کنترل آنفلوانزای فوق حادپرندگان و کاهش آلام تولیدکنندگان اولویت کاری استانداری مرکزی است

image_pdfimage_print

استاندار استان مرکزی گفت: کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و کاهش آلام و مشکلات تولیدکنندگان طیور در این خطه از اولویت های مهم کاری استانداری است.  به گزارش ایرنا، محمود زمانی قمی شامگاه شنبه در نشست شورای هماهنگی بحران استان مرکزی گفت: استانداری به همراه دستگاه های فعال در حوزه کنترل و مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این استان با بهره گیری از تمامی ظرفیت، وسایل و نیروهای به خوبی توانسته اند این بیماری را کنترل و از انتقال آن به سایر نقاط استان جلوگیری کنند.

وی، حضور به موقع مردم و مسئولان همراه و همگام با یکدیگر در صحنه های مختلف انقلاب را از خصوصیات انقلاب اسلامی دانست و خاطر نشان کرد: مردم و جوانان کشور همواره در همه صحنه های انقلاب همراه و همگام با مسئولان در صحنه های مختلف انقلاب برای دفاع از کشور حضور داشته و با تمام وجود از دستاوردهای انقلاب اسلامی تلاش کرده اند و در بحران آنفلوآنزای پرندگان نیز همکاری مسئولان استانی توانست موفقیت آمیز باشد.
زمانی قمی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری ذخیره سازی گوشت سفید و میوه برای سال نو در سردخانه های استان مرکزی گفت: هیچ گونه نگرانی برای تامین میوه و گوشت مرغ مورد نیاز مردم استان در ایام سال نو وجود ندارد و این محصولات به میزان کافی در انبارهای استان ذخیره سازی شده است.
وی افزود: امسال نیز همچون سال گذشته برای ایجاد فرصت در بازار استان مرکزی نمایشگاه عرضه کالای شب عید برگزار نمی شود.
فرمانده نیروی انتظامی استان مرکزی در این نشست گفت: با آغاز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این استان ۲۰ گروه انتظامی در شهرستان های خمین، اراک، شازند، خنداب و ساوه تشکیل شد و در کنار دامپزشکی و سایر دستگاه های فعال در این حوزه به مقابله و کنترل این بیماری مشغول هستند.
سردار کیومرث عزیزی افزود: در این مدت ۷۱ دستگاه حامل طیور از استان های دیگر که قصد عبور از استان مرکزی را داشتند توسط ماموران انتظامی این استان مورد کنترل قرار گرفتند که هفت دستگاه آن فاقد مجوز بود و برای رسیدگی به دستگاه های ذیربط معرفی شدند.
مدیرکل جهاد کشاورزی استان مرکزی در این نشست گفت: این سازمان در تمامی نقاط استان علیه بیماری انفلوانزا پرندگان در آماده باش کامل است وهمکاری کامل را با قرارگاه آنفلوانزای استان دارد و با ارسال پیامک و نصب دست نوشته در مناطق مختلف تولیدکنندگان را با خطرات این بیماری آشنا کرده است.
علی بابایی افزود: پنج گروه از جهاد کشاورزی استان مرکزی در این مدت برای پیگیری و اعلام وضعیت مرغداری در شهرستان اراک فعال بوده است و به صورت دوره ای مرغداری های این شهرستان را مورد پایش قرار داده اند.
وی ادامه داد: سه هزار و ۲۰۰ تن مرغ برای عرضه درایان سال نو توسط اداره پشتیبانی دام جهاد کشاورزی استان مرکزی خریداری و در سردخانه های این استان ذخیره سازی شده است و برای تامین این محصول در آغاز سال جدید هیچ گونه مشکلی در استان وجود ندارد.
مدیر عامل سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با یادآوری خسارت سرمازدگی در باغ های این استان گفت: پیگیری های لازم برای جبران این خسارت ها توسط استانداری و جهاد کشاورزی این استان انجام شده است.
بابایی افزود: حذف باغات انار در مناطق سردسیر و تبدیل به باغ پسته، پرداخت هفت میلیون تومان به باغداران خسارت دیده برای تجهیز باغ ها به آبیاری نوین و تمدید سه ساله تسهیلات باغداران خسارت دیده از جمله برنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی برای جبران بخشی از خسارت باغداران حادثه دیده است.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ۵۰ کشور جهان و ۹ استان کشور از جمله استان های مرکزی، گلستان، مازندارن، البرز، تهران، قزوین ، آذربایجان غربی، کرمانشاه و قم با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان درگیر هستند و از بیشتر استان ها گزارشی در خصوص موارد جدید این بیماری ارائه شده است.
محسن شانقی افزود: ۱۰ واحد مرغداری صنعتی و ۲ روستا در حاشیه تالاب میقان اراک به عنوان کانون های بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شناسایی و اقدام های معدوم سازی، پاکسازی و ضدعفونی در این کانون ها انجام شده است.
وی ادامه داد: ۲۸۰ هزار قطعه طیور نیز در این مدت در کانون های این بیماری معدوم سازی شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: برای مقابله و جلوگیری از انتقال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ۸۹۴ واحد مرغداری صنعتی و روستا در مدت یک ماه گذشته مورد پایش قرار گرفته و از ۲۳۳ واحد نمونه برداری شده و هشت هزار و ۲۹۳ آزمایش روی این نمونه ها انجام شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بیان کرد: قرنطینه ثابت و سیار، معدوم سازی، برقراری شعاع پایش در سطح استان، تلاش برای کاهش طیور در اراک نیز از جمله اقدام های کنترلی و بهداشتی این اداره کل در این مدت بوده است.
شانقی خاطر نشان کرد: ۱۰ سری آزمایش که روز گذشته در مناطق آلوده انجام شده است که همه آن ها منفی بود و این مهم نشان از کنترل بیماری در این استان دارد.
مدیرکل محیط زیست استان مرکزی نیز در این نشست گفت: یک هزار و ۴۴۸ قطعه انواع پرندگان مهاجر در این مدت در سطح تالاب میقان اراک جمع آوری شده که یک هزار و ۳۰۰ قطعه از گونه غاز بوده است.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: روند بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در روزهای نخست و تا یک هفته گذشته در سطح
تالاب میقان اراک به صورت سینوسی بود که این روند از دو سه روز گذشته به صورت نزولی در آمده است.
وی ادامه داد: در دو سه روز گذشته لاشه تازه در این تالاب دیده نشده که این مهم نشان از بهبود وضعیت این بیماری در بین پرندگان مهاجر دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ۱۰ میلیارد تومان در کشور برای پرداخت غرامت به پرورش دهندگان طیور بومی اختصاص یافته است.
رقیه یادگاری افزود: در استان مرکزی مبلغی که برای شرایط اضطراری دیده شده است برای تهیه مواد ضدعفونی، قایق و نیروی انسانی به منظور مقابله با این بیماری اختصاص می یابد.
وی ادامه داد: ۴۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات طرح پیشگیری از بیماری های واگیردار امسال در استان اختصاص یافته است که ۳۵۰ میلیون تومان آن به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تخصیص شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک و رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی در این نشست گفت: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با وجود شیوع در بین پرنده ها و طیور ، هیچ موردی از انتقال انسانی نداشته است.
دکتر جواد نظری افزود: ۵۰۰ عدد کیف حفاظتی و لوازم لازم بهداشتی در سطح مراکز بهداشت استان مرکزی توزیع شده است و داروی اوسلتامی ویر که تنها در اختیار واحدهای درمانی بیمارستانی است به تعداد ۲۰ هزار کپسول و ۵۰ عدد سوسپانسیون موجود است و با لایه های پیشگیری قوی اجازه داده نشده که این بیماری به حوزه انسانی منتقل شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک یادآور شد: داروی اوسلتامی ویر تنها برای بیماران مبتلا به آنفلوآنزای بدحال و نیازمند بستری کاربرد دارد و به عنوان تنها داروی موثر در این زمینه شناخته شده که به دلیل مقاومت دارویی که بیماری می دهد از مصرف بی رویه آن پرهیز می شود و تنها در شرایط خاص با تشخیص پزشک متخصص کاربرد دارد.
دکتر نظری عنوان کرد: حوزه درمانی واکسن برای تمامی افراد در معرض خطر و یا درگیر در ماموریت های آنفلوآنزا را تامین کرده است اما واکسن موجود در بازار برای سویه جدید آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان موثر نیست و از دیگر سویه ها ی شناخته شده قبل پیشگیری می کند.
وی گفت: هفت هزار دوز واکسن از ابتدای فصل سرما در استان برای افراد در معرض خطر تزریق شده است و ۲ هزار و ۵۰۰ دوز نیز در انبار موجود است و با توجه به اینکه این واکسن ها تاریخ مصرف دارند پشتوانه در صورت نیاز با تهران هماهنگ شده است.
وی یادآور شد: ۲۰۲ بیمار شدید تنفسی از ابتدای فصل سرما در استان مرکزی گزارش شده که با توجه به طیف جمعیتی آمار قابل قبولی است و از این تعداد از ۱۶۶ بیمار نمونه برداری و به آزمایشگاه مرجع آنفلوآنزای تهران ارسال شده است که ۴۱ مورد با سویه آنفلوآنزای(H3N2)مثبت بود و از ۲۶۲ مورد شبهه آنفلوآنزا نیز ۲۳ نمونه به آزمایشگاه مرجع ارسال شد که هشت مورد آن مثبت بود.
رئیس مرکز بهداشت استان مرکزی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی اراک در صدد است که با همراهی حوزه مدیریت آزمایشگاه ها زمینه ایجاد آزمایشگاه مرجع آنفلوآنزا را برای سال آتی در استان مرکزی فراهم کند.
دکتر نظری افزود: اطلاع رسانی در خصوص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ازطریق برنامه های تلویزیونی و زیرنویس، تهیه شعارهای بهداشتی و نصب آن در اتوبوس های شهری چهارهزار بروشور سه گام کلیدی آنفلوآنزا، ۲۰ هزار اقلام آموزشی ، ۱۴۵ هزار بروشور ویژه دانش آموزی در مدارس، توزیع پنج هزار کارت ویژه آنفلوآنزا در استان انجام شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هفده =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار