مراحل تولید چرم

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی :
زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه
آنچه در این مطلب خواهید آموخت:

مراحل تولید چرم

مراحل تولید چرم، در طول چند هزار سال گذشته تغییر چندانی نکرده است. همانطور که گفته شد، کل فرآیند در دسترس قرار دادن چرم برای تولید مطمئناً ساده نیست. در واقع، تبدیل پوست به چرم به طور متوسط ​​10 روز کاری طول می‌کشد. صنعتگران ماهر معروف به دباغ  از دانش بالایی برخوردارند و وظایف خود را با نهایت دقت انجام می‌دهند. فرآیند تولید چرم طولانی و پیچیده است، که به توضیح برچسب قیمت خرده فروشی بالای کالاهای چرمی کمک می‌کند.

مراحل تولید چرم

تعریف چرم سازی

چرمسازی یا دباغی پوست Tanning فرآیند فیزیکی شیمیایی است که بر اثر اعمال فیزیکی و به کمک مواد(شیمیایی، گیاهی) و طی عملیات خاص از حالت ابتدایی خود خارج شده و از پوست فسادپذیر(کلاژن) به پوست مقاوم (چرم) تبدیل می شود.

بطور خلاصه: اعمال فیزیکی و شیمیایی + مواد دباغی + پوست = چرم

برنزه کردن تولید چرم

وت بلو(Wet blue): چرم نیم ساخته و آماده برای تبدیل به کراست
کراست(Crust): چرم نیمه ساخته یا آماده برای ساخت

تولید چرم در ۴مرحله به شرح زیر انجام می شود:

1. پوست خام← سالامبور
2. سالامبور← وت بلو
3. وت بلو← کراست
4. کراست←چرم

تولیدات مراحل ۱و۲(سالامبور و وت بلو) فقط قابل خرید و فروش است دارای ارزش افزوده و اشتغال زایی بسیار پایینی است در حالیکه مراحل ۳و۴ (کراست و چرم) علاوه بر اینکه قابل خرید و فروش است، مستقیما قابل استفاده در ساخت محصولات چرمی می باشد و دارای ارزش افزوده و اشتغالزایی بسیار بالایی است.
پوست خام: پوستی را که از بدن جدا می گردد و هنوز هیچ اقدامی روی آن صورت نگرفته باشد پوست خام می نامند. پوست خام به دو طبقه تقسیم می شوند
الف-پوست خام بزرگ (Hide)
ب- پوست خام کوچک( Skine)

تولید چرم

به طور کلی پوست خام پس از طی مراحل زیر به چرم تبدیل می شود:

1) مرحله خیساندن و شستشو


خیساندن پوست در حوضچه هایی که دارای پره جهت جابجایی پوستها است و یا در بالابان (درام) انجام می شود پوستهای نمک سود شده را در این مکانها قرار داده، آب سرد روی آنها جریان می دهند به این ترتیب نمک در آب حل شده، غلظت نمک در فضای بین الیاف پوست کم می شود حذف نمک از بین الیاف پوست، فشار اسمزی آب را داخل الیاف بالا برده و پوست دوباره آب دار می شود. ضمن اینکه پوست آب را به خود می گیرد پروتئین های کروی نیز از الیاف کلاژن خارج می شوند پروتئین های کروی جدا شده شامل آلبومین خون و پروتئین های دیگر محلول در آب می باشد که با کم شدن نمک با آب شسته شده و از پوست خارج می شود. بدیهی است ماندن این پروتئین ها میان الیاف پوست از کیفیت چرم ساخته شده می کاهد.

برای تهیه چرم مرغوب باید در مرحله خیساندن به نکات زیر توجه کرد:

– استفاده از مواد ضد باکتری جهت جلوگیری از احتمال رشد مجدد باکتریها که می تواند به کارگران صدمه برساند یا موجب انتشار و سرایت بیماری شود و یا به سه بخش سطحی پوست صدمه بزند که معمولا از ترکیب های آروماتیک کلردار استفاده می شود.
– توجه به دمای آب خیساندن که اگر بالا باشد موجب فعالیت باکتریها و اثر تخریبی آن بر پوست می شود هر چند که بالا بردن دمای آب عمل خیساندن را سرعت می بخشد ولی بالا بردن بیش از حد دما موجب پایین آوردن کیفیت چرم حاصل و ناهمواری الیاف و رگه رگه شدن چرم می شود.
– به کار بردن مواد افزودنی مثل سولفید سدیم (S2Na) یا تترا سولفید سدیم (4S2Na) به آب مصرفی که با تاثیر بر کراتینی مو، موجب سست شدن ریشه مو می شود.
– زمان خیساندن که حداقل 48 ساعت می باشد. که پس از این مدت پوستها را شستشو می دهند.
نتیجه فرآیند خیساندن و شستشوی پوست عبارتست از:
– پوست از خون و آلودگی ها پاک می شود.
– پروتئین های محلول در آب (کروی) از پوست جدا می شوند.
– مواد شیمیایی به کار رفته به منظور نگهداری و گندزدایی پوست از آن جدا می شود.
– در اثر خیساندن پوستها با جذب آب کافی به حالت طبیعی خود بر می گردند و دباغی بر روی آنها به آسانی انجام می گیرد.

2) آهک دهی


عمل آهک دهی برای سست کردن ریشه مو- بالا بردن PH و از بین بردن یا کمک به از بین بردن در مراحل بعدی پروتئین های زاید و چربیهای موجود در پوست می باشد. آهک آبدیده (O2CaOH) هر چند که انحلال پذیری کمی در آب دارد می تواند PH محلول را تا 5/12 افزایش دهد. آهک آبدیده سبب آبکافت (Fibrous Structure) پروتئین ها و تجزیه تدریجی ساختار آنها می‌شود. تاثیر آهک آبدیده بر روی سه نوع پروتئین اصل موجود در پوست متفاوت است. انحلال پذیری پروتئین های کروی زیاد است. کلاژن نیز تنها در مجاورت اسیدها و بازهای قوی و در مدت نسبتا زیادی حل می شود. این محیط بدون اینکه به کلاژن پوست و در نتیجه به کیفیت چرم آسیبی وارد کند موجب شکسته شدن مولکولهای کراتینی مو و حل شدن آنها می شود و ریشه مو را به حد مطلوبی سست می کند. این محیط با تاثیر بر روی مولکولهای پروتئین های آلاستین آنرا آماده حذف کامل در مرحله آنزیم دهی می نماید و پروتئین های کروی را کاملا از بین می برد.

3) لش زدایی (Fleshing)


لش گیری برای حذف تمامی بافت های غیر ضروری پوست که در سطح درونی و بدون موی پوست وجود دارد پس از مرحله آهک دهی انجام می گیرد. پس از اینکه پوست کاملا پس از جذب آب نرم شد زایده های چسبیده به قسمت گوشتی که به هنگام جدا کردن پوست از لاشه رویان باقی می ماند به همراه بافت های زاید دیگر توسط دستگاهی بنام لش بر از پوست جدا می شود. این عمل باعث می شود که مواد شیمیایی که در مرحله بعدی به پوست داده می شود به طور یکنواخت و به خوبی داخل پوست نفوذ کند و موجب بالا بردن کیفیت محصول شود.

4) مو گیری


مو گیری پوست های بز و گوسفند با مالیدن محلولی از آهک و سولفید سدیم به قسمت لش پوست انجام می گیرد و پوستها پس از مالیدن محلول بطوریکه سمت لش به طرف داخل باشد به تعداد 40 تا 50 می کنند در این طریق پوستهای شده بایستی به مدت یک شب به همان حالت باقی بمانند پس
از طی این مدت مو به راحتی از پوست توسط دستگاه یا کارگر جدا می شود. برای اینکه مو‌گیری در زمان کمتری انجام شود می توان از سولفور سدیم به تنهایی استفاده کرد. با آمیختن مناسب در متیل آمین، آهک، کربنات سدیم و سولفیدات سدیم نیز می توان در مورد پوستهای تازه و نمک سود شده که نتیجه خوبی دارد استفاده کرد.
برای مو گیری پوستهای سنگین (گاو، گوساله و گاومیش و…) روش مو زدایی همراه با تجزیه ساختار مو به کار گرفته می شود که در این روش پوستها را حداقل بالابان (درام) قرار می دهند و سولفید سدیم وسولفیدات سدیم به اندازه مناسب به آب داخل بالابان اضافه می کنند و به این طریق موزدایی انجام می‌شود.

5) آهک گیری و آنزیم دهی


به منظور حذف آهک اضافی و تنظیم PH برای مرحله آنزیم دهی باید هیدروکسید کلسیم 2(OH)Ca جذب شده در پوست را از آن خارج کرد و PH پوست را پایین آورد. برای پایین آوردن PH مقدار اسید ضروری است مثل اسید هیدروکلریک باید توجه داشت که بین مقدار مواد مصرفی تعادل برقرار باشد تا آهک بصورت محلول درآورده و به آسانی از پوست خارج شود. آهم و مواد دیگر همراه پوست را می توان به روش شستشو با آب یا اسید و سولفات آمونیم کاملا از سطح پوست خارج نمود:

H2O + CaCl2 = HCl2 + Ca(OH)2
H2O + NH3 + CaSO4 = (NH4)2SO4 + Ca(OH)2
هیدروکسید کلسیم در سولفات آمونیم به خوبی حل می شود و چون PH در چنین محیطی بین 7 تا 8 خواهد بود لذا در این PH هیدروکسید کلسیم انحلال پذیری زیادی دارد و در این شرایط آهک بتدریج از پوست خارج می شود. برای آهک زدایی بیشتر می توان از اسید هیدروکلریک استفاده کرد. برای تنظیم PH پوستهایی که با مواد گیاهی دباغی خواهند شد از اسید لاکتیک استفاده می کنند جهت از بین بردن مواد زاید و سولفید سدیم جذب شده پوستها باید با جریان آب حداقل یک ساعت شستشو داده شوند و بعد از اینکه نتیجه کار با شناساگر فنول فتالئین مشخص شد مرحله آنزیم دهی شروع می شود در مرحله آنزیم دهی مواد زاید پوست تجزیه و پوست آماده دباغی می شود. موادی که در این مرحله از پوست جدا می شوند عبارت اند از: پروتئین های غیر کلاژنی- لایه بیرونی پوست- مو و لکه های موجود بر سطح پوست- فولیکول مو و منفذهای پوست که باید کاملا از بین بروند برای تهیه چرم مرغوب و نرم، الیاف پروتئینی که در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند در مرحله آنزیم دهی از پوست جدا می شوند.
در دباغی کرومی اسید فرمیک- کربنات سدیم و نمک دیگر مواد شیمیایی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند در فرآیند دباغی با نمک های کروم، این نمک ها با الیاف پوست واکنش می دهد و پایداری بسیار زیادی به الیاف پوست می بخشد که آن را در برابر دمای بالا و حمله باکتریها مقاوم می سازد. چرمی که با این روش ساخته می شود، بسیاری از ویژگه های مطلوب را ندارد، و پس از مرحله های دباغی مجدد که با کروم یا مواد گیاهی انجام می شود و روغن دهی و رنگ آمیزی پوست به چرم مطلوب تبدیل می شود.

به طور کلی مواد شیمیایی مصرفی در فرآیند دباغی به سه دسته تقسیم می شوند:

1) مواد معدنی (نمک های کروم، آلومینیوم و …)
2) مواد گیاهی (عصاره گیاهانی مانند: بلوط، انار و …)
3) مواد صنعتی (رزین های فرم آلدئید و …)

برش زدن و تراش دادن چرم


پس از مرحله آب گیری از چرم دباغی شده ، آن‌را بوسله ماشین برش می‌دهند تا به هر ضخامتی که لازم باشد در‌آید. پس از مرحله آبگیری و برش زدن ، چرم را از ناحیه گوشتی بوسیله ماشینهای غلطکی به ضخامت‌های مورد نیاز ،‌می‌تراشند. بعضی از چرمهای دباغی شده با مواد دباغی گیاهی را قبل از تراشیدن باید پاک و تمیز کرد تا ناحیه گوشتی چرم پاک شود. پرداخت کردن یا سمباده زدن عبارت است از پاک کردن و همگن کردن چرم و همچنین تراشیدن قسمتهای آسیب دیده که بوسیله ماشین صورت می‌گیرد.

رنگ آمیزی چرم


مواد رنگی که از آنها برای رنگ آمیزی چرمها استفاده می‌شود، دو دسته‌اند:
1. مواد رنگی معدنی غیر محلول در آب مانند اکسید روی ، کرومات سرب و غیره که قدرت پوشش زیادی دارند.
2. مواد رنگی آلی محلول در آب مانند رنگهای آنیلی ، آنیونی و مواد رنگی نیتروژن دار ، دی‌فنیل آهن و غیره. این رنگها را بر اساس نفوذ در الیاف چرم ، به سه دسته کاتیونی ، آنیونی و مواد رنگی غیر قابل حل در آب تقسیم می‌کنند. برای جلوگیری از سفت و سخت شدن چرم پس از رنگ آمیزی ، باید به آن روغن زد تا بدین طریق خواص مطلوب زیر در آن ایجاد شود: نرم و قابل انعطاف شدن ، کاهش دادن میزان نفوذ گرما ، مقاوم شدن در برابر آب ، ایجاد قدرت کششی و افزایش طول.

انواع چرم ها و بهینه سازی آنها

• روغن گیاهی و یا روغن حیوانی
• مواد چربی مانند واکسها ، روغنهای معدنی و پارافین
• مواد چربی مصنوعی مثل هیدروکربنهای کلردار

براق‌کننده‌ها


پس از چرب کردن چرم ، نرم کردن ، خشک کردن و پرداخت کردن آن ، به‌منظور خوش نما کردن و افزایش دوام چرم ، آن را به روشهای مختلف براق می‌کنند. براق کننده‌های مهم عبارتند از:
• مواد براق کننده رزینی که عمدتا از لاکهای شیشه‌ای تهیه می‌شود.
• مواد براق کننده پروتئینی که معمولا از لاک ، نرم کننده ، عوامل پوششی و پر کننده منافذ ، مواد حفظ کننده ، مواد ثابت کننده و مواد رنگی تشکیل شده‌اند.
• مواد براق کننده نیترو سلولز که شامل لاک ، حلال ، مواد رنگی نیترو سلولز ، مواد لاستیکی و مواد رقیق کننده می‌باشد.

انواع چرم های رویه

چرم کرم باکسی: از پوست گاو بدست می‌آید و بسیار نرم و لطیف است و دارای رخ صاف بوده و علائم طبیعی رخ آن بخوبی نمایان است.
چرم کرم باکسی چاپی: چرمی است که رویه آن بطور مصنوعی منقوش شده است. این چرم از نامرغوبترین پوستهای گاو که رویه آن معیوب باشد بدست می‌آید.
چرم دال باکسی: چرمی است که زیاد چرب شده و رخ آن منقوش است.
چرم ضد آب: چرم گاوی است که زیاد چرب شده رخ آن مات و دارای علائم طبیعی است.

از پوست شور گرفته تا یک تکه چرم باکیفیت، در مجموع طی 23 مرحله به شما نحوه درست شدن چرم را نشان خواهیم داد:

برنزه کردن

 1. درمان

پوست، اصطلاحی که برای پوست حیوانات مورد استفاده در مراحل تولید چرم به کار می رود، باید حفظ شود تا از خراب شدن آن جلوگیری شود. این روش های نگهداری اغلب شامل نمک زدن، انجماد، سرد کردن یا استفاده از مواد شیمیایی است.

 1. خیساندن

هنگامی که پوست خشک شد، آن را به مدت چند ساعت – گاهی حتی چند روز در آب خیس کنید. هدف در این قسمت از مراحل تولید چرم آبرسانی مجدد پوست و همچنین حذف هرگونه نمک یا کثیفی اضافی است. به عنوان مثال، رسوبات ناخواسته خاک ممکن است در طول حمل و نقل رخ داده باشد.

 1. نقاشی

ممکن است این اصطلاح شما را گیج کند. هنگام توصیف نحوه ساخت چرم، نقاشی به برداشتن پشم از پوست گوسفند با استفاده از سولفیدها اشاره دارد.

 1. آهک کشی

در حالی که آهک زدن اهداف مختلفی دارد، در مراحل تولید چرم، وظیفه اصلی این مرحله حذف موهای زائد از پوست از طریق وارد کردن مواد قلیایی است. پس از برداشتن مو، پوست حیوان خام باقی می‌ماند. این بیشتر به عنوان یک گلوله نامیده می‌شود.

 1. گوشت دادن

همانطور که از این اصطلاح پیداست، گوشت دادن فرآیند عبور دادن پوسته پوسته از طریق دستگاهی است که هر بافتی را از سمت گوشت جدا می‌کند. در برخی موارد، در این مرحله یک لایه نیز تقسیم می‌شود.

 1. آهک زدایی

این مرحله شامل خنثی سازی تدریجی قلیایی در پوسته می‌شود. مهم است که این کار به تدریج انجام شود، زیرا تغییر سریع اسیدیته می‌تواند منجر به انحراف بافت شود.

 1. باتینگ

در این مرحله از مراحل تولید چرم، آنزیم‌ها روی پوست اعمال می‌شوند و باعث صاف شدن و شل شدن آن می‌شوند.

 1. ترشی کردن

برای دباغی نیاز است که پوسته ها کمی اسیدی باشند. بنابراین، ترشی کردن شامل استفاده از اسیدهای ضعیف یا محلول‌های نمک است. اگر قرار است پوست برای چند ماه برنزه نشود، ممکن است از یک محلول قوی استفاده شود تا به عنوان یک نگهدارنده عمل کند.

 1. چربی زدایی

یکی از مراحل تولید چرم، چربی‌زدایی است. درست قبل از برنزه کردن، چربی اضافی پوست باید با آب یا یک حلال ملایم پاک شود.

 1. برنزه کردن

برنزه کردن ساختار کلاژن پوست را از نظر شیمیایی تغییر می‌دهد، به طوری که در برابر مواد شیمیایی، رطوبت و میکروارگانیسم‌ها محافظت می‌شود. به بیان ساده، تبدیل پروتئین های موجود در پوسته به یک ماده پایدار در این مرحله اتفاق می‌افتد. به طور کلی با استفاده از:

مواد معدنی: یک ماده معدنی، مانند نمک کروم، رایج ترین ماده دباغی چرم است.

روغن ها: هنگامی که یک پوسته با روغن دباغی می‌شود، نتیجه چرم بسیار نرم تری برای محصولات شیک‌تر است.

سبزیجات: از عصاره‌های گیاهی می‌توان برای تولید چرم ضخیم، سفت و قهوه‌ای استفاده کرد که برای کمربند، کفش، کیف و کیف ایده آل است.

هنگامی که یک پوسته دباغی شد، اکنون به عنوان چرم در نظر گرفته می‌شود – اما هنوز چندین مرحله تا آماده شدن برای فروش به یک تولید کننده باقی مانده است.

 1. شکافتن

در این مرحله از دستگاهی برای برش دادن چرم به دو لایه استفاده می‌شود. یکی از لایه‌های حاصل بدون سطح دانه خواهد بود. از این قطعه می‌توان برای تولید جیر استفاده کرد یا سطح دانه مصنوعی روی آن اعمال کرد.

 1. اصلاح

با قطعه‌ای که سطح دانه دارد از دستگاه دیگری برای تراشیدن سمت غیر دانه‌ای استفاده می‌شود. به این ترتیب چرم به ضخامت مطلوبی می‌رسد.

 1. خنثی سازی

این مرحله در نحوه ساخت چرم برای حذف بقایای هر یک از کاربردهای شیمیایی قبلی انجام می‌شود. همچنین ممکن است از مواد برنزه کننده اضافی برای ایجاد سبک یا بافت خاصی در محصول نهایی استفاده شود.

 1. رنگرزی

بسته به کاربرد مورد نظر برای چرم تمام شده، هر تعداد رنگ ممکن است در این مرحله اعمال شود. چرم در انواع مشکی، قرمز، قهوه‌ای و حتی سفید به این ترتیب ساخته می‌شود.

 1. چادر خوری

این فرآیند شامل روغن کاری چرم با روغن برای اطمینان از انعطاف پذیری و نرمی آن است. این امر به ویژه هنگام تولید چرم برای مد بسیار مهم است، زیرا عدم وجود روغن باعث می‌شود که چرم با خشک شدن سخت شود.

 1. سمینگ

قبل از اینکه چرم برای تولید آماده شود باید رطوبت را از آن خارج کرد. تقریباً نیمی از آب از طریق تعدادی ماشین آلات مختلف خارج می‌شود.

 1. تنظیم کردن

اکنون چرم کشیده شده و سطح دانه صاف شده است. با انجام این کار، رطوبت باقی مانده در چرم بیشتر کاهش می‌یابد.

 1. خشک کردن نهایی

چرم معمولاً تا زمانی که کمتر از 20 درصد آب باقی بماند خشک می‌شود.

 1. ضربه زدن و ضربدری خشک

برای اطمینان از نرمی و انعطاف چرم، آن را بیشتر در دستگاه چرم ماساژ می‌دهند. این فرآیند باعث جداسازی الیاف می‌شود. پس از تکمیل، چرم در داخل یک درام چرخان برای غلت خوردن گسترده قرار می‌گیرد.

 1. صاف کردن و مسواک زدن

بیستمین مرحله از مراحل تولید چرم، صاف کردن و مسواک زدن چرم است. سطح گوشتی چرم در حال حاضر به طور کامل از طریق صاف کردن جدا می‌شود تا احساس نرمی ایجاد کند، یا صرفاً برای کاهش ضخامت کلی؛ پس از آن یک مسواک زدن کامل انجام می‌شود تا گرد و غبار جمع شده در حین صاف کردن پاک شود.

 1. اتمام

تکمیل در تولید چرم برای اطمینان از رنگ یکنواخت، حذف هر گونه نقص روی سطح دانه، تصحیح سطح براقیت و افزودن یک سطح محافظ و مقاوم در برابر آب انجام می شود.

 1. درجه بندی نهایی

قبل از فروش چرم، دباغ کننده باید شدت رنگ و یکنواختی چرم و همچنین احساس، نرمی، ضخامت و بافت آن را درجه بندی کند. هر گونه نقص طبیعی مانند خراشیدگی نیز باید در درجه بندی نهایی مورد توجه قرار گیرد.

 1. اندازه گیری

در آخرین مرحله از مراحل تولید چرم، محصول نهایی کامل شده است! چرم از ابتدا تا انتها اینگونه ساخته می‌شود. تنها چیزی که در این مرحله باقی می‌ماند اندازه‌گیری مساحت هر قطعه است، زیرا چرم بر اساس مساحت فروخته می‌شود. برای اطمینان از دقت کامل، اندازه‌گیری‌ها توسط ماشین انجام می‌شود.

 

قیمت و نحوه خرید و فروش چرم

شرکت آریا منتخب پارسیان، با تلاش و کوشش مجموعه توانسته در زمان کوتاهی به موفقیت درخشانی در عرصه تولید دست یابد. با رعایت نکات مهم مراحل تولید چرم، برای جذب و حفظ مشتریان داخلی و خارجی تولید و عرضه بهترین محصولات را سرلوحه دستور کار خود قرار داده است. شما می‌توانید برای جهت خرید یا و یا اطلاع از قیمت محصولات در هر ساعت از شبانه روز با ما در ارتباط باشید.

لینک های مرتبط زیر را مطالعه کنید:

فروش جوجه شترمرغ

فروش جوجه بوقلمون

فروش جوجه مرغ بومی گلپایگانی

فروش جوجه اردک پکنی

فروش جوجه کبک

فروش جوجه بلدرچین

فروش تخم مرغ

فروش خوراک طیور

فروش بذر پیاز

فروش بذر چغندر

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا به این مطلب امتیاز دهید*

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 10 =

مهم: قیمت دولتی و اتحادیه جوجه گوشتی با نامه بین 15.900 تا 16.900 تومان می باشد.


محصول آخرین میانگین قیمت + تغییر 24h مشاهده
جوجه یک روزه گوشتی  1402/9/13 26,125  ( 0) مشاهده
جوجه بومی  1402/9/14 83,679  ( 0) مشاهده
اردک  1402/9/14 42,250  ( 0) مشاهده
مرغ زنده  1402/9/14 69,000  ( 1500) مشاهده
مرغ کشتار  1402/9/14 84,000  ( 0) مشاهده
خروس زربال  1402/9/13 30,750  ( 0) مشاهده
خروس آرین  1402/9/13 19,000  ( 0) مشاهده
تخم مرغ  1402/9/14 46,000  ( 0) مشاهده
کبک  1402/9/14 47,083  ( 0) مشاهده
جوجه بوقلمون  1402/9/14 181,417  ( 0) مشاهده
شتر مرغ زنده  1402/9/14 1,755,500  ( 0) مشاهده
بلدرچین زنده  1402/9/14 16,675  ( 0) مشاهده
پولت  1402/9/14 54,825  ( 0) مشاهده
ایکون