پژوهشی جدید راز مقاومت طیور در برابر آنفولانزای مرغی را کشف کرد

image_pdfimage_print

پژوهشی جدید نشان می دهد که برخی از مرغ ها تقریبا در برابر سویه ای از آنفولانزای مرغی خطرناک کاملا مقاوم هستند.
این پژوهش که توسط موسسه پیربرایت (Pirbright) انگلستان انجام شده است، پرندگانی را یافته است که حامل سویه ای از آنفولانزای مرغی هستند اما از لحاظ ژنتیکی در مقابل این بیماری مقاوم هستند و فقط از طریق تنفس و برای مدتی محدود ناقل این بیماری می باشند.
پژوهشگران کشف کرده اند که تنفس تنها راه انتقال آنفولانزای مرغی بوده است و این طیور اصلا عفونتی را به وجود نیاورده اند و یا عفونت را درون بدن خود نگه نداشته اند.

محدودیت ژنتیکی
نتایج بیشتر این مطالعه نشان می دهد که محدودیت ژنتیکی در این طیور مانع از پخش ویروس در زمانی می شود که درون بدن پرنده است. طیوری که مستعد بیماری هستند آن را از طریق مدفوع خود و به مدت طولانی به دیگر طیور انتقال می دهد.
پروفسور ونوگوپال نیر (Venugopal Nair)، مدیر این پروژه، اظهار داشت: “یافته های این پژوهش بر اهمیت آزمایش در مورد ماهیت پیچیده ی تاثیرات فعل و انفعلات میزبان ویروس و نقش بالقوه فاکتورهای ژنتیکی میزبان تاکید می کند؛ فاکتورهایی که بر انتقال این ویروس و بیماری های ناشی از آن موثر است.

الزامات مهم برای پرورش دهندگان مرغ

یافته های این پژوهش، مقدمات لازم برای تحقیقات بعدی را فراهم کرده است و قرار است تا این پژوهش به کشف و آزمایش مکانیسم های بیولوژیک دقیق برای مقاومت ژنتیکی بپردازد که ممکن است در آینده الزاماتی را برای پرورش دهندگان مرغ به وجود آورد، درست مانند اقداماتی که برای آنفولانزای انسان صورت می گیرد.
دکتر کلین باتر (Colin Butter) که در این پژوهش نقش اساسی داشته است اعلام کرد که نتایج این پژوهش مهم است. وی گفت: “تا به امروز ما اطلاعات تقریبا کمی در این مورد داشتیم که ژنتیک یک پرنده می تواند بر واکنش آن به ویروس آنفولانزا تاثیر بگذارد اما این پژوهش جدید که برای اولین بار نشان می دهد برخی نژادهای طیوراز لحاظ ژنتیکی در برابر آنفولانزای مرغی مقاوم است و گامی مهم به سوی پیشرفت برداشته است.”

“کاهش ایجاد خطر برای انسان

دکتر کلین باتر در ادامه اظهار داشت: “پژوهش در مورد طیور مادر با ایمنی طبیعی نسبت به ویروس آنفولانزا قطعا حوزه ی بررسی ها و تحقیقات بعدی را افزایش می دهد و شاید خطرات بروز بیماری های فراگیر انسانی را کاهش دهد.
به علاوه، از آنجا که مولفه های ژنتیکی انسان در جذب آنفولانزا تقریبا ناشناخته هستند، پژوهشی مانند پژوهش ما، که موجب شناخت بهتر ژن ها و مکانیسم های درگیر در آن می شود، می تواند گزینه های درمان برای انسان را بهبود ببخشید.”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 1 =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار