چرا اصلاح نژاد در طیور انجام می شود؟

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی :
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
image_pdfimage_print

 

چرا اصلاح نژاد در طیور انجام می شود؟

بشر امروزه به نقطه ایی رسیده است که سعی می کند با کمک علم هر فعالیت اقتصادی که انجام می دهد را بهبود بخشد. تاثیر تحقیقات و پیشرفت های علمی در بهبود زندگی و اسانتر شدن حل مشکلات امری غیرقابل انکار می باشد.

در این بین “اصلاح نژاد” نامی آشنا برای اهالی صنعت پرورش دام و طیور می باشد.

ما در مقاله امروز به معنای اصلاح نژاد و چرایی انجام اینکار می پردازیم.

 

چرا اصلاح نژاد در طیور انجام می شود؟

  اهمیت اصلاح نژاد

 

در قرن های دور و در دورانی که مرغ و سایر پرندگان به طور کامل اهلی نشده بودند و در مزارغ پرورش داده نمی شدند، میزان رشد و تعداد تخمگذاری این پرندگان امری طبیعی و براساس شرایط محیطی بود اما به مرور با افزایش جمعیت انسان ها، صنعتی شدن زندگی و پیشرفت علم، انسان به میزان تولید گوشت و تخم مرغ توجه بیشتری نمود. و جهت افزایش میزان تولیدات طیور از عواملی مانند بهبود شرایط محیطی، کنترل خوراک و مواد مغذی آن، و همچنین عوامل ژنتیکی بهره برد.

به همین دلیل هم اکنون بعضی از نژادهای مرغ در دنیا وجود دارند که می توانند تا ۳۰۰ عدد تخم در سال بگذارند و در نقطه مقابل مرغ های گوشتی، وزن گیری بالاتری حتی تا ۲ کیلوگرم را دارا هستند.

 

انواع گله مرغ وتفاوت آن ها

 

هر برنامه پرورشی، هدف های اقتصادی خاص خود را دنبال می کند. پرورش و نگهداری گله های مرغ تخمگذار جهت  تولید تخم مرغ خوراکی، پرورش گله های مادر جهت تولید تخم مرغ نطفه دار و پرورش گله های مرغ گوشتی جهت تولید گوشت آن ها می باشد.

همچنین اگر شما گله ی مادری نژاد گوشتی داشته باشید، جوجه های تولیدی از تخم آن ها هم نزاد گوشتی خواهند بود و اگر گله مادری نژاد تخمگذار باشد، جوجه های تولیدی هم تخمگذار خواهند بود.

تفاوت اصلی گله های مادر، اجداد و با گله های مرغ گوشتی و مرغ تخمگذار وجود دارد، و آن نیز وجود خروس می باشد که در این گله ها باید به تعداد مرغ خروس نیز وجود داشته باشد یا حداقل به ازای هر ده مرغ یک خروس در گله وجود داشته باشد. به معنای دیگر در گله های مرغ گوشتی و تخمگذار (جهت تولید تخم مرغ خوراکی) به خروس نیازی ندارند زیرا محصولات آن ها خوراکی بوده و نیازی نیست که تخم های تولیدی نطفه دار باشند.

اما هدف دیگری نیز در پرورش گله های مادر خصوصا گله های اجداد و لاین دنبال می شود و آن اصلاح نژاد نسل های بعد با استفاده از علم ژنتیک می باشد. زیرا تنها عوامل محیطی نمی تواند میزان تولید در گله های مرغ را بالا ببرد. البته دانشمندان به دنبال این هستند که با بالابردن ظرفیت ژنتیکی طیور، مقاومت نژادهای مختلف را در مقابل شرایط محیطی نامساعد بالا برده، به طوری که حتی در شرایط نامساعد نیز تولید کم نشود.

 

عوامل محیطی موثر در میزان تولید طیور چیست؟

 

منظور از عوامل محیطی شرایط نگهداری طیور می باشد. هرچه شرایط نگهداری مطلوب تر باشد، و طیور خود را در وضعیت بهتری پرورش دهید، تولید آن ها بالاتر می رود. البته هر نژاد ظرفیت ژنتیکی مخصوص به خود را دارد.

شرایط محیطی به شرایط سالن (جایگاه)، تغذیه (کیفیت خوراک) ، بهداشت و سلامتی، سن گله و… گفته می شود.

شرایط مساعد محیطی از سوی دیگر با کاهش استرس در طیور شما می تواند سبب تولید بیشتر و افزایش مقاومت در مقابل بیماری ها شود.

در این بین سن گله عامل بسیار مهمی محسوب می شود که در اصلاح نژادی نیز تاثیر می گذارد. سن گله تاثیر مستقیمی بر درصد نطفه تخم ها وجوجه درآوری دارد. به این ترتیب که گله های مادری جوان تر درصد نطفه داری و جوجه درآوری بیشتری از گله های مسن دارند.

سن گله در رشد طیور و میزان تولید تخم نیز تاثیر دارد و گله های جوان تر تولید بالاتری دارد.

از دیگر عوامل مهم در میزان نطفه داری و جوجه درآوری می توان به نسبت نرها و ماده ها در گله طیور اشاره کرد. که این نسبت در بین طیور مختلف از جمله مرغ، بوقلمون، شترمرغ و … متفاوت می باشد.

بر طبق مطالب گفته شده می توان نتیجه گرفت که شرایط محیطی مناسب می تواند به اصلاح نژاد نیز کمک نماید.

 

اصلاح نژاد طیور چیست؟ اصلاح نژاد طیور به چه معناست؟

 

به بهبود کمی و کیفی تولیدات دام و طیور با کمک قوانین ژنتیکی، اصلاح نژاد می گویند. علم اصلاح نژاد به دنبال نسل هایی است که صفات معین و قابلیت های ارثی برتری نسبت به نسل قبلی داشته باشند.

صفاتی که در اصلاح نژاد باید بهبود یابند کدام می باشند؟

  • نطفه داری
  • جوجه درآوری
  • تولید گوشت
  • تولید تخم
  • مقاومت در مقابل بیماریها

در مقاله امروز به طور مختصر و جامع مفهوم اصلاح نژاد طیور  و اینکه چرا اصلاح نژاد در طیور انجام می شود؟ را بررسی نمودیم. در مقالات بعدی معیارهای انتخاب طیور هنگام اصلاح نژاد را بررسی می کنیم.

**********************************************************************************************************

همچنین مطلب زیر را می توانید در این زمینه مطالعه نمایید.

اصلی ترین صفات مد نظر در اصلاح نژاد طیور

طبقه بندی مرغ های بومی ایران

 

فروش جوجه شترمرغ

فروش جوجه بوقلمون

فروش جوجه مرغ بومی گلپایگانی

فروش جوجه اردک پکنی

فروش جوجه کبک

فروش جوجه بلدرچین

فروش تخم مرغ

 

تماس با پشتیبانی فروش

۰۹۱۲۳۹۶۸۶۷۱

۰۹۱۲۱۹۸۶۶۵۱

۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹

۰۹۱۲۶۴۵۰۶۸۴

۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶

فروش بذر پیاز

فروش بذر چغندر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + پنج =

انتخاب نوع محصول
Filters Sort
نام محصول
قیمت
تعداد
فروش شترمرغ مولد
تومان7500000
جوجه شترمرغ آفریقایی سه ماهه
تومان1200000
جوجه شترمرغ آفریقایی یک ماهه
تومان850000
جوجه شترمرغ کانادایی ۲۰ روزه
تومان700000
شترمرغ آفریقایی ۱۰ روزه
تومان550000
جوجه شترمرغ هچری
تومان500000
آخرین اخبار
لیست قیمت انواع جوجه 2 مرداد 1400 لیست قیمت انواع جوجه 26-۴-۱۴۰۰ جوجه رنگی ها واکسینه نیستند! لیست قیمت انواع جوجه 21-4-1400 فروش محصولات مالداری افغانستان فروش جوجه فیل مرغ گمرک دوغارون فروش جوجه فیل مرغ یکروزه نژاد برونز به افغانستان فروش جوجه تخمی صنعتی به افغانستان نژاد (هایلاین، ال اس ال، و نیکچک) لیست قیمت انواع جوجه 13-4-1400 لیست قیمت انواع جوجه 7-4-1400 لیست قیمت انواع طیور 2-4-1400 راهنمای پرورش غاز لیست قیمت فروش جوجه 31-3-1400 قیمت روز جوجه شترمرغ اصلی ترین صفات مد نظر در اصلاح نژاد طیور لیست قیمت انواع طیور 29-3-1400 چرا اصلاح نژاد در طیور انجام می شود؟ طبقه بندی مرغ های بومی ایران لیست قیمت انواع طیور ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ آماده کردن سالن پرورش جوجه گوشتی نژادهای مختلف مرغ و خصوصیات ظاهری آن ها - بررسی کامل لیست قیمت انواع جوجه 23-3-1400 شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 هجده نکته اساسی پرورش بوقلمون برای تازه کارها :09121986651 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن