پرورش شترمرغ مولد

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی :
زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

پرورش شترمرغ مولد

شتر مرغ مولد در سن 2 تا 3 سالگی به بلوغ جنسی می رسد و تا مدت زيادی بارور باقی می ماند. پرنده نر در زمان بلوغ به رنگ سياه با پرو بال سفيد رنگ و شتر مرغ ماده به رنگ قهوه ای تا خاكستری است. بارزترين نشانه در شتر مرغ نر، قرمزی رنگ ساق پا، نوك و اطراف چشم است كه ارتباط مستقيمی با قدرت جنسی نر دارد. هرچه اين قرمزی بيشتر باشد پرنده از قدرت نرينگی بيشتری برخوردار است.

پرورش شترمرغ مولد

شتر مرغ نر و ماده به صورت جفت تا دسته های چند تايی و نيز به صورت گله نگهداری می شوند. اين تركيبات بسته به ميزان زمين موجود و امكانات، قدرت جنسی نرها و اهداف اصلاح نژادی متفاوت می باشد. هيچ استاندارد خاصی در اين رابطه وجود ندارد و مدير مزرعه با شناسايی پرندگان و اهداف مورد نظر روش مناسب را انتخاب می نمايد. شتر مرغ ها در سال درحدود 6 تا 8 ماه تخمگذاری نموده و بقيه سال را استراحت می كنند. در ايران اين زمان از حدود بهمن ماه آغاز گشته و تا آبان ماه ادامه دارد. بديهی است در مناطق مختلف اين زمان متغيير باشد.

تخم گذاری شترمرغ مولد

در طول فصل تخمگذاری هر پرنده ماده به طور متوسط 40 تا 60 تخم می گذارد. البته در بعضی از پرندگان (از جمله در كشورمان) اين ركورد به 120 عدد تخم مرغ هم می رسد. به طور متوسط از هر پرنده ماده در سال حداقل 20 عدد جوجه سالم تا زمان كشتار بايستی توليد گردد تا اين فعاليت به صورت اقتصادی ادامه يابد.

تولید مثل شتر مرغ مولد

توليد مثل پرنده به عوامل زيادی از جمله ژننتيك ، شرايط آب و هوايی، سلامت پرنده و به خصوص جيره مناسب بستگی دارد. استرس از عوامل منفی در تخمگذاری پرنده می باشد. معمولاً برای هر پرنده بالغ حداقل 250 متر مربع در گردشگاه در نظر گرفته می شود كه البته بهتر است فضای متعلقه بيش از اين باشد. فضای مسقف (سايبان) به ازای هر پرنده بالغ در حدود 8 متر مربع و ارتفاع حصار در حدود 2 متر می باشد. در شرايط طبيعی هر پرنده بعد از گذاشتن حدود 18 عدد تخم برروی تخم ها نشسته و جوجه كشی طبيعی انجام می گيرد. در مزارع از ماشين های جوجه كشی استفاده می گردد.

تولید مثل شتر مرغ مولد

در سال اول تخمگذاری، ميزان تخم گذاری نسبتاً پاببن است ولی در سال های بعد به طور قابل ملاحظه ای افزايش می يابد و در زمان تخمگذاری پرندگان، بايستی آرامش كافی برای پرنده مهيا گردد و ازحضور بازديدكنندگان كاست. هر گونه استرس شامل تغيير جيره، صداهای ناآشنا برای پرنده(پارس سگ، تراكتور، هوايی و ….) حضور بازديدكنندگان، ترس و حتی تغييرات آب وهوايی برروی تخمگذار و باروری تخم ها اثر مستقيم دارد. در زمان فصل استراحت بايستی غذا با فيبربالا، پروتئين و انرژی پايين در اختيار پرنده قرار گيرد و افزايش وزن پرندگان را كنترل نمود . وزن اضافی در فصل توليد اثر منفی در جفتگيری و تخم گذاری دارد. در فصل استراحت بايستی ويتامين و مواد معدنی به اندازه كافی در اختيار پرنده قرار گيرد.

محیط نگهداری شتر مرغ مولد

محیطی که قرار است شتر مرغ ها را در آن نگهداری کنید بسیار مهم است. معمولا به ازای هر قطعه شترمرغ باید ۸ تا ۱۰ متر مربع فضای سرپوشیده وجود داشته باشد. همچنین گردشگاه مورد نیاز نیز چیزی حدود ۲۵۰ متر مربع است.

تغذیه شترمرغ مولد

تغذیه شترمرغ نر بر کیفیت شتر مرغ ماده تاثیر مستقیم می گذارد. تغذیه شترمرغ ها چه در دوره تخم گذاری و چه قبل از آن باید از طریق جیره های غذایی مناسب که سرشار از کلسیم و فسفر است انجام پذیرد. در غیر این صورت شاهد کاهش درصد بهره وری گله مولد خواهید بود.

تغذیه شترمرغ مولد

تغذیه شتر مرغ ها در مرحله تخم گذاری و قبل از آن باید به خوبی از طریق جیره های غذایی مملو از کلسیم و فسفر انجام شود. در صورتی که به تغذیه شتر مرغ مولد توجه نشود شاهد کاهش شدید بهره وری هستید.

مدت زمان تخم گذاری شترمرغ

مدت زمان لازم جهت  تخم گذاری شترمرغ بین شش تا هشت ماه در سال است که به دلیل قرار گرفتن ایران در نیمکره شمالی، تخم گذاری آن از فروردین و اردیبهشت شروع شده و در پاییز به پایان می رسد. در طول مدت تخم گذاری این پرنده بین ۴۰ تا ۸۰ تخم می گذارد.

تجهیزات مورد نیاز برای پرورش شتر مرغ مولد

دو مولفه مهم در پرورش شترمرغ شامل سرمایه و زمین می شود که در صورت دارا بودن مقداری سرمایه و زمین وسیع به راحتی می توان آنها را پرورش داد. شترمرغ ها در برابر بیماری ها مقاوم هستند و تلفات خیلی کمی دارند. بنابراین بسیار سودآور خواهند بود.

نیاز های اولیه برای پرورش شتر مرغ مولد سرمایه و زمین می باشد. در صورتی که این دو مورد را دارید می توانید به راحتی پرورش را انجام دهید. شترمرغ ها در برابر بیماری های مقاومت خوبی دارند و تلفات کمتری نسبت به بقیه طیور دارند پس در نتیجه پرورش شتر مرغ می تواند برای شما بسیار سود آور باشد.

مطالب مهم دیگر:

فروش جوجه شترمرغ

فروش جوجه بوقلمون

فروش جوجه مرغ بومی گلپایگانی

فروش جوجه اردک پکنی

فروش جوجه کبک

فروش جوجه بلدرچین

فروش تخم مرغ

فروش خوراک طیور

فروش بذر پیاز

فروش بذر چغند

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا به این مطلب امتیاز دهید*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

مهم: قیمت دولتی و اتحادیه جوجه گوشتی با نامه بین 15.900 تا 16.900 تومان می باشد.


محصول آخرین میانگین قیمت + تغییر 24h مشاهده
جوجه یک روزه گوشتی  1402/9/7 23,750  ( -500) مشاهده
جوجه بومی  1402/9/7 83,679  ( 0) مشاهده
اردک  1402/9/7 42,250  ( 0) مشاهده
مرغ زنده  1402/9/7 64,000  ( 0) مشاهده
مرغ کشتار  1402/9/7 82,500  ( 0) مشاهده
خروس زربال  1402/9/7 27,250  ( -500) مشاهده
خروس آرین  1402/9/7 17,750  ( -500) مشاهده
تخم مرغ  1402/9/7 46,000  ( 0) مشاهده
کبک  1402/9/7 47,083  ( 0) مشاهده
جوجه بوقلمون  1402/9/7 181,417  ( 0) مشاهده
شتر مرغ زنده  1402/9/7 1,755,500  ( 0) مشاهده
بلدرچین زنده  1402/9/7 16,675  ( 0) مشاهده
پولت  1402/9/7 54,825  ( 0) مشاهده
ایکون