۷ سوال که هنگام خرید دان مرغ گوشتی باید به آنها توجه کنید

اشتراک گذاری این مقاله در شبکه های اجتماعی :
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on tumblr
Share on pocket
Share on digg

۷ سوال که هنگام خرید دان مرغ گوشتی باید به آنها توجه کنید

اغلب مزارع مرغ گوشتی خوراک جوجه های خود را تولید نمی کنند و برای آن ها آسان تر و به صرفه تر است اگر خوراک طیور خود را از منابع مطمئن خریداری نمایند. خصوصا اگر پرورش جوجه در ابعاد کم یا متوسط انجام بگیرد. گفته می شود که ۷۰ درصد هزینه های پرورش جوجه گوشتی را خوراک تشکیل می دهد اما هنگامی که بعنوان یک پرورش دهنده قصد دارید که برای جوجه های گوشتی خوراک و دان مناسب تهیه کنید نباید فقط به قیمت آن توجه نمایید.

فی الواقع جیره غذایی مناسب سهم عمده ای در موفقیت شما بعنوان یک پرورش دهنده جوجه دارد وبه وزن گیری و سلامت جوجه ها در تمامی طول دوره کمک می کند.

لیست کوتاهی که امروز به شما ارائه می دهیم به شما کمک می کند که ارزیابی بهتری ار خوراک طیور خود بدست آورده و انتخاب های هوشمندانه تری داشته باشید.

هرچند به نظر می رسد که پاسخ دادن به بعضی از این سوالات سخت می باشد اما بهترین تامین کنندگان می توانند به همه آن ها پاسخ داده و شما را در انتخاب خوراک مناسب یاری نمایند.

 

7 سوال که هنگام خرید دان مرغ گوشتی باید به آنها توجه کنید

 

1- غلات استفاده شده در خوراک جوجه ها چگونه آسیاب می شوند؟

 

اندازه ذرات غله در خوراک طیور برا ی جوجه های گوشتی اهمیت بالایی دارد . البته معمولا این اندازه براساس سن و جثه پرنده نیز انتخاب می شود.

غلات خوراک طیور نباید خیلی ریز یا درشت آسیاب گردند.

غلاتی که خیلی ریز آسیاب شده باشند، سبب گرانتر شدن هزینه خوراک، عدم وزن گیری پرنده ، چسبیدن ذرات آن به نوک جوجه، ناراحتی و کاهش مصرف خوراک می گردد. و برعکس آن اگر غلات خیلی درشت آسیاب شده باشند، هضم آن برای جوجه ها سخت تر بوده و شاخص بازده خوراک پایین می آید.

برای انتخاب غلات مناسب با اندازه مناسب باید به سن جوجه، نژاد و اندازه آن توجه نمایید و اگر تخصصی در این زمینه ندارید حتما از متخصص آن مشورت بخواهید.

 

2. سطح انرژی ، میتونین و پروتئین خوراک برای جوجه ها چقدر است؟

 

معمولا دانستن سطح پروتئین برای ارزیابی خوراک کافی نیست و خصوصا برای جوجه های گوشتی، رابطه بین انرژی متابولیزه و میتونین (اولین اسید آمینه محدود کننده) بسیار مهم است و میزان رشد وچربی نهایی مرغ گوشتی را تعیین می کند.

بنابراین بسیار مهم است که این دو متغیر را با ژنتیک مورد استفاده در مزرعه تان تطابق بدهید.

یک تامین کننده خوراک معتبر و خوب باید بتواند مشخصات کامل اسید های آمینه خوراک را در اختیار شما قرار دهد و این اطلاعات به متخصص تغذیه ی مزرعه شما کمک می کند تا تعیین کند آیا با این نوع خوراک جوجه های شما می توانند به حداکثر وزن ژنتیکی خود برسند یا خیر.

 

3- آیا کیفیت خوراک سویا نظارت شده است؟

 

همه کنجاله های سویای موجود در بازار کیفیت یکسانی ندارند حتی اگر میزان پروتئین خام آن ها به یک اندازه باشد. زیرا فرایند حرارتی قابل توجهی در تولید آنها استفاده می شود و ممکن است مشکلاتی راایجاد نماید. مانند:

اگر پخت کنجاله سویا بیش از حد باشد، اسید های آمینه آن از بین می روند.

اگر پخت آن کافی نباشد، عوامل ضد تغذیه ای سویا را از بین نمی برد.

ارزیابی کیفیت کنجاله سویا آزمایشات متعددی دارد و در هر صورت تولید کننده کنجاله ها باید سوابق کنترل کیفی محصول را در اختیار شما قرار دهد

 

4- میزان سختی دانه های پلت چقدر است؟

 

اگر خوراک پلت برای جوجه های خود خریداری می کنید باید مطمئن شوید که در حین حمل و نقل خرد و شکسته نشوند. به اندازه و کیفیت خوراک در ظروفی که برای جوجه ها گذاشته اید توجه نمایید. جوجه ها معمولا پلت ها را به خوراک خرد شده و آرد شده ترجیح می دهند.

وجود خرده و آرد بیش از حد نشان دهنده این است که دانه های پلت دوام کافی ندارند.

 

 ۵- از کدام پروتئین های جایگزین در خوراک طیور استفاده می شود؟

 

اگر محصولات جانبی خاصی بعنوان منبع پروتئین وارد خوراک طیور شوند، می توانند مشکلاتی ایجاد نمایند و غلظت بالای این واد ممکن است باعث کاهش مصرف خوراک و در نتیجه کاهش رشد جوجه ها شود.

به طور معمول باید این منابع پروتئین جایگزین کنجاله سویا حداکثر ۵ تا ۱۰ درصد باشند اما افزودن دو یا سه محصول این چنینی و هر کدام در سطوح پایین، باز هم می تواند مشکلاتی ایجاد کند. عوامل ضد تغذیه ای جمع می شوند و همه با هم یک نتیجه به شما می دهند: کاهش عملکرد پرورش و کاهش رشد جوجه ها

 

6- آیا از پروتئین حیوانی استفاده شده است؟

 

امروزه گروهی از تولید کنندگان تنها از منابع گیاهی و سبزیجات برای جوجه های گوشتی خود استفاده می کنند. اگر شما هم نمی خواهید که هیچ منبع حیوانی در خوراک طیور باشد باید از عدم وجود پودر ماهی، کنجاله طیور، پلاسما حیوانات و پودر گوشتی اطمینان حاصل نمایید.

پروتئین های حیوانی مصرف و رشد خوراک را افزایش می دهند. و تجربه ثابت کرده است که استفاده از آن ها در صورتی که مواد اولیه کیفیت بالایی داشته باشند می تواند راندمان نهایی را افزایش دهد اما تصمیم نهایی در این زمینه به عهده شما می باشد و می توانید در صورت دلخواه برای متعادل سازی رژیم ها و مصرف بیشتر خوراک از منابع پروتئینی حیوانی نیز استفاده کنید.

 

7- چه افزودنی هایی و به چه مقدار استفاده شده اند؟

 

جواب درست این است که هرچه افزودنی ها کمتر باشد بهتر است. استفاده زیاد از مواد افزودنی می تواند نشان دهنده عدم اعتماد به مواداولیه مورد استفاده و عدم درک نحوه طراحی یک خوراک موفق باشد.  مزارع و سالن های پرورش کوچک و متوسط در هرصورت  باید نظر یک متخصص تغذیه را در این زمینه جویا شوند.

 

نتیجه گیری

خرید خوراک مرغ گوشتی نباید برای شما خیلی پیچیده باشد. هر پرورش دهنده ای باید نیازهای خود را بهتر بشناسد. شما باید معیارهای ارزیابی کیفیت خوراک خود را داشته باشید و یا بایک متخصص تغذیه جهت نظارت بر تامین کننده خوراک مشورت نمایید تا بتوانید عملکرد دوره پرورش جوجه خود را بالا نگه دارید.

خوراک خوب و مقوی و متنوع می تواند تا حد بسیاری مانع از بیماری و ضعف جوجه ها نیز شود بنابراین نباید در این مورد اهمال نمایید.

 

مطالب مشابه:

 

راهنمای خرید جوجه گوشتی یک روزه در فصل پاییز

جوجه گوشتی

 

 

تماس با پشتیبانی فروش جهت خرید جوجه گوشتی یک روزه و خوراک طیور

 

۰۹۱۳۱۰۰۵۸۳۶             ۰۹۱۲۱۹۸۶۶۵۱

۰۹۱۳۱۰۰۷۶۸۹             ۰۹۱۲۳۹۶۸۶۷۱

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

انتخاب نوع محصول
فیلترها مرتب سازی نتایج
ریست افزودن تنظیمات
نام محصول
قیمت
بوقلمون برنز زنده تبریز
فروش جوجه غاز یکماهه
فروش جوجه غاز یکروزه
فروش مرغ تخمگذار ۸ ماهه
فروش مرغ تخمگذار محلی ۴۵ روزه
فروش مرغ تخمگذار محلی ۱ ماهه
۱ ۲ ۱۹
فروش مرغ بومی گلپایگان اماده به تخمگذاری فروش جوجه شترمرغ فروش شترمرغ پرواری فروش مرغ تخمگذار قیمت جوجه یکروزه اردک علل مرگ جوجه یکروزه دلایل کاهش هچ – کم بودن تعداد نرها