رمز و رازهای پرورش بوقلمون

رمز و زارهای پرورش بوقلمون

از جوجه تا سرمایه

پرورش بوقلمون اگرچه رمز و رازهای خاص خود را دارد اما از سود تضمین شده ای نیز برخوردار است. 

اگر سرمایه اندکی دارید و دلتان می‌خواهد کسب و کاری راه بیندازید که سودش تضمین شده باشد و حاضرید برای رسیدن به این مهم شب و روز بدون خستگی کار کنید و صبرتان هم زیاد است، پرورش بوقلمون یک پیشنهاد وسوسه‌برانگیز است

 

 • جوجه بوقلمون‌ها را از کجا تهیه کنیم؟ مصرف غذای این پرنده چگونه است؟

از مسائلی که در مورد رمز و رازهای پرورش بوقلمون باید به آن بپردازیم خرید جوجه بوقلمون یک روزه و تغذیه این پرنده است. چند سالی کشورهای آلمان و فرانسه تنها تولیدکنندگانی بودند که محصولاتشان به ایران صادر می‌شد و چند شرکت در داخل کشور به‌صورت انحصاری کار واردات جوجه بوقلمون را انجام می دادند. از کشور آلمان نژاد beauty nine و از کشور فرانسه نژاد beauty six وارد کشور می‌شد. که نژاد فرانسوی آن، بوقلمون نر، ۱۵ تا ۱۷کیلو و نژاد آلمانی، بوقلمون نر، ۱۸ تا ۲۰کیلو در یک دوره ۴ ماهه رشد می‌کند. ولی بوقلمون ماده در هر ۲ نژاد وزنش بیشتر از ۱۲کیلو نمی‌شود

البته چند وقتی است که واردات جوجه‌ بوقلمون به کشور ممنوع شده و فقط تخم این پرنده وارد می‌شود که در شمال کشور به مرحله جوجه‌کشی می‌رسد و  در اختیار سالن‌هایی قرار می‌گیرد که مجوز پرورش بوقلمون داشته باشند. مصرف دان بوقلمون هم طی یک دوره ۱۵۰روزه، ۳۰ الی ۳۵کیلوگرم است که به ۴ دسته تقسیم و در ۴ مرحله به بوقلمون خورانده می‌شود. ۲۱ روز اول بوقلمون‌ها استارتر مصرف می‌کنند که پروتئین فوق‌العاده زیادی دارد، ۲۱روز دوم مرحله مصرف پیش‌دان است که نسبت به استارتر از پروتئین پایین‌تری برخوردار است.

در مرحله سوم و چهارم به‌دلیل اینکه بوقلمون پروتئین و مواد معدنی لازم را دریافت کرده است و برای رشد به انرژی نیاز دارد، میان‌دان و پایان‌ دان مصرف می‌کنند که مخلوطی از ذرت و سویاست

 • غذای بوقلمون را از کجا تهیه کنیم؟

یکی از رمز و رازهای پرورش بوقلمون ، تهیه غذای مناسب برای سنین مختلف جوجه ها می باشد. قیمت دان بوقلمون نسبت به مرحله‌ رشد این پرنده متفاوت است. استارتر کیلویی ۲هزار و ۳۰۰تومان، پیش‌دان کیلویی ۲هزار و یکصدتومان، میان‌دان کیلویی یک‌هزار و ۸۰۰ و پایان‌دان یک‌هزار و ۵۰۰تومان است که به‌طور میانگین هر قطعه بوقلمون در‌ماه اول ۲ کیلو،‌ ماه دوم ۴ کیلو،‌ ماه سوم ۸ کیلو و ‌ماه چهارم ۱۵کیلو دان مصرف می‌کند. نیازهای تغذیه‌ای این پرنده هم بر حسب سنش متغیر است؛ یعنی هر چقدر سن بوقلمون بیشتر می‌شود نیاز کمتری به پروتئین و مواد معدنی دارد و در عوض مواد غذایی انرژی‌زا برایشان حیاتی است.

 • چه میزان فضا برای پرورش بوقلمون احتیاج است؟

فضایی که برای این کار درنظر گرفته می‌شود به این موضوع بستگی دارد که بخواهیم بوقلمون‌ها را در چه مرحله‌ای به فروش برسانیم. ولی به‌طور کل هر ۴ قطعه بوقلمون بالغ به ۵/۲ مترمربع فضا احتیاج دارد. درحالی‌که وقتی جوجه هستند هر ۴ جوجه را می‌توان در فضایی به اندازه یک مترمربع نگهداری کرد؛ به‌طور مثال وقتی هزار متر سالن در اختیار دارید، در ابتدای امر وقتی هنوز بوقلمون‌ها جوجه هستند، صدمتر از سالن را توسط پلاستیک‌هایی که مخصوص گلخانه است می‌پوشانیم تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود و بسته به میزان رشد جوجه‌ها سالن را بزرگ‌تر می‌کنیم

 • کار با بوقلمون سخت نیست!

بوقلمون از مرغ حساسیت های کمتری دارد و نسبت به مرغ سخت جان تر است و پرورش‌اش هم مثل پرورش مرغ، تخصصی نیست، در مقابل اکثر بیماری ها هم مقاوم به حساب می آید. برای مثال جوجه‌هایی که  یک روزه هستند را در نظر بگیرید که تنها سختی‌ای که این دوران دارد مربوط به مناسب بودن دمای سالن است که باید بین ۳۵الی ۳۷درجه سانتی‌گراد باشد.

تنها واکسنی که جوجه بوقلمون ها دریافت می‌کند در ۱۵روز‌گی‌ است که معمولا بعد از دریافت این واکسن تعداد تلفات جوجه‌ها مشخص می‌شود. اکثر پرورش‌دهندگان آنتی‌بیوتیک را هم به بوقلمون تزریق می‌کنند ولی ما آنتی‌بیوتیک و واکسن ۱۵‌روز‌گی را به‌صورت خوراکی به آنها می‌رسانیم.

یکی از مهم ترین مسائلی که در پرورش بوقلمون باید رعایت شود این است که از ترس و استرس به دور باشند. در بعضی سالن‌ ها موسیقی خیلی ملایم پخش می کنند تا این حیوانات صدای بیرون به گوش‌شان نرسد و دچار استرس نشوند. تا وقتی هم جایشان گرم و نرم باشد و استرسی به آنها وارد نشود حیوانات آرام و بی‌دردسری هستند

دشمن اصلی سلامتی‌ جوجه بوقلمون ها گرد و خاک است که باعث می‌شود ریه‌های این حیوان سفت شده و کم‌کم به بیماری برونشیت و تنگی‌نفس مبتلا شود.

البته خیلی از جوجه‌ها با وجود همه این مراقبت‌ها باز هم به مرحله سوددهی نمی‌رسند، بعضی از این جوجه‌ها نطفه ضعیفی دارند و اصلا رشد نمی‌کنند. در واقع اینطور نیست که هر هزار قطعه‌‌ای که خریداری می‌کنیم سالم از‌آب‌در‌بیاید

 • توصیه‌های بیشتر

بوقلمون در فصل زمستان برای تأمین انرژی و گرمای بدنش دان بیشتری نسبت به فصل‌های دیگر مصرف می‌کند. جایش هم باید حسابی گرم باشد.

اگر متوجه شدید که  ظرف غذای پرنده‌ها دست نخورده باقی مانده است ممکن است  گرما باعث ایجاد استرس در این پرنده شده باشد و اشتهایش را از بین برده باشد.

درضمن داشتن مجوز را جدی بگیرید. جوجه هم حتما باید از شرکت‌های معتبر خریداری شود؛ چون جوجه بوقلمون‌های شرکت‌های نامعتبر اکثرا نطفه‌ ضعیفی دارند و زود می‌میرند. مدیریت زیادی هم باید به خرج بدهید. هزار قطعه بوقلمون تقریبا طی ۴‌ماه فروخته می‌شود، نباید روزی برسد که بر اثر عدم‌مدیریت مناسب ببینید سالن شما خالی شده و شما هنوز برای خرید جوجه‌های جدید اقدام نکرده‌اید.

 • از کجا و باچقدر سرمایه می توان شروع کرد؟ حداقل سرمایه چقدر است؟

با یک‌میلیون تومان هم می توان شروع به کار کرد! و چند جوجه بوقلمون خرید و برای خرید دان هم سرمایه اضافه لازم است.

 • در طول شبانه روز چند ساعت کار می‌کنید؟
 1.  دائما باید سالن را تمیز و غبار روبی کرد.
 2. از طرفی هم باید دائما بین بوقلمون‌ها گشت زد؛ چون وقتی جوجه هستند تمایلی به راه رفتن ندارند و همین عدم‌فعالیت باعث عفونت ناف جوجه شده و موجب مرگش می‌شود.
 3. بوقلمون بالغ هم جنگجو است و اگر کسی نباشد که از جنگ بین ۲ بوقلمون جلوگیری کند حتما تلفاتی روی دستتان خواهد گذاشت.

 

 • بوقلمون‌هایمان را چطور توزیع کنیم؟ قیمت هر کیلو گوشت بوقلمون چقدر است؟

توزیع هم می تواند به‌صورت زنده باشد هم گوشت آن را بسته‌بندی کرده و بفروشید. کار توزیع بوقلمون‌های زنده به این صورت انجام می‌گیرد که پرنده‌ها را در بسته‌های هشتادتایی و در ماشین‌هایی با تهویه‌ و دمای مناسب به‌دست مشتری‌ها برسانید.

 بوقلمون تنها حیوانی است که ۲نوع گوشت دارد؛ گوشت سینه این پرنده سفید و گوشت رانش قرمز است و به‌طور کلی از هر بوقلمون آماده برای کشتار ۶۵درصد گوشت به‌دست می‌آید. شاید برایتان جالب باشد که چرم خام حاصل از پاهای این پرنده نیز برای تکه‌دوزی روی انواع کیف و کفش مورداستفاده قرار می‌گیرد.

وزن اولیه جوجه یکروزه و پرورای جوجه بوقلمون چقدر است؟

پرورش بوقلمون – زود بازده و پرسود اما…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 2 =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
بایگانی

فروش جوجه مرغ بومی

آریا منتخب پارسیان

فروش جوجه بوقلمون

09131005836

09131007689