ارزش حفظ شرایط اب و هوایی مناسب و مطلوب در حمل جوجه های یک روزه۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶

image_pdfimage_print

ارزش حفظ شرایط اب و هوایی مناسب و مطلوب در حمل جوجه های یک روزه۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶

اریا منتخب پارسیان

 

عملکرد خوب جوجه ها پس از یک جوجه کشی و هچ موفق و نیز میزان مرگ و میر پایین جوجه های تازه هچ کرده در هفته ی اول زندگی می تواند از جوجه هایی انتظار رود که بین فاصله ی زمانی خروج از دستگاه هچر و جایگیری در فارم پرورشی تحت شرایط بهینه و ایده آل نگاه داشته شده باشند.

هنگامی که جوجه ها از هچر بیرون آورده می شَوند در واقع یک محیط ایده آل با دمای بین ۳۶.۴ الی ۳۶.۷ درجه ی سلسیوس و رطوبت نسبی در حدود %۶۰ و چرخش هوا با سرعت بالا را ترک می کنند. انتقال جوجه ها به اتاق هندلینگ آنان را در معرض آب و هوایی بسیار متفاوت قرار می دهد و از طرفی جوجه ها فروش جوجه مرغ بومی اغلب پس از قرار گرفتن در داخل جعبه ها مدتی را (قبل از انتقال به فارم) در اتاق اعزام سپری می کنند

دمای رکتال (وابسته به مقعد)  نرمال برای یک جوجه ی یکروزه ۴۰ الی ۴۰.۵ درجه ی سانتیگراد می باشد. جوجه های تازه هچ کرده در چند روز اول جهت کنترل دمای بدن خود وابسته به شریط آب و هوایی می باشند و تهویه ی خوب گرمای اضافی بدن جوجه ها را به خارج از جعبه ها هدایت نموده و در کنار آن از افزایش غلظت کربن دی اکسید جلوگیری می کند.

رفتار جوجه بهترین نمایانگر شرایط آب و هوایی در طول هندلینگ و حمل و نقل می باشد. تحت شرایط ایده آل جوجه های یکروزه آهسته از طریق سوراخ های بینی تنفس می کنند و فقط مقدار بسیار کمی رطوبت از دست می دهند. آنها بطور یکنواخت در جعبه ها پخش شده صدای بسیار کمی تولید نموده و نسبتاً غیر فعال هستند.

 

اگر سطوح کربن دی اکسید بالا باشد جوجه ها بریده بریده نفس کشیده و سعی خواهند نمود که سرهایشان را به سمت بیرون جعبه ها بچسبانند. این کار راه ورود هوا به داخل جعبه ها را مسدود نموده و مشکل را بدتر خواهد کرد.

وقتی دمای هوای اطراف جوجه ها بسیار پایین بوده یا در معرض جریان هوای بیش از حد قرار بگیرند آنها بالاجبار جهت حفظ دمای بدنشان در کنار یکدیگر ازدحام خواهند نمود. جوجه ها بخصوص در صورتیکه خیلی زود از دستگاه جوجه کشی بیرون آورده شده باشند (جوجه های مرطوب) و یا پس از پروسه ی “اسپری واکسیناسیون” بسیار مستعد سرمازدگی می باشند.

دماهای بسیار بالا باعث می شوند که جوجه ها نوک هایشان را باز نموده و نفس نفس بزنند که این کار نیز منجر به تبخیر آب از شش های آنان و کیسه ی زرده ی باقیمانده در بدنشان می گردد فروش جوجه بلک استار بهترین نژاد مرغ بومی به عبارتی نفس نفس زدن از یک طرف به جوجه در اتلاف گرمای اضافی بدن کمک نموده اما از طرفی منجر به دهیدراسیون سریع تر آن خواهد گشت.

جوجه ها با افزایش بیشتر دمای محیطی بطور پیشرونده ای پرصداتر شده و بال های خود را از هم باز می کنند تا به این طریق بتوانند از دمای بدنشان بکاهند. اما اگر گرمای محیطی همچنان بالا بماند این کار نیز نمی تواند به پایین آوردن دمای بدنشان کمک کند و ناچاراً برخی جوجه ها تلف خواهند شد.

تلاش برای جلوگیری از دهیدراسیون جوجه ها، با افزایش رطوبت نسبی هوای اطراف فقط عمل تبخیر آب بدن جوجه ها را مشکل تر خواهد نمود. همچنین رطوبت های نسبی بسیار پایین نیز منجر به دهیدراسیون می شوند.

با در نظر گرفتن موارد فوق الذکر و تلاش برای فراهم نمودن شرایط محیطی ایده آل برای جوجه ها در طی پروسه ی حمل و نقل و نیز جلوگیری از دماهای بسیار بالا و پایین و نیز تنظیم صحیح چرخش هوا و رطوبت نسبی میزان تلفات را به حداقل رسانده و عملکرد خوب جوجه ها در مرحله ی فارم را تضمین نمایید

 

همراه ما باشید در کانال تلگزامی ۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 2 =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
آماده کردن سالن پرورش جوجه گوشتی نژادهای مختلف مرغ و خصوصیات ظاهری آن ها - بررسی کامل لیست قیمت انواع جوجه 23-3-1400 شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده