پروانه مرغداری‌ها بازنگری می‌شود

image_pdfimage_print

مهدی خلج  به دلیل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در چهار مرغداری اطراف تهران نشست خبری اضطراری برگزار کرد تا آخرین اخبار مربوط به شیوع آنفلوانزا در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.
وی گفت: قبل از اینکه ویروس آنفلوانزای پرندگان در مرغداری خاصی مشاهده شود، ما امسال برنامه پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را اجرا کردیم که ۳۵ هزار نمونه سرمی و مولکولی از ۱۸۰۰ واحد صنعتی، بومی و بازار عرضه پرندگان در سراسر کشور برداشت کردیم.
وی در توضیح دیگر این موضوع گفت: بالغ بر ۱۲۰ هزار نمونه به دست آمد که در تمام آنها گردش ویروس آنفلوانزای مرغی وجود نداشت.
وی با اشاره به اینکه در سراسر دنیا با سرد شدن هوا و مهاجرت پرندگان، ویروس آنفلوانزای پرندگان افزایش می‌یابد، خاطر نشان کرد: در عرض دو هفته اخیر بالغ بر ۲۰ مورد وقوع بیماری آنفلوانزای پرندگان در کشورهای مختلف به سازمان بهداشت جهانی گزارش شده است که در اروپا، آسیا و آمریکا نیز بوده است.
وی نوع ویروس آنفلوانزا در کشور و چهار کانون مرغداری اعلام شده را H5N8 اعلام کرد و گفت: تحلیل ما از این گزارشات این است که منشأ این ویروس از منطقه سیبری در سال ۲۰۱۴ آغاز شده و از ژوئن امسال از روسیه براساس پرواز پرندگان مهاجر و دالان هوایی به جنوب شرقی آسیا و اروپای مرکزی رسیده است، البته برخی کارشناسان معتقدند که سرمای زودرس هم سبب ایجاد تغییر و تحولات در ویروس آنفلوانزای پرندگان می‌شود.
وی در مورد انتشار این ویروس در مرغداری‌های اطراف تهران گفت: در دو مورد از این مرغداری‌ها پزشک دامپزشک حاذق مستقر بود که در مرحله اول فکر می‌کردند بیماری نیوکاسل در مرغداری شایع شده، اما با حضور نیروهای دامپزشکی و گرفتن نمونه مشخص شد که ویروس H5N8 عامل بیماری است که بلافاصله معدوم‌سازی، پاکسازی و در نهایت دفن پرندگان صورت گرفت.
وی در مورد آمار و ارقام تلفات از آنفلوانزای حاد پرندگان هم گفت: در مجموع ۵۱۳ هزار قطعه پرنده معدوم شده که در یک مرغداری ۲۳۲ هزار قطعه و در مرغداری‌های دیگر به ترتیب ۳۸ هزار و ۳۳۲، ۲۴ هزار و ۶۹۰ قطعه و در نهایت ۲۱۸ هزار قطعه معدوم شده است.
به گفته خلج، تا شعاع ۳ کیلومتری این مرغداری‌ها را در حال نمونه‌گیری و پایش هستیم.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه مرغداری‌های اطراف تهران دارای تراکم زیادی هستند، تصریح کرد: حتی ساختار برخی از این مرغداری‌ها چندان مناسب نیست و مناطق مسکونی و صنعتی نیز با فاصله ۱۵۰ متری این مرغداری‌ها وجود دارد و در همین راستا قرار است جلسه‌ای بگذاریم تا پروانه این گونه مرغداری‌ها که شرایط لازم بهداشتی را ندارند، بازنگری شده و اجازه جوجه‌ریزی ندهیم.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر اینکه کشور آذربایجان و عراق واردات تخم‌مرغ را در همین راستا از ایران متوقف کرده بودند، گفت: طبق مکاتباتی که با رئیس سازمان دامپزشکی عراق داشته‌ایم، موافقت کردند که طیور کشتارشده‌ای که تا قبل از تاریخ مشاهده اولین مورد آنفلوانزا در سردخانه‌ها وجود دارد به این کشور صادر شود و در کل، مشکلی برای صادرات تخم‌مرغ و مرغ نیست.
وی در پاسخ به اینکه برخی از مردم نگران انتقال آنفلوانزای پرندگان به انسان هستند، نیز این گونه توضیح داد که تاکنون موردی از انتقال آنلفورانزای پرندگان به انسان مشاهده نشده، اما ما مراقب عبور این ویروس از گونه‌ای به گونه دیگر هستیم، چرا که در صورت این اتفاق، آنفلوانزا از انسان به انسان هم منتقل شده و مشکل‌آفرین شود.
وی با انتقاد از اینکه بخش عمده‌ای از مراکز پرورش طیور ما بازسازی و بهسازی نشده، افزود: به همین دلیل اگر ویروس آنفلوانزای پرندگان وارد شود، به راحتی می‌تواند پایداری خود را حفظ کند.
وی با اشاره به تدابیر سازمان دامپزشکی کشور گفت: کشتارگاه‌ها و کامیون‌های حمل طیور پس از تخلیه، شستشو و قرنطینه می‌شوند، مضاف بر آنکه مسئولان دامپزشکی حتی در مواقع تعطیل نیز آماده‌باش هستند.
خلج در پاسخ به اینکه برخی بر این باورند که آنفلوانزای پرندگان هنگام پخت و در دمای بالا از بین می‌رود، اظهار داشت: اگر ویروسی هم در مرغ یا تخم‌مرغ وجود داشته باشد، با پخت کامل از بین می‌رود و مردم نگران نباشند، چرا که ما اجازه نمی‌دهیم مرغ یا تخم‌مرغ آلوده وارد بازار شود، اما باید خود مردم نیز از خرید پرندگان سنتی و ذبح در مراکز غیرمجاز خودداری کنند.
خلج، پرخطرترین منطقه ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را منطقه‌ای بین دریای خزر و دریای سیاه عنوان کرد و افزود: طبق محاسبات ما، کشورهای ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، ترکیه و عراق هم باید درگیر این موضوع شده باشند، اما به گزارشات آنها اطمینان کرده و آنها گزارشی به سازمان بهداشت جهانی مبنی بر وقوع بیماری اعلام نکرده‌اند.
وی با هشدار به آنهایی که در مناطق روستایی سکونت می‌کنند، گفت: علت عمده ویروس آنفلوانزای پرندگان بازی کودکان روستایی با طیور بیمار و طیور آلوده است که باید مراقب این گونه موارد هم بود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور تأکید کرد: از سال گذشته ۱۰ میلیارد تومان از بدهی مرغداری‌هایی که تولیدات آنها معدم شده باقی مانده که امسال مجدداً مصوبه آن را از دولت گرفته‌ایم، تا این غرامت هر چه زودتر به مرغداران پرداخت شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 9 =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
آماده کردن سالن پرورش جوجه گوشتی نژادهای مختلف مرغ و خصوصیات ظاهری آن ها - بررسی کامل لیست قیمت انواع جوجه 23-3-1400 شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده