همه متولیان پای بند بحث تولید مرغ باشند

image_pdfimage_print

مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: امسال اتحادیه و تشکل‌های مرغداری و فعالان این بخش سیاست‌هایی را برای کنترل تولید و عرضه مرغ به بازار از جمله  کنترل جوجه ریزی  و مدیریت تولید در نظر گرفتند.
با بیان اینکه قیمت مرغ در دو سال اخیر به صورت منطقی نبوده است، اظهار کرد: این قیمت برای مرغدار ضرر و زیان به همراه داشت و مازاد تولید باعث افت قیمت مرغ می‌شد.
وی با بیان اینکه با عرضه زیاد یک محصول به بازار، قیمت آن کاهش می‌یابد، افزود: امسال اتحادیه و تشکل‌های مرغداری و فعالان این بخش سیاست‌هایی را برای کنترل تولید و عرضه مرغ به بازار از جمله  کنترل جوجه ریزی  و مدیریت تولید در نظر گرفتند.
مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه گرمای هوا نیز باعث مقداری کاهش در جوجه ریزی و تولید مرغ شد، ادامه داد: معمولا با افزایش دمای هوا تولید کمتر می‌شود و با توجه به اینکه گرمای امسال نیز بی سابقه بود این امر باعث ورود مرغ کمتر به بازار شد.
فیضی ادامه داد: گرمای هوا باعث می‌شود  مرغدار سریعتر مرغ را برای کشتار به کشتارگاه تحویل داده  و در نتیجه وزن مرغ در پایان دوره نسبت به حالت عادی کمتر می‌شود.
مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه قیمت منطقی هر کیلو مرغ از ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان است، خاطر نشان کرد: رقم اعلام شده کشوری و بر اساس قیمت تمام شده مرغ است. در حال حاضر قیمت دانه و نهاده‌های دامی افزایش پیدا کرده و تمام این موارد بر روی قیمت تمام شده مرغ تاثیر می‌گذارد.
فیضی گفت: اگر محصولی در بازار زیاد عرضه شود به ضرر تولید کننده است، چون قیمت آن واقعی نیست و مرغدار مجبور است مرغ تولیدی خود را با هر قیمتی وارد بازار کند، زیرا امکان انباشت و نگهداری از مرغ تولیدی نیست و خریدار با توجه به وجود تعداد زیاد تولید کننده با قیمت پایین محصول را از مرغدار می‌خرد.
وی با اشاره به اینکه این شرایط دست تولید کننده نیست، اضافه کرد: یک نفر به تنهایی نمی‌تواند تولید خود را کاهش دهد، چون سایر مرغداران هم‌چنان تولید دارند. در حال حاضر کمبودی در زمینه مرغ در استان نداریم، ولی به دلیل ضرر و زیانی که به مرغدار وارد می‌شد، با برنامه ریزی، تولید مرغ کنترل شد.
مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: از نظر تولید مشکلی نداریم و شرایط به حالت عادی برگشته است و پیش بینی می‌کنیم اگر کنترل جوجه ریزی نشود ممکن است مازاد تولید داشته باشیم و قیمت مرغ به صورت منطقی تعیین نشود.
فیضی خاطر نشان کرد: برای کنترل بازار باید تشکل‌ها قوی برخورد کنند و طبق یک برنامه منطقی پیش بروند و اگر بی برنامه تولید داشته باشند مرغدار دوباره ضرر می‌کند و دیگر نمی‌تواند جوجه ریزی داشته باشد و همین امر به ضرر مصرف کننده نیز هست.
وی با بیان اینکه قیمت منطقی مرغ به نفع تولید کننده و مصرف کننده است، گفت: به خاطر گرمای هوا   جوجه ریزی کمتری در ماه‌های گرم داشتیم و مرغ کمتری به بازار عرضه شد از طرف دیگر افزایش قیمت نهاده‌های مصرفی باعث افزایش قیمت تمام شده گوشت مرغ  و نهایتا افزایش قیمت این محصول در بازار شد.
مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه ظرفیت تولید گوشت مرغ در کشور زیاد است، ادامه داد: استان اصفهان از نظر تولید مرغ در کشور رتبه نخست را دارد و در صورت حمایت مناسب از صادرات گوشت مرغ، چرخه تولید به حرکت مناسب خود ادامه داده و مازاد تولید صادر می‌شود که این امر نیازمند سیاست حمایتی دولت در این رابطه است.
فیضی تصریح کرد: برای مدیریت مازاد تولید، باید اقدام به شناسایی بازارهای صادراتی و تولید محصول منطبق با بازارهای هدف و نیز کاهش هزینه‌های تولید از طریق افزایش بهره‌وری به منظور تولید گوشت مرغ  با  قیمت منطقی کرد که این امر حمایت دولت و عزم جدی تولید کنندگان و تشکل‌های آنان را می‌طلبد.
وی با بیان اینکه بازار مصرف ما بازار مشخصی است و باید براساس نیاز  بازار جوجه ریزی انجام  شود، اضافه کرد: با توجه به برنامه‌ای که برای افزایش صادرات داریم باید میزان جوجه ریزی به تدریج  اضافه شود و امیدواریم این برنامه طوری باشد که وزارتخانه، اتحادیه و مرغدار پایبند بحث تولید باشند.
مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: جهاد کشاورزی استان نیز در این زمینه برنامه‌هایی دارد، اما تا زمانی که برنامه‌ها به صورت کشوری اجرا و برنامه‌ریزی نشود چندان تاثیری ندارد چون مرغ تنها در یک استان تولید و انباشت نمی‌شود.امیدواریم قیمت مرغ به گونه‌ای مدیریت  شود تا مصرف کننده و تولید کننده ضرر نکنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هجده =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار