پرورش شترمرغ راهی جهت دستیابی به اقتصاد مقاومتی

image_pdfimage_print

این روزها که همه در صفحات استخدامی روزنامه ها به دنبال استخدامی در سازمان ها و شرکت ها هستند جوان سیستانی کمر همت بست و به تنهایی برای پنج خانواده اشتغالزایی کرد.
با توجه به مزایای تولید و پرورش شترمرغ، یکی از بهترین راه های کسب و کار در شهرستان زابل پرورش شترمرغ به شمار آورد.
شترمرغ آنچنان از قابلیت بالایی برخوردار است که هیچ گونه دورریز و زایدی در برندارد به طوری که حتی از پوسته تخم مرغ آن نیز می توان بهترین استفاده را داشت.
ضریب بالای رشد شترمرغ، سرعت زالد و ولد و جوجه آوری آن، کم بودن هزینه نگهداری و خوراک این پرنده، برای پروش آن علاقمندان بسیاری وجود دارد.
در اوج بیکاری در شهرستان زابل و کوچ شمار زیادی از مردم به شهرهای دیگر جهت اشتغال به سراغ هادی نوری یکی از پرورش دهندگان شترمرغ می رویم تا رمز موفقیتش را بپرسیم.
۵ خانوار از محل پرورش شترمرغ در مزرعه امرار معاش می کنند
کارآفرین سیستانی عنوان کرد: از چندین سال قبل به کار پرورش شترمرغ در شهرستان زابل اشتغال دارم.
هادی نیکخواه نوری گفت: برای ایجاد مزرعه ی پرورش شترمرغ در شهرستان زابل ۶۰۰ میلیون تومان هزینه کردم که پس از آن با اخذ وام و تسهیلات از بسیج سازندگی اقدام به توسعه ی مزرعه کردم.
وی افزود: در حال حاضر ۲ نگهبان در مزرعه مشغول به کار هستند همچنین ۵ خانوار از محل پرورش شترمرغ در مزرعه گذران زندگی می کنند.
وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه پرورش شترمرغ دارای درآمد خوبی است که با ترویج آن و صادرات آن در این راستا می تواند راهگشایی جهت اقتصاد مقاومتی باشد.
وی اضافه کرد: با اینکه شترمرغ از درآمد خوبی برخوردار است اما در بخش فروش آن مشکلات عدیده ای وجود دارد به طوری که پس از ۸ تا ۱۰ ماه زحمت در پرورش آن برای فروش با مشکلات عدیده ای مواجه می شویم.
سودآوری شترمرغ بسیار بالاتر از پرورش گاو است
کارآفرین سیستانی اذعان داشت: از لحاظ جوجه کشی و زادآوری شترمرغ در طی یک سال بین ۴۰ تا ۷۰ تخم می گذارد که اگر تنها ۴۰ تخم به جوجه تبدیل شود درآمدی بیش از ۱۲ میلیون تومان درآمد حاصل خواهد شد.
نیکخواه نوری تصریح کرد: درآمد حاصل از پرورش شتر مرغ بسیار بالاتر از گاو می باشد به طوری که اگر گاو پرورش داده شود سالانه تنها چهار میلیون تومان درآمد حاصل خواهد شد.
وی ادامه داد: شترمرغ دارای چربی بسیار خوبی است و دارای خاصیت درمانی و آرایشی می باشد که از محل فروش آن درآمد خوبی حاصل می شود.
وی تصریح کرد: هر شاه پر شترمرغ دارای قیمتی معادل ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان می باشد همچنین پوست آن هم برای تولید کیف، کفش و کلاه مناسب است.
وی در ادامه گفت: سال قبل در فروش شترمرغ با مشکلات زیادی مواجه شدم به طوری که در شهرستان زابل نتوانستم آن را به فروش برسانم و بالاجبار آنان را به شهرهای کرمان، همدان و بیرجند برای فروش بردیم که میزان سود دهی راپایین آورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 5 =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار