پرورش جوجه و پرواربندی

پرورش جوجه و پرواربندی

نکات پرورش جوجه و پرواربندی تا ۳ ماهگی

در اصطلاح پرورش طیور به معنای تهیه و خریداری جوجه های یک روزه، پرورش و نگهداری آن ها تا رسیدن به وزن و سن مطلوب می باشد. برای رسیدن جوجه ها به وزن مطلوب در سن دلخواه باید برنامه تغذیه یی و بهداشتی دقیقی تهیه نمود و موارد بسیاری را تهیه نمود.

در مورد جوجه های گوشتی باید گفتی که آن ها به طور میانگین در سن یکروزه وزنی حدود ۴۲ گرم  داشته و پس از گذراندن دوره ی ۴۲ روزهی پرورش به وزن ۲۵۰۰ گرم می رسند.

نکات خرید جوجه گوشتی

  • از سلامت مرغ مادر مطمئن شوید تا گوشت سالم و بدون بیماری عرضه کنید.
  • بعضی از نژادها برای تولید گوشت توان بالاتری دارند.
  • برای پر کردن یک سالن پرورش دقت کنید که همه جوجه ها از یک سن و یک نژاد مادر باشند.

به طور کلی در هر سال می توان پنج دوره جوجه ریزی کرد. شما می توانید از تعداد کم شروع کرده و در دوره های بعد، تعداد جوجه ها را افزایش دهید.


روش طبیعی پرورش جوجه و پرواربندی (با مادر):


دایه: یک مولد آرام و اهلی که تجربه جوجه کشی به همراه جثه ای بزرگ دارد اگر پذیرنده جوجه های غریبه باشد مناسبترین مورد برای پرورش طبیعی جوجه است. چون به جز ۱۵ الی ۲۰ جوجه خودش، می تواند در ماه های سرد ۱۰ الی ۱۵ و در ماههای گرم تا ۴۰ جوجه دیگر را پرورش دهد. زمان جدا کردن جوجه ها از دایه بسته به نظر مزرعه ار است. غالبا بعد یک ماه میتوان آنها را جدا کرد و جوجه های جدیدی جایگزین نمود. از آنجا که مولد ها هنگام نگهداری از جوجه تخمگذاری ندارند معمولا روش طبیعی مورد توجه مزرعه داران واقع نمیشود.

روش مصنوعی پرورش جوجه و پرواربندی (بدون مادر):

بعد از خشک کردن جوجه ها و ضدعفونی کردن ناف، آنها را به سالنی با شرایط زیر منتقل میکنند:(با احتیاط و جلوگیری از بروزسرماخوردگی)
قسمت مجزا برای جوجههای ۱ تا ۷ روزه؛ ۱۰ متر به ازای ۵۰ جوجه(این محل را باید هر روز توسعه داد به گونه ای که بعد از یک ماه هر جوجه ۱ متر جا داشته باشد)
دمای هوا وکف؛ ۲۶ درجه
ضدعفونی شده
کف یکپارچه؛(اگر بتونی است عایقبندی شود)
هر ۵ جوجه ۱ دانخوری و آبخوری پر؛(نباید طوری باشد که جوجه در آن بیفتد و گیر کند)
تهویه مطبوع بدون جریان مستقیم سرد
خروجی به سمت بهاربند؛(بعد از ۲ هفته میتوان در هوای مساعد جوجه ها را برای چرا خارج کرد)

عوامل مرگ و میر جوجه ها:

عوامل قبل از تولد؛ مثل سوء تغذیه مولدها، تازه نبودن تخم، روشهای غلط و بهداشت پایین جوجهکشی
غذای نامناسب؛ مثل غذای درشت
شرایط بد سالن؛ مثل تراکم بالا، گرما و عدم تهویه، سرما و نوسانات شدید دما
انگلهای داخلی و خارجی و بیماریها
اضطراب؛ تقریبا مهمترین عامل تلفات جوجه است. چون موجب رفتار غیرعادی مثل خوردن پر، علف، چوب، سنگ و.. میشود. مهمترین عامل اضطراب جابجا کردن جوجه هاست. از عوامل دیگر میتوان به گرفتن زیاد جوجه ها، سروصدا، جانوران موذی وپرندگان مزاحم، تغییرات شدید خوراک و دما و برنامههای روزانه، بیماری و انگل و کافی نبودن محیط تحرک اشاره کرد. چریدن دریونجه زار و قراردادن مولدهای حذف شده به عنوان دایه میتواند آرامبخش باشد.

نکات نگهداری پرورش جوجه و پرواربندی بعد از ۳ ماهگی

در این هنگام جوجه بحرانها را پشت سر گذاشته لکن نباید نکاتی مثل مبارزه با بیماری و انگل، تراکم مناسب و تغذیه صحیح را فراموش کرد.چ

 

نیاز های سالن پرورش جوجه مرغ گوشتی

  1. آبخوری
  2. دانخوری
  3. تغذیه مناسب
  4. دستگاه سرمایش و گرمایش مناسب
  5. نوردهی مناسب و کنترل شده
  6. تهویه مطبوع

 

تماس با پشتیبانی فروش

۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶

۰۹۱۲۱۹۸۶۶۵۱

۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹

۰۹۱۲۳۹۶۸۶۷۱

مشاوره رایگان پرورش

فروش جوجه شترمرغ

فروش جوجه بوقلمون

فروش جوجه مرغ بومی گلپایگانی

فروش جوجه اردک پکنی

فروش جوجه کبک

فروش جوجه بلدرچین

فروش تخم مرغ

کانال تلگرامی آریا منتخب پارسیان

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + نه =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ قیمت جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار پرورش قوغاز پلت چی هست اصلا!!! درصورت گیر کردن تخم در مقعد مرغ تخمگذار باید چه کرد مرغ تخمگذار صنعتی آشنایی با شترمرغ آشنایی با مرغ آشنایی با پرورش بلدرچین و سود دهی آن آشنایی با پرورش کبک خلاصه یی از مزایای پرورش بوقلمون جایگزین آنتی بیوتیک در طیور جدول قیمت انواع طیور 4 بهمن 99