واکسن طیور می تواند در آینده از شیوع آنفولانزای مرغی جلوگیری کند

image_pdfimage_print

کی از محققان وزارت کشاورزی آمریکا می گوید واکسن ها می توانند نقش بزرگی در متوقف کردن شیوع آنفولانزای مرغی بسیار بیماری زا داشته باشند و در برنامه ریشه کن کردن این بیماری شرکت داشته باشند.
مشکلات و آسیب هایی که شیوع آنفولانزای مرغی بسیار بیماری زا در سال ۲۰۱۵ به وجود آورد موجب شد تا برترین دانشمندان وزارت کشاورزی آمریکا به مطالعه بیماری و چگونگی ایفای نقش آن در آینده بپردازند.
دکتر دیوید سوآرز، مدیر پژوهش در مورد بیماری های ویروسی در لابراتوار پژوهشی جنوب شرقی وزارت کشاورزی آمریکا، نتایج مطالعات گروه خود را بیان نمود. این گروه ویروس آنفولانزا را از زمان شیوع آن در سال ۲۰۱۵ که بر صنعت مرغ های تخم گذار و بوقلمون های آمریکا تاثیر گذاشت تحت مطالعه قرار داد.

نگاهی به بروز آنفولانزا در سال ۲۰۱۵
بعد از پژوهش در مورد بیماری جوجه ها، بوقلمون ها و دیگر پرنده ها، نتیجه گرفته شد که اردک ها منشا بروز بیماری در آمریکا بوده اند. سوآرز با این تئوری موافق است که پرنده های وحشی بیماری را به گله طیور خانگی وارد کرده اند و سپس این ویروس از فارمی به فارم دیگر شیوع  پیدا کرده است. سوآرز اظهار داشت از آنجا که ویروس از پرنده ای به پرنده دیگری انتقال می یابد، سازگاری آن بیشتر می شود و در نتیجه کنترل آن سخت تر می شود. این امر موجب می شود که مبارزه علیه بیماری ضروری شود تا از وقوع آن در مقیاس زیاد جلوگیری شود.
سوآرز اظهار داشت که معتقد است بیماری می تواند در پرنده های وحشی ۳ تا ۵ سال باقی بماند اما تاکنون قطعیتی در مورد انتقال این ویروس میان پرنده های وحشی کشف نشده است. این موضوع مثبت و امید بخش است اما فصل جدید مهاجرت پرنده ها در راه است و وزارت کشاورزی آمریکا فقط بر تعداد محدودی از پرنده های وحشی تحقیق می کند.

واکسن می تواند آنفولانزای مرغی بسیار بیماری زا را کنترل کند

لابراتوار وزارت کشاورزی آمریکا به عنوان بخشی از ماموریت خود، به مطالعه بر روی واکسن هایی پرداخته است که می توانند راهی برای کنترل شیوع این بیماری باشند. سوآرز گفت که اگر شیوع این بیماری به اندازه کافی گسترش یابد، واکسن می تواند گسترش بیماری را کنترل کند. لابراتوار در حال حاضر بر روی این کار می کند که چه واکسنی در برابر این بیماری مناسب است.
سوآرز اظهار داشت واکسن ها می توانند میزان و مقیاس شیوع بیماری را کنترل کنند. اگر واکسن ها در طرح های وسیع تر انجام شوند، بهتر می توانند بیماری را کاهش دهند و زنجیره انتقال بیماری را قطع کنند و نقش اساسی در ریشه کن کردن بیماری داشته باشند. وی گفت برخی کشورها مانند مکزیک، چین و ویتنام برنامه های واکسیناسیون دارند اما استراتژی های حفاظت زیستی قابل توجهی ندارند، و این باعث می شود که آنفولانزا در این مناطق همه گیر و بومی شود.
سوآرز گفت که تقریبا ۲۰ درصد از طیور آمریکا به خارج صادر می شود و اغلب قیمت محصولات صادراتی آمریکا ارزان تر از محصولات دیگر کشورها است. بسیاری از کشورها به دنبال هر دلیلی می گردند تا مرغ آمریکا را تحریم کنند تا از محصولات داخلی خودشان حمایت کنند.
لابراتوار وزارت کشاورزی بعد از مطالعه تجاری واکسن های موجود، نتیجه گرفت که واکسن های جدیدتر بهتر از واکسن هایی هستند که در ابتدای سال ۲۰۱۵ ساخته شدند اما این واکسن ها هنوز هم از نیازهای اصلی فاصله دارند.
بهترین زمان برای واکسیناسیون عملی، بنا بر نوع هر پرنده متفاوت است. برای مرغ های گوشتی، واکسیناسیون جنینی یا واکسیناسیون در یک روزگی  لازم و ضروری است. برای مرغ های تخم گذار و بوقلمون ها، واکسیناسیون در یک روزگی و سپس واکسیناسیون تقویتی در سه تا چهار هفتگی لازم و ضروری است. مرغ های تخم گذار به واکسن تقویت کننده نیاز دارند.

تفکیک حیوانات بیمار از واکسینه شده و آینده واکسن ها
آقای سوآرز اظهار داشت که به گسترش و توسعه واکسن های تفکیک حیوانات بیمار از واکسینه شده و یا واکسن هایی که تفاوت میان حیوانات واکسینه شده سالم و حیوانات واکسینه شده و دوباره عفونی شده را نشان می دهند توجه زیادی می شود.
این واکسن ها به آمریکا این امکان را می دهند تا به شرکای تجاری خود نشان دهد که طیور واکسینه شده در معرض ویروس قرار ندارند و به مرغداران اجازه می دهد تا امکان برداشتن طیور در معرض آلودگی را از بازار صادرات داشته باشند. سوآرز گفت که شرکای تجاری آمریکا به دنبال مرغ هایی سالم و تمیز بدون امکان انتقال ویروس هستند. وی همچنین اظهار داشت که آزمایش این واکسن ها باید ارزان باشد تا به درستی تکمیل شوند. تفکیک حیوانات بیمار از واکسینه شده به مرغداران آمریکا این امکان را خواهد داد تا از گله هایشان در برابر آنفولانزای مرغی حفاظت کنند و اطلاعات کافی را فراهم می نماید تا مرغداران ثابت کنند که بیماری در این کشور شیوع پیدا نخواهد کرد.
علاوه بر تفکیک حیوانات بیمار از واکسینه شده، بهینه سازی های دیگر بیوتکنولوژیک نیز می تواند با قیمتی قابل رقابت با واکسن ها به کار گرفته شود. با این حال، هر واکسنی که استفاده شود باید با نوع سویه هماهنگ باشد تا موثر عمل کند. سود تجاری حاصل از توسعه واکسن های آنفولانزای مرغی پایین است زیرا واکسنی که هر ساله تولید می شود نمی تواند به طور دائم با آنفولانزای مرغی مبارزه کند.
واکسیناسیون به همراه تدابیر حفاظت زیستی می تواند بخش مهمی از استراتژی ریشه کن کرد
ن باشد. آمریکا در کنار واکسیناسیون به استراتژی تفکیک حیوانات بیمار از واکسینه شده نیز نیاز دارد. در نتیجه بهبود و گسترش واکسن و استفاده از طرح بلند مدت می تواند هدفی برای این صنعت باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − شش =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار