?تاثیر تهویه در خشکی و رطوبت سیستم تنفسی طیور۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹

image_pdfimage_print

آسیب شناسی تهویه در پرورش طیور۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹

اریا منتخب پارسیان

 

ساختار و عملکرد دستگاه تنفس پرندگان:

 دستگاه تنفس پرندگان و یا به عبارت دقیق تر ریه، نسبت کوچکی از وزن بدن آنها را شامل می شود. این نسبت با اصلاح نژاد و افزایش قابلیت تجمع عضلات و در حقیقت افزایش قابل توجه وزن در نژادهای گوشتی کاهش مضاعفی نیز یافته و این در حالی است که ویژگی منحصر به فرد دستگاه تنفس پرندگان در میان مهره داران وظایف غیر تنفسی دیگری هم به عهده این دستگاه گذارده است.

فروش فقط مرغ لوهمن دم طلایی ۱۴۰ روزه

وظایفی همچون تنظیم دمای بدن از طریق تبخیر آب از ریه ها، تولید واسطه های شیمیایی، سم زدایی و ایجاد صدا از آن جمله اند. برخلاف شش های پستانداران، ریه پرندگان فاقد تحرک قابل توجه ای است و این مسئله افزایش عملکرد مورد انتظار ریه ها را در شرایط بحرانی، که بدن نیازمند به اکسیژن اضافی است، مانع می شود. تنفس هر کدام از گازهای مضر (دی اکسیدکربن، سولفید هیدروژن، آمونیاک) توسط پرنده می تواند در مقادیر بالا باعث آهسته شدن تنفس و حتی توقف آن شود.

به علاوه به دلیل ارتفاع کمتر بدن در پرندگان نسبت به دیگر دام های اهلی، قرار گرفتن بر روی زمین و در محیطهای سربسته آن هم با تراکم بالا، که با شرایط طبیعی محیط زندگی آنها مغایرت جدی دارد، ورود هوا با تراکم بالاتری از آلاینده ها را به دستگاه تنفس آنها موجب می گردد.در عین حال در پرندگان، ریه ها انتهای دستگاه تنفس محسوب نمی شوند.

وجود کیسه های هوایی متعدد و توزیع آنها در سرتاسر قفسه سینه و محوطه شکمی و حتی استخوانها ارتباط احشاء با هوای تنفسی را برقرار نموده آنها را در معرض خطرات ناشی از میکروارگانیسم های موجود در هوای تنفسی قرار می دهد. اتکاء دستگاه تنفس بر توان رقیق سازی فرآیند فیلتراسیون و قدرت دفاعی سیستم موکوسی – مژه ای در مجاری عبور هوا قبل از ریه ها و آسیب پذیری بسیار زیاد این سیستم ها از عوامل متعدد محیطی مانند خشکی هوا، گرد و غبار، بخار آمونیاک و میکروارگانیسمها حساسیت دستگاه تنفس پرندگان به کیفیت هوای تنفسی را افزایش داده است.

ویژگی آناتومیک نای در محلی حنجره های فوقانی و تحتانی به خصوص حنجره تحتانی یا سیرنکس موجب افزایش استعداد این مجرای عبور هوا برای انسداد گردیده است. وجود گرد و غبار اضافه در هوای تنفسی به همراه موکوس و ترشحات موجود در نای به شکل گیری توده های انسدادی می انجامد که به دلیل تنگ تر بودن مجرای نای در محل دوشاخه شدن آن، در این محل تجمع یافته باعث باز هم تنگ تر شدن کانال عبور هوا و در نهایت انسداد آن می شوند.

همه موارد ذکر شده گویای حساسیت فوق العاده زیاد دستگاه تنفس طیور به ویژه جوجه های گوشتی، به کیفیت هوای تنفسی است. این مسئله در کنار حضور تقریبا همیشگی میکرو ارگانیسمهای متمایل به دستگاه تنفس حتی سویه های واکسینال آنها در مجاورت پرنده اهمیت برقراری یک تهویه مطلوب را نشان داده و رخداد مکرر امراضی تنفسی در سطح گله های گوشتی که از تهویه مناسبی برخوردار نیستند را توجیه می کند.

فروش تخم مرغ خوراکی ۱۱کیلویی محلی

کانال تلگرامی ماwink

https://t.me/ariamontakhab

 درصورت بروزهرگونه  مشکل در ورود به کانال تلگرامی ما به شماره ۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹ پیام دهید

سایت های اریا منتخب پارسیان جهت خواندن مطالب پرورشی و بسیار اموزنده??


?www.ariamp.com

?https://ariamontakhab.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 9 =

اشتراک گذاری:
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
انتخاب نوع محصول
Filters Sort
۱ ۲ ۸
آخرین اخبار
آماده کردن سالن پرورش جوجه گوشتی نژادهای مختلف مرغ و خصوصیات ظاهری آن ها - بررسی کامل لیست قیمت انواع جوجه 23-3-1400 شناخت بیماری های طیور-سالمونلا پولوروم آموزش روش ضدعفونی کردن سالن مرغداری و بهداشت طیور لیست قیمت جوجه 22-3-1400 اعلامی از شرکت آریا منتخب پارسیان  بسته بندی گوشت طیور-تهیه مواد اولیه تولید و بسته بندی گوشت (قسمت اول) لیست قیمت انواع جوجه 19-3-1400 لیست قیمت جوجه 10-30-1400 لیست قیمت انواع جوجه 2-3-1400 اعلامی از شرکت آریامنتخب پارسیان لیست قیمت جوجه 30-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 27-2-1400 قیمت جوجه شترمرغ - بوقلمون - مرغ 23-2-1400 لیست قیمت جوجه 19-2-1400 لیست قیمت فروش انواع جوجه 15-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 13-2-1400 لیست قیمت انواع جوجه 11-2-1400 اهمیت تولید نژادهای مرغ بومی  (بخش اول) راهنمای خرید جوجه شترمرغ تعیین جنسیت در شترمرغ با استفاده از تکنیک های مختلف در سنین متفاوت پرورش مرغ بومی - چشم انداز روشن فروش مرغ تخمگذار بلدرچین ها را بشناسیم مزیت 3Dplus برای کشاورزی برنامه ساخت سالن پرورش مرغ مناسب غذای مرغ تخمگذار چیست؟ چگونه از مرغهای تخمگذار در مزرعه کوچک مراقبت کنیم؟ چگونه می توان مرغداری خوب ساخت؟ کنجاله سویا در دان مرغ قیمت انواع جوجه 29 بهمن99 نحوه راه اندازی تجارت مرغداری - برای مبتدیان پرورش بوقلمون بیوتی بررسی وضعیت پرورش بلدرچین در ایران پوشال مناسب برای کف سالن جوجه باید چه شرایطی داشته باشد اصول تهویه در سالنهای مرغداری مرغ کرچ چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟ قیمت انواع جوجه در 20بهمن99 چگونه تولید تخم مرغ تخمگذار را بالا نگه داریم 5 نژاد برتر مرغ تخمگذار راهنمای راه اندازی یک مرغداری راه اندازی مزرعه شترمرغ به زبان ساده