فعالیت فعلی شرکت در حیطه فروش انواع جوجه گوشتی، بوقلمون، پولت و بذر چغندر می باشد.
اسکناس تاریخ آخرین قیمت روز آخرین به روز رسانی تغییرات 24h

دلار - صرافی

۱۴۰۲/۰۷/۱۳

41,000 تومان (0%)

24 ثانیه قبل

- (0)

بیماری آسپرژیلوز در طیور

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی :
زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

بیماری آسپرژیلوز در طیور

آسپرژیلوس (Aspergillus) یکی از صدها گونه قارچی است که در مناطق مختلف آب و هوایی جهان یافت می شود. حدود یک سوم این گونه ها به مرحله تولید مثل جنسی می رسند. برخی از گونه ها بیماری زا، برخی دیگر صنعتی و غذایی هستند. آسپرژیلوس فلاووس، آسپرژیلوس پارازیتیکوس، آسپرژیلوس فومیگاتوس از انواع بیماری زا و آسپرژیلوس نایگر و آسپرژیلوس اوریزا نوع مفید این قارچ ها حساب می شوند.

بیماری آسپرژیلوز در طیور

عامل بیماری افشانکچه

عامل بیماری آسپرژیلوز توسط قارچی به نام ASPERGILLUS FUMIGATUS ایجاد می شود که اولین بار در سال 1856 در فرانسه گزارش شد. این قارچ به طور طبیعی گسترش می یابد و گیاهان، حیوانات و انسان ها و همچنین طیور را مبتلا می کند.

در درجه حرارت بالا و دمای زیاد اتاق رشد می کند. کلنی های سبز آبی جوان و سیاه روی گیاهان مسن تر اسپورهای آسپرژیلوس بسیار مقاوم هستند و با روش های مرسوم از بین نمی روند، بنابراین بیماری به راحتی قابل انتقال است. این باکتری در محیط سابورو آگار (SABOURUUD AGAR) آزمایشگاهی و در دمای اتاق آزمایشگاه و حتی در دمای بالا رشد می کند.

علایم بالینی بیماری آسپرژیلوس در پرندگان

علائم بالینی بسته به محل برخورد در بدن پرنده متفاوت است. سه شکل بالینی این بیماری وجود دارد:

الف- بیماری های عفونی قسمت تحتانی دستگاه تنفس

پرندگان مبتلا به این نوع بیماری اغلب دچار مشکل تنفسی می شوند (تنفس با دهان باز، حرکت بدن به عقب (دم) بالا و پایین، تعداد تنفس افزایش می یابد، با نگه داشتن طولانی مدت پرنده با دست پنه و پاها را در حالت ایستاده باز نگه می‌دارد) و گاهی ظاهر پرنده‌ای کاملاً بیمار را نشان می ‌دهد که هنوز در گوشه‌ای استراحت می ‌کند. این وضعیت به ویژه در پرندگان خانگی، طوطی ها و عقاب ها شایع است. این نوع بیماری در پرندگان آبزی نیز دیده می شود، اما ماهیت آن اغلب با یک بیماری سریع مشخص می شود و تعداد زیاد کاهش وزن مزمن پرندگان گاهی اوقات می تواند به عنوان نشانه ای از علامت بالینی دیده شود.

پیشنهاد مطالعه: بیماری آسیت در طیور، بیماری آریزونوز (عفونت پاراکولون)

ب – گرانولومای Syrinx

پرندگان مبتلا به گرانولوم syrinx ممکن است بیماری تنفسی تحتانی داشته باشند، اما اغلب فقط یک توده (زخم) روی syrinx نشانه بیماری آنها است. علائم کلاسیک گرانولوم تغییر در کیفیت صدا و انرژی آنها است. پرندگان، طوطی ها و پرندگان دریایی بیشتر از دیگران در معرض ابتلا هستند. با این حال، اگر گرانولوم به اندازه کافی بزرگ باشد و بتواند راه های هوایی را مسدود کند، علائم تنگی نفس ظاهر می شود.

ج – گرانولومای موضعی مغز در CNS

این شکل از بیماری می تواند در بسیاری از گونه های پرندگان رخ دهد، اما در بیشتر موارد در پرندگان آبزی مانند اردک رخ می دهد. برخی از علائم درگیری سیستم عصبی مرکزی مانند عدم تعادل و کج شدن گردن نیز ممکن است در این شکل از بیماری وجود داشته باشد. با این حال، علائم دیگری ممکن است در دستگاه تنفسی تحتانی ظاهر شود.

گرانولوم همچنین ممکن است در قسمت بیرونی CNS باشد که می تواند منجر به علائمی مانند فلج یک طرفه یا آتروفی یک طرفه عضلات تحتانی شود.

نشانه های بالینی آسپرژیلوز

نشانه های بالینی آسپرژیلوز

۱ – تنگی نفس، تنفس با دهان باز، سیانوز و تنفس سریع همیشه مشاهده می شود. در این بیماری تنفسی معمولا پرنده صدای منسجمی ندارد. علائم دیگر شامل اسهال، بی اشتهایی، خواب آلودگی، کاهش وزن پیشرونده و افزایش تشنگی است.

۲ – میزان آسپرژیلوزیس متفاوت است. اکثر پرندگان آلوده هنگامی که در دست گرفته می شوند یا بلافاصله پس از آن به خصوص هنگام گرفتن پاها می میرند. در گله های آلوده میزان مرگ و میر در زمان بارگیری، تخلیه و حمل و نقل افزایش می یابد.

۳ –علائم اختلال عملکرد سیستم عصبی مرکزی را می توان در بخش کوچکی از پرندگانی که عفونت آنها به مغز سرایت کرده است مشاهده کرد. علائم اغلب شامل عدم تعادل، زمین خوردن، افتادن به عقب، چرخش سر به عقب، فلج و غیره است.

۴ – در صورت ابتلا به عفونت چشم، ممکن است در یک یا هر دو چشم، کدورت سفید خاکستری ایجاد شود. هنگامی که بافت ملتحمه آسیب می بیند، بیرون زدگی دیده می شود و ممکن است ضایعات قرنیه وجود داشته باشد. توده های بزرگ خواب معمولاً در گوشه میانی چشم زیر چشم سوم جمع می شوند.

پیشگیری

1- منابع عفونت (تخت، ساختمان، انکوباتور یا غذا) را از بین ببرید و برای جوجه ها بهداشت، ضدعفونی را کامل کنید. دان های تمیز و بدون کپک در اختیار پرندگان قرار دهید.

2- کاه های باران خورده و یا خرده های چوب کهنه ای که مدت زیادی در انبار بوده اند مصرف نشود. بستر های کپک زده و پوسیده را حتماً عوض کنید.

3- تخم مرغ های تمیز قبل از قرار دادن در انکوباتور باید جمع آوری، استریل یا ضدعفونی شوند. از تخم مرغ های ترک خورده یا تخم مرغ های بی کیفیت برای جوجه کشی استفاده نکنید.

4- دستگاه های جوجه کشی باید کاملاً تمیز، ضد عفونی شوند.

5- فقط از بستر خشک و تمیز و غذای تازه آسیاب شده و بدون کپک استفاده شود.

6 – باید دانخوری ها، آبخوری ها، وسایل و تجهیزات، عاری از هر نوع قارچ باشند.

7- اگر آسپرژیلوزیس از قبل در گله وجود دارد، همه پرندگان آلوده و همچنین غذاها و بسترهای آلوده را بکشید.

انتقال بیماری

انتقال بیماری

عفونت با استنشاق اسپور قارچ به سلول های آلوده، مرغداری ها و بسترها یا مواد غذایی آلوده رخ می دهد. بسیاری از پرندگان تحت تأثیر محیط زیست هستند. این بیماری خیلی مسری نیست.

این قارچ در محیط هایی مانند خوراک، بستر و در موارد شدیدتر در بافت های پرندگان مبتلا رشد کرده  و هاگ تولید می کند. معمولاً تعداد زیادی اسپور آسپرژیلوس در محیط وجود دارد که هنگام استنشاق طیور بالغ سالم و پستانداران مختل نمی شوند. اما اگر هر یک از موارد زیر وجود داشته باشد، تعادل به نفع عفونت قارچی به هم می‌خورد:

در منطقه ای که اسپورهای زیادی وجود دارد، سیستم ایمنی تحت تأثیر قرار می گیرد و عفونی می شود. به عنوان مثال، جوجه های یک روزه پس از جوجه ریزی، اسپورهای  زیادی را از محیط دریافت می کنند. پرندگانی که بیماری های دیگری دارند خطر ابتلا به این بیماری بیشتر در آن ها دیده می شود.

عوامل محیطی، مانند سرمای شدید، سطوح بالای آمونیاک یا گرد و غبار، می توانند سیستم ایمنی جوجه ها را تضعیف کنند و توانایی آنها را برای مبارزه با عفونت های قارچی مختل می کند.

داروهای ضد باکتری خطر ابتلا به آسپرژیلوزیس را افزایش می دهند، زیرا آنتی بیوتیک ها تمام باکتری های سطح مجاری تنفسی مرغ را از بین می برند و فضای بیشتری برای چسبیدن قارچ ها به این راه های هوایی و باکتری ها ایجاد می کنند.

درمان

برای درمان بیماری آسپرژیلوز به استثنای پرندگان بسیار گران قیمت مانند پرندگان زینتی، پنگوئن ها، شاهین ها، کبوترها نامه بر و… زیاد اقتصادی نیست که از نیستاتین یا آمفوتریسین B یا سایر داروهای ضد قارچ بسیار گران قیمت، استفاده کنیم. کتوکینازول و داروهای مربوط به آن برای درمان فردی پرندگان مؤثر هستند، اما برای گله های تجاری بسیار گران هستند.

سخن آخر

تعداد کمی از گونه های قارچی به عنوان پاتوژن های رایج پرندگان در نظر گرفته می شوند و متعلق به جنس Eumycota هستند. مایکوزها یک بیماری نسبتاً نامتداول هستند.

از آسپرژیلوس، کاندیدیاز و درماتوفیتوز به عنوان شایع‌ترین قارچ‌های پرندگان، عفونت‌های قارچی دستگاه گوارش و میکوزهای مشترک بین انسان و دام یاد می شود.

آسپرژیلوزیس یک بیماری است که در اثر عفونت اعضای جنس قارچی آسپرژیلوس (حدود 600 گونه) ایجاد می شود.

این بیماری در سراسر جهان وجود دارد و به شکل هاگ قارچ در همه جا ظاهر می شود. تمام مواد بستر (کودهای گیاهی، پوسته بادام زمینی و درب زغال چوب، کاه) می توانند عامل بیماری زا را در خود جای دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا به این مطلب امتیاز دهید*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

مهم: قیمت دولتی و اتحادیه جوجه گوشتی با نامه بین 15.900 تا 16.900 تومان می باشد.


محصول آخرین میانگین قیمت + تغییر 24h مشاهده
جوجه یک روزه گوشتی  1402/7/12 15,500  ( 2625) مشاهده
جوجه بومی  1402/7/12 83,536  ( 0) مشاهده
اردک  1402/7/12 42,250  ( 0) مشاهده
مرغ زنده  1402/7/12 57,500  ( 0) مشاهده
مرغ کشتار  1402/7/12 80,500  ( 0) مشاهده
خروس زربال  1402/7/12 17,750  ( 2500) مشاهده
خروس آرین  1402/7/12 11,750  ( 3000) مشاهده
تخم مرغ  1402/7/12 46,550  ( 0) مشاهده
کبک  1402/7/12 47,083  ( 0) مشاهده
جوجه بوقلمون  1402/7/12 181,417  ( 0) مشاهده
شتر مرغ زنده  1402/7/12 1,755,500  ( 0) مشاهده
بلدرچین زنده  1402/7/12 16,675  ( 0) مشاهده
پولت  1402/7/12 54,825  ( 0) مشاهده
ایکون