت کمتری داشته و بدنی جمع و جور با تولید گوشت خوب  دارد. سرعت رشد کم و سن بلوغ دیرتر،از دیگر ویژگی های این نژاد می باشد. مانند نژادهای برهما و کوشین.

لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 - قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 - - انواع بستر در جایگاه طیور

شناخت خصوصیات ظاهری مرغ تخمگذار

 

در مقابل نژادهای دیگری هستند که تعداد تخم مرغی که در سال می گذارند بیشتر از سایر نژاد ها بوده اما وزن گیری مناسبی ندارند و بدنی کوچکتر و سبک تر دارند. به این دسته از مرغ ها «تیپ تخمگذار» می گویند.

نژادهای مختلف مرغ و خصوصیات ظاهری آن ها

شناخت خصوصیات ظاهری مرغ دو منظوره

 

نژادهای مرغ دومنظوره یا دوبهره هم وجود دارند که هم تولید تخم مرغ در آن ها مناسب می باشد و هم وزن گیری خوبی دارند و جثه آن ها حد وسط مرغ گوشتی و تخمگذار می باشد. هرچند وزن آن ها نسبت به مرغ گوشتی کمتر بوده و تعداد تخمی که در سال می گذارد نیز نسبت به مرغ تخمگذار کمتر است.

شناخت خصوصیات ظاهری مرغ زینتی

 

اما «مرغ زینتی» علی رغم ظاهر زیبا و پروبال پرنقشی که دارد، نه تعداد تخم مرغی که در سال می گذارد قابل مقایسه بادیگر نژاد ها می باشد و نه وزنگیری مناسبی جهت پرورش و فعالیت اقتصادی دارد.

نژاد های آمیخته مرغ

 

در حال حاضر تولید کنندگان و پرورش دهندگان مرغ ، برای تولید جوجه گوشتی بیشتر از نژاد های آمیخته استفاده می کنند تا گوشت بهتر، با کمیت و کیفیت مناسب تولید کنند.

آمیخته گری: جفتگیری دو نژاد خالص که هیچ رابطه خویشاوندی باهم ندارند. این دو نژاد را طوری انتخاب می کنند که صفات مورد نظر برای تولید بهتر را داشته باشند.

معروف ترین نژاد های آمیخته ی مرغ، مرغ لوهمن (لوهمان) و هیبرو یا مرغ هیبرید را می توان نام برد.

شناخت توده مرغ های گوشتی ایران

 

در میان توده مرغ های ایرانی، مرغ لاری گوشت مناسب تری داشته و شکل و ساختار بدنی مشابه نژاد کورنیش دارند. این نژاد مرغ را دریانوردان انگلیسی از طریق بنادر جنوبی وارد کشور کردند و هم اکنون خالص ترین نوع آن در اردبیل پرورش داده می شود.

فروش مرغ تخمگذار صنعتی
فروش جوجه بومی یک روزه
فروش جوجه مرغ بومی
فروش تخم مرغ

تماس با پشتیبانی فروش

 

۰۹۱۲۱۹۸۶۶۵۱

۰۹۱۲۳۹۶۸۶۷۱

۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹

۰۹۱۲۶۴۵۰۶۸۴

۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

انتخاب نوع محصول
Filters Sort
نام محصول
قیمت
تعداد
فروش شترمرغ مولد
تومان7500000
جوجه شترمرغ آفریقایی سه ماهه
تومان1200000
جوجه شترمرغ آفریقایی یک ماهه
تومان850000
جوجه شترمرغ کانادایی ۲۰ روزه
تومان700000
شترمرغ آفریقایی ۱۰ روزه
تومان550000
جوجه شترمرغ هچری
تومان500000
آخرین اخبار
لیست قیمت انواع جوجه 2 مرداد 1400 لیست قیمت انواع جوجه 26-۴-۱۴۰۰ جوجه رنگی ها واکسینه نیستند! لیست قیمت انواع جوجه 21-4-1400 فروش محصولات مالداری افغانستان فروش جوجه فیل مرغ گمرک دوغارون فروش جوجه فیل مرغ یکروزه نژاد برونز به افغانستان فروش جوجه تخمی صنعتی به افغانستان نژاد (هایلاین، ال اس ال، و نیکچک) لیست قیمت انواع جوجه 13-4-1400 لیست قیمت انواع جوجه 7-4-1400 لیست قیمت انواع طیور 2-4-1400 راهنمای پرورش غاز لیست قیمت فروش جوجه 31-3-1400 قیمت روز جوجه شترمرغ اصلی ترین صفات مد نظر در اصلاح نژاد طیور لیست قیمت انواع طیور 29-3-1400 چرا اصلاح نژاد در طیور انجام می شود؟ طبقه بندی مرغ های بومی ایران لیست قیمت انواع طیور ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ آماده کردن سالن پرورش جوجه گوشتی نژادهای مختلف مرغ و خصوصیات ظاهری آن ها - بررسی کامل لیست قیمت انواع جوجه 23-3-1400 شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 هجده نکته اساسی پرورش بوقلمون برای تازه کارها :09121986651 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن