اجرای طرح جامع بررسی سالمونلا در یزد

image_pdfimage_print

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی استان یزد گفت: با هدف تعیین درصد شیوع سالمونلا در جمعیت مزارع مرغ مادر و مرغ تخم‌گذار استان یزد، طرح جامع بررسی بیماری سالمونلا در استان به اجرا در آمد.
دکتر «محمدرضا متوسل‌الحسینی» ضمن اعلام این خبر، در خصوص این بیماری اظهار کرد: سالمونلوز، یک بیماری باکتریایی است که از طریق آب یا غذای آلوده قابل انتقال به انسان و حیوانات است و در ابتدا سبب اسهال و تب و در ادامه باعث انقباض‌های شکمی‌، کهیر، حالت تهوع و بی‌اشتهایی می‌شود.
به گفته‌ی وی، در طرح جامع بررسی بیماری سالمونلا، تعداد واحدهای در نظر گرفته شده برای هر استان بر اساس فصول مختلف سال از نیمه دوم خرداد تا پایان بهمن‌ماه و زمان نمونه‌برداری بر اساس سن گله‌ها توسط ادارات طیور هر استان و زیر نظر دفتر طیور سازمان دامپزشکی کشور انجام می‌گیرد.
متوسل‌الحسینی با بیان این‌که اطلاعات نمونه‌بردای‌ها در بخش بررسی و مراقبت سامانه مراقبت بیماری‌های طیور ثبت می‌شود، تصریح کرد: نمونه‌های اخذ شده برای پایش به مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه‌های مرجع و کاربردی سازمان دامپزشکی ارسال می‌شود تا آزمایش‌های میکروبی لازم در این زمینه صورت پذیرفته و درصد شیوع آلودگی بدست آید.
این مسئول با اشاره به اهمیت این طرح، گفت: از آن جا که بیماری سالمونلا از طریق مصرف گوشت و تخم‌مرغ آلوده قابل انتقال به انسان است هم‌چنین این بیماری از طریق مرغ‌های آلوده به بیماری که در جوجه‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند به جوجه‌های تولید در نسل بعد نیز منتقل شود، امید آن می‌رود تا نتایج حاصل از این طرح مبنای کلیه‌ی مطالعات و بررسی‌های بعدی قرار گرفته و به کاهش آمار شیوع سالمونلا در جمعیت دام و انسان و ضررهای حاصل از آن منجر شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 14 =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده شترمرغ ها را بهتر بشناسید! مرغ در چند ماهگی تخمگذار میشه؟ تغذیه مرغ بومی تخم گذار