پرورش بوقلمون

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی :
زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون دارای توجیه اقتصادی و نرخ بالای راندمان رشد و تولید می باشد اگر شما کلیه نکات پرورشی این پرنده را رعایت نمایید. شرکت تخصصی شرکت آریا منتخب پارسیان ارائه دهنده خرید و فروش طیور، کلیه این نکات را بصورت مقاله باارزش و کاربردی در اختیار شما پرورش دهندگان بصورت رایگان قرار می دهد.
برای امر پرورش ابتدا باید مشخصات فنی سالن پرورشی سپس آماده سازی سالن و در پایان مدیریت گله در پرورش را بصورت کامل رعایت فرمایید.

 

پرورش-بوقلمون

 

 

مشخصات فنی سالن پرورش بوقلمون

محل پرورش بوقلمون گوشتی تشکیل شده است از سالن پرورش و پیش سالن که در یک ردیف می باشد به عبارتی یک متراژ مشخص از سالن اصلی را برای پیش سالن در نظر می گیرند و توصیه می شود در ظرفیت های بالای ۵۰۰۰ قطعه بوقلمون گوشتی سالن به دو نیم سالن تقسیم شود سپس پیش سالن در وسط نیم سالنها قرار داده شود و این بدین منظور است تا توزیع حرارت و خدمات رسانی در حین تولید و رشد و نمو پرنده بهتر و راحت تر صورت پذیرد عرض سالن همیشه ۱۲ متر بوده و طول سالن بستگی به تعداد گله تعیین می‌گردد ارتفاع سالن در کنار ها 2.30  سانتیمتر درتاج سالن 3.50 سانتیمتر در نظر گرفته می شوند بدین صورت سقف سالن از شیب لازم نیز برخوردار خواهد بود کف سالن نیز بایستی دارای شیب ملایمی باشد که آب حاصل از شستشوی پایان هر دوره به راحتی از سالن خارج شود.

 

استاندارد و تجهیزات سالن پرورش جوجه بوقلمون

 • مشخصات فنی سالن پرورش

سالن پرورش بوقلمون از دو قسمت سالن و پیش سالن در یک ردیف با متراژ مشخص از هم جدا می شوند که در سالنهای با ظرفیت بالای 5000 قطعه بوقلمون از این دو سالن به منظور توزیع حرارت برای تولید و رشد راحتتر استفاده می شود.
طول و عرض سالن به تعداد گله بستگی دارد اما عرض سالن همیشه 12 متر و ارتفاع سالن در قسمت کناره ها 2.30 متر و قسمت مرکزی سالن 3.50 متر باشد. سقف وکف سالن بهتر است شیب داشته باشد مخصوصا در قسمت کف آب حاصل از شستشوی پایان دوره به راحتی از سالن پرورشی خارج می شود.

 • عایق­کاری سالن

 

از تبادل حرارت در فصول سرد و گرم محافظت می کند، پس در فصل سرد از مصرف بالای انرژی و همچنین در فصل گرم از گرمای زیاد در سالن که باعث افت وزن و غیر اقتصادی شدن لاشه می شود جلوگیری می کند. کف سالن با اختلاف 40 سانتیمتر از سنگ، خاک و بتن پر شود. برای سقف سالن یک لایه پشم شیشه که بتوان آن را شست و سازه های مناسب عایق در دیوارکشی و پیش سالن قبل از ورود به سالن اصلی استفاده نمود.

 • منبع آب سال پرورش

آب مزرعه پرورش بوقلمون بایستی از دو منبع در سیستم آبرسانی به سالن تامین شود یکی منبع اصلی آب که به صورت هوایی و یا در بالاترین نقطه توپوگرافی مزرعه احداث و یا نصب می‌شود و دیگر منبع داخل پیش سالن که به عنوان تعدیل کننده حرارت آب و همچنین به عنوان منبع اختلاط دارو و واکسن استفاده می شود.

 • منبع حرارت در سالن

 • حرارت سالن پرورشی بهتر است از طریق هیترهای درونسوز و غیرمستقیم تامین شود، این روش مانع سوختن اکسیژن موجود در هوا می شود. منابع تامین کننده حرارت با هزینه کمتر وجود دارد ولی مشکلاتی اعم از کاهش اکسیژن سالن، افزایش گازکربنیک، مونواکسیدکربن یا آتش سوزی در سالن می­شود.

 

 • مادر مصنوعی

منبع الکتریکی یا گازی به عنوان مادر مصنوعی تجاری در سالن پرورشی استفاده شود که این منبع به ازای 250 قطعه جوجه یک روزه بوقلمون گوشتی در نظر گرفته می شود. این منبع مانند یک گارد محافظ برای جلوگیری از پخش شدن جوجه­ها استفاده و برای هر مادر مصنوعی 3 عدد آبخوری و 6 عدد دانخوری استفاده شود.

مادر مصنوعی در سالن پرورش بوقلمون

 • نوردهی

 • نوردهی سالن پرورش جوجه بوقلمون یک روزه به مدت 36 ساعت بصورت مداوم سپس یک ساعت خاموشی انجام شود، بعد از این دوره 36 ساعته سالن باید 14 ساعت روشن و 10 ساعت خاموشی باشد که این روند تا زمان کشتار به همین صورت می باشد. زمان خاموشی نور باید در حدیکه پرنده آبخوری و دانخوری را ببیند صورت گیرد. لامپ مورد استفاده در سالن پرورش 60 وات استفاده می شود، ارتفاع لامپ به فاصله 2.20 متر از سطح سالن پرورشی باشد.

توزیع نور

 • تهویه

تهویه از مهمترین موارد سالنهای پرورشی بسته می باشد، 7.5 متر مکعب به ازای هر کیلوگرم در ساعت وزن بوقلمون             عدد مناسبی می باشد و در شرایط آب و هوایی گرم به ازای هر 10 هزار مترمکعب در ساعت تهویه 2 مترمربع انجام می           شود.

تهویه، کلید اصلی در مدیریت پرورش

تراکم گله مطابق سن و جنسیت پرنده

 1. تراکم گله در سن 0 تا 4 هفتگی به ازای هر مترمربع 7 قطعه نر و 10 قطعه ماده
 2. تراکم گله در سن 5 تا 8 هفتگی به ازای هر مترمربع 5 قطعه نر و 7 قطعه ماده
 3. تراکم گله در سن 9 تا 12 هفتگی به ازای هر مترمربع 4.3 قطعه نر و 5 قطعه ماده
 4. تراکم گله در سن 13 تا 16 هفتگی به ازای هر مترمربع 3.6 قطعه نر و 4.3 قطعه ماده
 5. تراکم گله در سن 17 تا 20 هفتگی به ازای هر مترمربع 2.7 قطعه نر

* عدم رعایت نسبت تراکم گله به ازای جنسیت مشکلاتی همچون کاهش روند رشد، افزایش مرگ ومیر، افزایش حذفی، افزایش بیماری و تداخل در یکنواختی گله را موجب می شود.

 • دانخوری و آبخوری های سالن

انواع دانخوری بشقابی و ماریچ گزینه های مناسبی می باشند. کنترل جیره مصرفی ممکن است موجب کاهش ضریب تبدیل درپرنده شود، پس باید از دانخوری متناسب با پرورش استفاده نمود.

دانخوری-و-آبخوری-سالن-پرورش-بوقلمون

برای هر 40 قطعه جوجه باید از یک دانخوری سینی و به ازای هر 100 قطعه جوجه یک آبخوری اتوماتیک زنگوله ای یا به ازای هر جوجه یک سانتیمتر آبخوری ناودانی تا پایان دوره پیشنهاد می شود.

آماده سازی سالن پرورش جوجه بوقلمون

 • شستشوی سالن و تجهیزات
  قبل از ورود جوجه همه تجهیزات سالن را خارج نموده و داخل سالن را با آب داغ با فشار 52 درجه شستشو و ضدعفونی نمایید و یک هفته کلیه در و پنجره ها را باز گذاشته تا تهویه کامل انجام شود.
  کلیه تجهیزات را نیز به همین ترتیب شستشو دهید و به داخل سالن منتقل کنید و عمل گازی را دو یا سه روز قبل از جوجه ریزی انجام دهید.
 • ضدعفونی سالن و تجهیزات داخل سالن

برای ضدعفونی کردن سالن متداولترین روش استفاده از گاز فرمالین می باشد. برای اینکار ابتدا شما باید کلیه منافذ خروجی سالن را با کاغذ مسدود کنید و حتما از ظرف فلزی یا سفالی که حجم معادل 5 برابر فرمالین و پرمنگنات پتاسیم داشته باشد و نکته مهم اضافه کردن فرمالین به ظرف پرمنگنات پتاسیم می باشد که در غیر اینصورت موجب انفجار یا خطر پاشیدن آن می شود. پس حتما مسئوال اینکار لباس مخصوص، چکمه و ماسک ضد گاز استفاده نماید و از چندین ظرف استفاده کند تا ضدعفونی با دقت انجام شود.

برای سالنی با متراژ 1250 مترمربع، 20 لیتر فرمالین 30 درصد به همراه 10 لیتر آب و 10 لیتر پرمنگنات پتاسیم مورد نیاز است. مهم است درجه حرارت سالن 20 درجه سانتیگراد و رطوبت سالن 65 درجه سانتیگراد باشد و سالن با کلیه تجهیزات تا 24 ساعت تحت این گاز قرار گیرد. سپس باید کلیه فن وتهویه ها را روشن نموده تا گاز متصاعد شده تخلیه شود.

 • بستر سالن پرورشی

یکی از نکات مهم در پرورش استفاده از بستر مناسب که می تواند تراشه چوب خشک یا کاغذ فشنگی عاری از عوامل بیماری­زا همچون کپک یا پوسیدگی باشد. ارتفاع تراشه چوب یا کاه خرد شده در سالن باید 8 سانتیمتر از کف سالن باشد و نباید از چوب ریز یا خاک اره استفاده نشود.

در صورت عدم استفاده از بستر مناسب جذب شدن زرده موجود در کیسه دوران جنینی  با اختلال مواجه و موجب بروز عفونت و مرگ ومیر در هفته های اول جوجه می­شود.

بستر سالن پرورش بوقلمون

 • گرم کردن سالن

عایق­کاری مناسب سالن تاثیر بسزایی در گرم شدن سالن دارد ولی درصورت عایق نبودن سالن بهتر است از پارتیشن یا جداسازهایی مانند توری برای جداکردن جوجه بوقلمون با فاصله 2 تا 3 متر از دیوارها استفاده نمود. این روش در شرایط آب و هوایی گرم بسار کارآمد می باشد، درجه حرارت سالن در هفته اول باید 38 درجه سانتیگراد و به ازای هر هفته 2.8 درجه از دمای سالن کم شود. در صورت استفاده از سیستم حرارت مرکزی و مادر مصنوعی باهم در سالن پرورشی درجه حرارت را به 22 تا 25 درجه سانتیگراد برسانید. استفاده تکی از مادر مصنوعی در سالن پرورشی درجه حرارت باید 38 درجه سانتیگراد باشد و به ازای هر هفته 2.8 درجه از گرمای مادر مصنوعی کم کنید.
استفاده همزمان از سیستم حرارت مرکزی و مادر مصنوعی هزینه های تولید حرارت را کاهش داده و کنترل جوجه­ها در روزهای ابتدایی را میسر می­کند. رفتار جوجه ­ها در سالن پرورش، وضعیت گرمایش را مشخص می­کند.

 • پیش گرمایی
  رعایت پیش گرمایی بسیار اهمیت دارد که در صورت عدم رعایت مشکلاتی همچون اسهال، کوکسید، جذب نشدن کیسه زرده، مشکل در مفاصل پا، افزایش آمونیاک و ضریب تبدیل بوجود می­آید.
  مراحل پیش گرمایی 24 ساعت قبل از جوجه­ریزی باید انجام شود :
  1. کف بستر گرم باشد
  2. از عوامل گرمازا تست اطمینان گرفته شود
 • رطوبت سالن
  رطوبت نسبی سالن از مشکلات تنفسی و کمبود آب در بوقلمون­ها جلوگیری می کند، همچنین خشکی هوای سالن باعث افت وزن لاشه می شود. بهتر است رطوبت سالن حدود 60 تا 65 درصد از طریق پدهای خنک کننده یا سیستم­های مه پاش تامین شود.
  علاوه بر خشکی هوای سالن، گرما و رطوبت زیاد هم باعث افزایش میزان تنفس، آلکالوز تنفسی و عدم تعادل بالانس اسید و باز و در نتیجه راندمان کمتر، افزایش تلفات و سود اقتصادی کمتر می شود.
 • خنک کردن سالن
  سیستم خنک کننده سالن از عوامل مهم در مدیریت پرورش می­باشد. درجه حرارت بالای سالن مسائلی همچون مصرف دان کمتر، بالا رفتن مصرف آب و آبکی شدن مدفوع را بوجود می­آورد. بررسی درجه حرارت بیرون سالن استفاده درست از خنک کننده را به شما نشان می دهد، به این صورت که اگر هوای بیرون دارای رطوبت و حرارت کمتر باشد راه اندازی هواکش و جریان هوا کافی است و در غیراینصورت اگر درجه هوا بیشتر باشد استفاده از سیستم خنک کننده برای حفظ تعادل درجه حرارت الزامی می باشد.

مدیریت گله در پرورش بوقلمون

 • جوجه ریزی بوقلمون
  هنگام ورود جوجه ها به سالن پرورشی یک ساعت جوجه­ها در جعبه­های حمل نگهداری شوند تا استرس ناشی از مسیر کم شود بعد از یکساعت جوجه ها را اطراف آبخوری و دانخوری بصورت یکنواخت توزیع نمایید و جعبه های حمل را بیرون از سالن بسوزانید. دو ساعت پس از تخلیه جوجه ها را با دانخوری و آبخوری آشنا کنید و برای کاهش استرس مقدار یک هزارم از محلول آب و مولتی ویتامین الکترولیت ظرف سه روز استفاده نمایید. با کاهش استرس در جوجه ریسک مرگ و میر کمتر می شود. جوجه بوقلمون با وزن 60 تا 65 گرم ماندگاری بالاتر خواهد داشت، جوجه سالم با فعالیت و سروصدا و تنفس عادی خود را نشان می دهند. شرکت آریا منتخب پارسیان با فروش جوجه بوقلمون سالم و با کیفیت در کلیه سنین در پرورش به شما کمک می­نماید.
  نکات دارای اهمیت در جوجه­ریزی که باید در نظر گرفته شود:
  1. تشکیل پرونده برای هر دوره
  2. ثبت تاریخ هچ در پرونده
  3. تلفات روزانه و ثبت علل آن مانند بیماری
  4. زمان و مقدار خوراک خریداری شده در سالن
  5. مقدار دان مصرفی روزانه و کنترل ضریب تبدیل غذایی
  6. مقدار آب مصرفی به منظور چگونگی سلامت گله
  7. بررسی و بروز بیماریهای احتمالی و داروهای مصرفی
  8. ثبت تاریخ واکسیناسیون، روش اجرا، نوع واکسن و مقدار آن
  9. ثبت کلیه فعالیتهای پرورشی در هر دوره

ثبت کلیه اطلاعات ذکر شده در پرونده و کسب نتیجه آن در مدیریت صحیح سالن پرورشی و پی بردن به نکات مثبت و منفی و رفع نکات منفی که در دوره های بعدی گام موثر در رشد کیفیت و کمیت خواهد شد.

 • خوراک
  هزینه­های مصرفی برای خوراک در طول دوره پرورش 70 درصد از کلیه هزینه­ها می­باشد. جیره مناسب از نظر اقتصادی و احتیاجات غذایی پرنده می­تواند هزینه تمام شده را کاهش دهد. استفاده از مواد اولیه مناسب در تهیه فرمول کنسانتره و عالی بودن جیره از نظر محرک­ها، آنتی بیوتیک­ها و لاشه مرغوب دارای اهمیت می­باشد.
  در روزهای اولیه پرورش بوقلمون برای اطمینان از کنترل وزن به مدت کمتر از یکساعت دانخور­ی­ها را کاملا تخلیه نمایید، این امر باعث تحریک مصرف روزانه دان، تمامی ذرات ریز و عناصر کم مصرف می شود. همیشه دان تازه موجود بوقلمون ها را به خوردن راغب می نماید همچنین وجود سنگریزه در دانخوری نقش مهمی در ضریب تبدیل خواهد داشت.
  *توجه داشته باشید سنگریزه­ها را از قبل بشویید و گل ولای آن را برطرف نمایید، سپس ضدعفونی اولیه و ثانویه درون سینی دانخوری انجام دهید و به مقدار مساوی در کلیه دانخوریهای سالن تقسیم کنید.
 • شکل ظاهری کنسانتره مطلوب
  مصرف دان به مقدار و سرعت هضم آن وابسته است. دان به دو صورت پلت (با اندازه ریز، متوسط و درشت) و آردی عرضه می­شود، دان پلت در مقایسه با دان آردی مانع از ریخت و پاش می شود و تاثیر مستقیم روی ضریب تبدیل می­گذارد یعنی تمام اجزای تشکیل دهنده خوراک به راحتی به بدن پرنده می­رسد.
  جهت خرید کنسانتره با کیفیت با وحد خدمات پس از فروش بوقلمون این شرکت تماس حاصل نمایید.

شکل ظاهری کنسانتره مطلوب

 • اجزای تشکیل دهنده جیره بوقلمون
  1. سویا 2. ذرت 3. گندم 4. پودرماهی 5. روغن گیاهی با کیفیت مناسب (استفاده از روغن نامناسب سیستم گوارش پرنده را در هضم و دفع بهم می­ریزد همچنین سوزش در مفصل، تاول در سینه پرنده و نهایتا افت لاشه را موجب می­شود)  6. آنتی اکسیدان­ها و ویتامین E (برای ماندگاری چربی و روغن لحاظ شده مخصوصا در هوای گرم بسیار اهمیت دارد) 8. بی کربنات سدیم (برای جلوگیری از آنکالور تنفسی و افزایش ماندگاری جیره) 9. مکمل ویتامینه و معدنی (جهت بالانس نمودن جیره) 10. اسیدآمینه سنتز شده
  عدم مصرف روزانه خوراک در فصل گرما در گله عادت داده می­شود و تا سن سه هفتگی توزیع دان در شب هنگام و هوای خنک انجام می­شود، افزایش تعداد دانخوری فرصت تغذیه را به پرنده می­دهد.
 • اجزای تشکیل دهنده جیره بوقلمون
 • آب مصرفی پرنده
  بررسی آب مصرفی روزانه پرنده سلامتی، مشکلات تغذیه­ای و بیماری را در گله مشخص می­کند. متوسط مصرف آب روزانه در سالن با درجه حرارت 23 تا 28 درجه سانتیگراد به ازای هزار قطعه بوقلمون گوشتی در ماه اول 133 لیتر، ماه دوم 393 لیتر، ماه سوم 747 لیتر و ماه چهارم روزانه 1030 لیتر می باشد.
 • کنترل وزن جوجه
  برای کنترل وزن گله شما باید بصورت اتفاقی تعداد 30 قطعه جوجه را هر هفته انتخاب، علامت­گذاری و وزن کشی کنید. کنترل وزن جوجه به شما برای اصلاح خوراک مصرفی از نظر میزان انرژی، پروتئین و سایر موارد کمک می­کند. وزن مناسب و مطابق با سن گله از هزینه های جانبی گله جلوگیری می­کند پس وزن کشی را هرهفته انجام دهید.
 • مدیریت تغذیه همراه با کنترل وزن
  بالانس نمودن جیره در پرورش بوقلمون بسیار اهمیت دارد، استفاده مناسب از کنسانتره و مکمل در جیره احتیاجات پرنده را برطرف می نماید. در مناطق گرمسیر بهتر است در ساعات اوج هوای گرم به جوجه استراحت دهیم و در دانخوری خوراک وجود نداشته باشد که این امر با خاموشی در سالن با حداقل رساندن نور ممکن می شود. این امر مانع بروز استرس ناشی از حرارت بالا یا استرس گرمایی در سالن پرورشی می شود.
 • جداسازی بوقلمون نر و ماده

برای جداسازی بوقلمون نر و ماده بهترین زمان در سن یک تا سه ماهگی می­باشد. بهتر است سالنهای جداگانه برای پرورش در نظر داشته باشید، زیرا جیره مصرفی از پروتئین و انرژی برای آنها متنوع است و برای رسیدن به بالاترین راندمان رشد و توجیه اقتصادی نسبت به جدایی این دوجنس حتما اقدام نمایید.

 • زمان حذف و کشتار نرها و ماده ها
  زمان کشتار بوقلمون معمولا در 16 هفتگی می­باشد ولی انعطاف پذیری در این امر وجود دارد و می توان برای بوقلمون نر تا 24 هفتگی و بوقملون ماده تا 20 هفتگی صبر کرد، این مورد یکی از برترین خصوصیات پرورش بوقلمون می باشد.
  از این زمان به بعد نگهداشتن بوقلمون به صرفه اقتصادی نمی­باشد زیرا احتمال پیرشدن بافت چربی، کاهش وزن و تخمگذاری در ماده وجود دارد. برای مهار این حیوان و ارسال به کشتارگاه از اصول استاندارد استفاده نمایید وگرنه ممکن است قسمتهایی از بدن پرنده دچار آسیب و در کشتارگاه دورریز شود.
 • پیشگیری و محافظت از بروز بیماری
  برای محافظت از بیماری در سالن بهتر است قبل از ورود افراد ناشناس مسئول فنی سالن هماهنگی لازم را انجام داده و با رعایت اصول بهداشتی استاندارد وارد سالن شوند. فراموش نکنید که سهل انگاری در این مورد امکان بروز بیماری در گله و ضرر مالی را در پی خواهد داشت.
  استفاده از حوضچه های ضدعفونی قبل از ورود به سالن با غلظت مایع ضدعفونی کننده مناسب تحت کنترل مسئول فنی باشد. حتما آبخوری، سیلو یا وسایل توزیع دان پس از هربار تخلیه پاکسازی و جرمگیری با محلول کلر 200 ppm و محلولهای آنتی باکتریال ضدعفونی و شستشو شود. از 100 کیلوگرم آهک به ازای هر 1000 مترمربع استفاده شود.
  * جوندگان ناقل بیماری را با سموم مخصوص و دستگاههای التراسونیک از بین ببرید.
 • واکسیناسیون
  برای کنترل و پیشگیری از بیماری در سالن پرورشی واکسیناسیون انجام می­شود. استفاده از کدام واکسیناسیون به شرایط آب و هوایی هر منطقه، شرایط سنی گله، سیاست­های کشور و غیره قابل تنظیم است.
  واکسن ها به دو صورت انفرادی و گروهی انجام می­شود. در روش آشامیدن رعایت مواردی همچون تشنه نگهداشتن گله دو ساعت قبل از واکسیناسیون و استفاده از آب سبک بدون کلر و املاح سنگین برای حل واکسن الزامی می­باشد. ترکیباتی همچون شیرخشک بدون چربی و کاهش عوامل مزاحم برای هضم بهتر واکسن موثر می باشد.
  بهتر است یک روز قبل و دو روز بعد از واکسیناسیون از داروهای تقویت کننده همانند ویتامین­ها و الکترولیت­ها استفاده شود.
 • روشهای اعمال واکسیناسیون
  واکسیناسیون به دو روش انفرادی و گروهی برای بوقلمون انجام می­شود:
  1. واکسیناسیون انفرادی از طریق قطره چشم، تلقیح و تزریق روی کلیه پرندگان در سالن انجام می شود.
  2. واکسیناسیون گروهی از طریق آشامیدن و اسپری اعمال می­شود. حتما بررسی کنید کلیه پرندگان ظرف یکساعت واکسن دریافت نموده باشند و سالن پرورش عاری از مواد مضر یا ضدعفونی باشد.
  آبخوری شامل واکسن از عمق کافی برخوردار باشد که بینی و پلک جوجه­ها درگیر آب قرار بگیرند. در واکسیناسیون به روش اسپری، دهانه اسپری با فاصله 80 سانتیمتری از جوجه­ها باشد و به هیچ وجه واکسیناسیون زیر مادر مصنوعی انجام نشود.

مطالب مرتبط دیگر:

فروش جوجه شترمرغ

فروش جوجه بوقلمون

فروش جوجه مرغ بومی گلپایگانی

فروش جوجه اردک پکنی

فروش جوجه کبک

فروش جوجه بلدرچین

فروش تخم مرغ

فروش خوراک طیور

فروش بذر پیاز

فروش بذر چغندر

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا به این مطلب امتیاز دهید*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 4 =

مهم: قیمت دولتی و اتحادیه جوجه گوشتی با نامه بین 15.900 تا 16.900 تومان می باشد.


محصول آخرین میانگین قیمت + تغییر 24h مشاهده
جوجه یک روزه گوشتی  1402/9/13 26,125  ( 0) مشاهده
جوجه بومی  1402/9/14 83,679  ( 0) مشاهده
اردک  1402/9/14 42,250  ( 0) مشاهده
مرغ زنده  1402/9/14 69,000  ( 1500) مشاهده
مرغ کشتار  1402/9/14 84,000  ( 0) مشاهده
خروس زربال  1402/9/13 30,750  ( 0) مشاهده
خروس آرین  1402/9/13 19,000  ( 0) مشاهده
تخم مرغ  1402/9/14 46,000  ( 0) مشاهده
کبک  1402/9/14 47,083  ( 0) مشاهده
جوجه بوقلمون  1402/9/14 181,417  ( 0) مشاهده
شتر مرغ زنده  1402/9/14 1,755,500  ( 0) مشاهده
بلدرچین زنده  1402/9/14 16,675  ( 0) مشاهده
پولت  1402/9/14 54,825  ( 0) مشاهده
ایکون